دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ,23 January 2017
روسیه و خاورمیانه
 
دیدار هیأت روسی با دی‌میستورا در آستانه
هیأت مذاکره‌کنندگان روسیه با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه دیدار کردند.
 
ارسال ۳.۵ تن کمک بشردوستانه روسیه به مردم سوریه
دولت روسیه ۳.۵ تن کمک‌های انسان‌دوستانه خود را میان مردم لاذقیه سوریه توزیع کرد.
 
دومین دور رایزنی‌های هیأت‌های ایران و روسیه در آستانه
هیأت‌های ایران و روسیه امروز برای دومین بار در آستانه پایتخت قزاقستان درباره سوریه به گفت‌وگو نشستند.
 
به کارگیری بمب‌افکن‌های استراتژیک توپولوف روسیه در سوریه
شش بمب افکن استراتژیک توپولوف 22M3 روسیه در عملیات نظامی علیه داعش در شهر دیرالزور سوریه شرکت کردند.
 
کرملین: موضع ایران، مشارکت آمریکا در آستانه را پیچیده کرده است
سخنگوی کرملین گفت که کشورش از حضور واشنگتن در نشست آستانه استقبال می‌کند اما موضع ایران مشارکت آمریکا را پیچیده کرده است.
 
قرارداد 49 ساله سوریه و روسیه برای پایگاه طرطوس
مسکو و دمشق روز جمعه توافقنامه‌ای را درباره گسترش مرکز امداد مالی و تکنولوژیکی وابسته به ناوگان دریایی روسیه در طرطوس امضا کردند به طوریکه این توافقنامه اجازه حضور ۱۱ کشتی جنگی در این بندر را در آن واحد می‌دهد.
 
خشم لاوروف از تخریب آمفی‌تئاتر پالمیرا توسط داعش
سرگئی لاوروف از بین بردن بناهای تاریخی شهر پالمیرا توسط گروه تروریستی داعش را وحشیگری خواند.
 
سوریه با حمایت ایران، روسیه و چین بازسازی خواهد شد
رئیس‌جمهور سوریه تأکید کرد که دمشق بازسازی برخی نواحی پایتخت را آغاز کرده و در حال حاضر برای بازسازی حلب و دیگر شهرهای آسیب دیده برنامه‌ریزی می‌کند.
 
لاوروف: مذاکرات آستانه گامی مهم برای آغاز مذاکرات آتی در ژنو است
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر آمادگی مسکو برای آغاز گفتگویی سازنده با واشنگتن گفت:‌ مذاکرات آستانه گامی مهم برای آغاز مذاکرات آتی سوریه در ژنو است.
 
حمایت تمام قد روسیه از سوریه برای ممانعت از سقوط دیرالزور
دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد: تعداد زیادی از نیروهای حزب الله لبنان به فرودگاه نظامی تحت محاصره دیرالزور رسیده‌اند،‌ در حالی که روسیه نسبت به کشتار دسته جمعی در این شهر در صورت تسلط داعش بر دیر الزور هشدار داد.
 
توافق گروه‌های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی
گروه‌های فلسطینی در مسکو پس از نشست‌های سه روزه درباره آشتی ملی با نظارت روسیه اعلام کردند که به توافقی جهت تشکیل دولت وحدت ملی قبل از برگزاری انتخابات دست یافته‌اند.
 
مسکو: دستاوردهای خوب ایران و روسیه در حل بحران سوریه
نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره تاثیر همگرایی های تهران و مسکو بر اوضاع سوریه، تاکید کرد: دستاوردهای ضدتروریستی خوبی در سوریه داشته ایم و مبارزه واقعی با پدیده تروریسم ادامه خواهد یافت.
 
نیروهای هوایی روسیه در سوریه خواهند ماند
یک منبع روس اعلام کرد که مسکو قصد دارد حتی پس از اجرای طرح کاهش حضور نظامی در سوریه، نیروهای هوایی خود در پایگاه «الحمیمیم» و «طرطوس» سوریه را حفظ کند.
 
روسیه: نهادهای بین‌المللی تاکنون هیچ کمکی به ساکنان حلب نکرده‌اند
وزارت دفاع روسییه می‌گوید که با وجود بازگشت امنیت و ثبات به شهر حلب پس از آزادسازی آن از دست تروریست‌ها، سازمان‌های انسانی بین المللی هیچ کمک واقعی به ساکنان حلب نکرده‌اند.
 
همکاری و توافقات ترکیه روسیه در سوریه و تاثیر بر منافع ایران
نشست آستانه 23 ژانویه برگزار می شود و گمانه زنی های گوناگونی در این خصوص مطرح شده است. "حسن بهشتی پور" کارشناس و پژوهشگر ارشد روابط بین الملل در گفتگو با دیدبان روسیه به تبیین ابعاد گوناگون این کنفرانس پرداخت و تاکید کرد: ما در ایران همیشه نوعی نگرانی نسبت به موضع روسیه داشته ایم، اما باید گفت اگر ایران ...
 
روابط آنکارا با مسکو هنوز بهبود نیافته است
وزیر اقتصاد ترکیه سطح روابط کشورش با روسیه را همچنان ناکافی دانست.
 
تمایل «محمود عباس» به تقویت نقش روسیه مقابل آمریکا
سفر مقامات فلسطینی به روسیه و نامه «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به رئیس‌جمهور روسیه برای میانجیگری نشان از تمایل عباس به تقویت حضور روسیه مقابل آمریکا دارد.
 
نشست لاوروف با نمایندگان گروه‌های فلسطینی
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور دوشنبه آتی رایزنی‌هایی با "سازمان‌های اصلی فلسطین" در مسکو خواهد داشت.
 
برای حل بحران سوریه باید با ایران و روسیه هماهنگ باشیم
اولاند تأکید کرد: نبود امنیت فرصت را برای تروریست‌ها در لیبی فراهم کرده است. من با تجزیه کشورهایی مانند لیبی و سوریه موافق نیستم و شرایط کنونی را نمی‌پذیرم. باید با ایران و روسیه در خصوص حل بحران سوریه هماهنگ باشیم.
 
روسیه: ماموریت محوله در سوریه را انجام دادیم
وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که نیروهای روسیه ماموریت اصلی خود را که رئیس جمهوری این کشور برای سوریه تعیین کرده بود، بدون هیچ گونه حمایتی از سوی ائتلاف بین المللی تحت امر آمریکا، کامل کرده‌اند.