جمعه ۴ فروردين ۱۳۹۶ ,24 March 2017
روسیه و خاورمیانه
 
دعوت اردن از روسیه برای شرکت در نشست سران عرب
سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که از روسیه برای حضور در نشست سران عرب که اواخر مارس جاری در اردن برگزار می‌شود، دعوت شده است.
 
لاوروف برخی کشورها را به مانع‌تراشی در حل بحران سوریه متهم کرد
وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرد، عدم مشارکت مخالفان سوری در نشست آستانه نشان می‌دهد برخی کشورها به دنبال حل بحران سوریه نیستند.
 
مسکو احضار سفیر اسرائیل را تائید کرد
دولت روسیه گزارش‌های منتشر شده در مورد احضار سفیر اسرائیل در مسکو را برای توضیح در مورد حمله به «تدمر»، تائید کرد.
 
گزارشات نهادهای بین‌المللی درباره سوریه جانبدارانه است
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که گزارشات سازمان‌های بین‌المللی درباره اوضاع انسانی سوریه که در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود، هیچ کمکی به حل بحران انسانی در این کشور نمی‌کند.
 
پوتین: روابطمان با ترکیه درحال بازگشت به مسیر عادی است
رییس‌جمهور روسیه اعلام کرد، روابط میان مسکو و آنکارا در حال بازگشت به مسیری است که برای هر دو طرف سودمند است.
 
لاوروف: بهبود روابط ترکیه و روسیه علیه دیگر کشورها نیست
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که روابط روسیه و ترکیه علیه دیگر کشورها و منافع آنها نیست.
 
محموله کمک‌های بشر دوستانه روسیه برای آوارگان یمنی به اردوگاه ضروان واقع در استان عمران رسید.
 
نیروهای روسی برای مین روبی به پالمیرا می روند
وزارت دفاع روسیه خبر داد 150 نیرو و تجهیزات برای پاکسازی تدمر (پالمیرا) از مین و بسته‌های انفجاری، به سوریه اعزام کرده است.
 
"روسیه و ترکیه" اقدامات نظامی در سوریه را هماهنگ می‌کنند
با توجه به وخامت اوضاع در شمال سوریه و امکان درگیری بین نظامیان ترکیه و متحدانشان با نیروهای دولتی سوریه و نظامیان روس، مسکو و آنکارا گروه مشترکی برای نظارت بر تحرکات نیروها، با هدف ممانعت از بروز چنین درگیری تشکیل می‌دهند.
 
روسیه حملات تروریستی دمشق را محکوم کرد
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، حملات تروریستی اخیر در دمشق را که عمدا همزمان با سومین دور از گفت‌وگوهای بین‌المللی در پایتخت قزاقستان انجام شد، به شدت محکوم می‌کند.
 
افشای قرارداد مهم موشکی ترکیه و روسیه
وزیر دفاع روسیه فاش کرد که رؤسای جمهور روسیه و ترکیه هفته گذشته در مسکو درباره مجهز کردن آنکارا به سامانه‌های موشکی اس۴۰۰ گفتگو کردند.
 
سنایی: تنشی میان ایران و روسیه وجود ندارد
سفیر ایران در روسیه گفت: هیچ تنشی میان تهران و مسکو در خصوص استفاده از پایگاه هوایی همدان وجود ندارد.
 
استقرار نیروهای ویژه روسیه در  پایگاه هوایی مصر
منابع آمریکایی و مصری اعلام کرده‌اند که روسیه نیروهای ویژه خود را در پایگاهی هوایی در مصر و در نزدیکی مرز با لیبی مستقر کرده است.
 
ابراز نگرانی روسیه از طرح عربستان برای یمن
سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی درباره طرحهای ائتلاف عربستان سعودی برای حمله به بندر «الحدیده» یمن، درباره وضعیت ناگوار بهداشتی و غذایی این کشور جنگ زده هشدار داده است.
 
تکذیب حضور نیروهای روسیه در لیبی
­ارتش لیبی حضور نیروهای نظامی روسیه در خاک این کشور را تکذیب کرد.
 
سورپرایز مسکو در منبج و الباب برای ترغیب واشنگتن
اینکه مسکو بر توافقی نظارت داشت که براساس آن شورای نظامی منبج، هم‌پیمان نیروهای کرد و عرب سوریه، اخیرا تعدادی از روستاها را به نیروهای نظامی سوریه تحویل داد باعث غافلگیری ترکیه شد چراکه این اقدام مرزهایی را برای منطقه امنی ایجاد کرد که ترکیه برای آن در مساحت ۵۰۰۰ کیلومتر (نیمی از مساحت لبنان) در شمال ...
 
کرملین: برنامه‌ریزی سفر روحانی در حال انجام است
دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در باره اینکه آیا زمان سفر حسن روحانی به مسکو 28 مارس (هشتم فروردین) است، اعلام کرد: برنامه ریزی سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه در حال انجام است.
 
مستنداتی مبنی بر حمایت روسیه از طالبان وجود ندارد
باید توجه داشت که آمریکایی‌ها یا دولت افغانستان هیچ مستنداتی را برای این که روسیه از طالبان حمایت می‌کند یا سلاحی به آنها فروخته است، در دست ندارند و از سویی طالبان هم گفته است که به سلاح و پول روسیه نیاز ندارد؛ اما بدون شک سابقه نقش روسیه در افغانستان نشان‌دهنده این است که کرملین همواره به تحولات افغانستان ...
 
نتانیاهو: می‌دانم که حرف‌هایم با پوتین نتیجه‌بخش خواهد بود
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌گوید در نهایت صراحت به رئیس‌جمهور روسیه گفته که مخالف حضور نظامی ایران در سوریه است و بر اساس تجربه می‌داند که این صحبت‌ها با پوتین «نتیجه بخش» خواهد بود.
 
در دیدار نتانیاهو و پوتین چه گذشت؟
نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به مسکو سفر کرده است، در دیدار با رئیس جمهوری روسیه گفت تا زمانی که ایران در سوریه حضور دارد، به هیچ وجه ممکن نیست که در سوریه صلحی حاصل شود.