دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ,23 January 2017
روسیه و آمریکا
 
ترامپ در نابودی مثلث چین، روسیه-ایران ناکام می‌ماند
روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد برزیلی در یادداشتی تاکید کرده که «ترامپ برای شکستن مثلث چین-روسیه-ایران تلاش خواهد کرد اما شکست خواهد خورد».
 
ایران و روسیه خلاء امریکا را پر می کنند
بدیهی است که با کاهش حضور آمریکا در خاورمیانه، این منطقه دستخوش تغییرات بنیادین و شگرفی خواهد شد و ایران نخستین رقیبی خواهد بود که خلاء ناشی از خروج آمریکا از این منطقه را پر خواهد کرد.
 
مقدمات دیدار پوتین و ترامپ چندین ماه طول می‌کشد
کرملین از آمادگی رئیس‌جمهور روسیه برای دیدار با رئیس‌جمهور جدید آمریکا خبر داد و اعلام کرد که مقدمات این دیدار احتمالاً چندماه به طول می‌انجامد.
 
آمریکا در حملات روزانه سایبری علیه روسیه دست دارد
روسیه اعلام کرد: اطلاعاتی درباره مداخلات احتمالی سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در حملات سایبری علیه سرورهای دولت روسیه به دست آمده است.
 
انتقاد مسکو از سخنان اوباما
روسیه روز پنج‌شنبه با انتقاد از سخنان باراک اوباما درباره کاهش تسلیحات هسته‌ای گفت، روسیه همواره آماده بررسی کاهش مناسب حجم زرادخانه‌های خود بوده است.
 
لاوروف: آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای آستانه دعوت شده است
وزیر امور خارجه روسیه از دعوت شدن آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح سوریه در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان خبر داد.
 
مسکو: مشروعیت ترامپ در واشنگتن محل نزاع است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد، مسأله مشروعیت رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در واشنگتن امری است که مورد نزاع سیاسی قرار دارد.
 
ترامپ «مامور اعمال نفوذ روسیه» است
«فرانسیس فوکویاما» استاد معروف علوم سیاسی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا را «مامور اعمال نفوذ روسیه» قلمداد کرد.
 
روسیه در حال ضربه زدن به نظم جهانی است
نماینده آمریکا در سازمان ملل، روسیه را به اقدامات تجاوزکارانه و بی ثبات کننده متهم کرد.
 
روسیه: آمریکا و کشورهای غربی داعش را بوجود آوردند
اقدام های آمریکا و کشورهای غربی متحد واشنگتن در سال های دهه 80 میلادی منجر به ایجاد سازمان تروریستی القاعده در افغانستان شد و سال 2003 نیز اشغال عراق سبب ایجاد داعش کرد.
 
اقامت اسنودن در روسیه «چند سال دیگر» تمدید شد
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد مسکو برای «چند سال دیگر» مدت اقامت «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را در روسیه تمدید کرد.
 
لاوروف، آمریکا را به مذاکرات آستانه دعوت می‌کند
خبرگزاری تاس مدعی شد که سرگئی لاوروف علیرغم وجود مخالفت ایران با حضور آمریکا در مذاکرات صلح سوریه در آستانه؛ آمریکا را به این مذاکرات دعوت کرده است.
 
روسیه برنده تخریب ناتو و اتحادیه اروپا توسط ترامپ است
نیویورک تایمز نوشت، روسیه برنده بزرگ شیوه نگرش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آینده آمریکا را به ناتو و اتحادیه اروپا و تخریب این نهادها را توسط وی است.
 
دفاع تمام عیار رئیس جمهور روسیه از ترامپ
به دنبال انتشار اخباری از وجود اطلاعات "حساس و حیاتی" از دونالد ترامپ در نزد روسیه، پوتین هرگونه ارتباط میان رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و مسکو را رد کرد و گفت، ادعاهای جنسی مطرح شده "دروغ محض" است.
 
تلاش سرویس‌های امنیتی آمریکا برای جذب دیپلمات روسیه
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از تلاش آمریکا برای جذب دیپلمات این کشور خبر داد.
 
ترامپ و روسیه محور اولین سخنرانی رئیس MI6 در سال 2017
رئیس MI6 انگلیس از اطلاعاتی که مامور سابق این سازمان در تحقیقات درباره ترامپ کسب کرده استفاده کرد و در اولین سخنرانی عمومی خود نسبت به حملات سایبری روسیه و تلاش مسکو برای "مخدوش کردن دموکراسی غربی" هشدار داد.
 
کرملین برای آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ روزشماری می‌کند
کرملین که با اشتیاق منتظر ریاست جمهوری ترامپ است و برای آغاز این ریاست جمهوری روزشماری می‌کند، همچنان به حمله و ابراز خشم خود از دولت در حال کناره‌گیری اوباما ادامه می‌دهد.
 
انتقاد شدید رییس شورای امنیت روسیه از اقدامات خرابکارانه سایبری آمریکا
رییس شورای امنیت روسیه اعلام کرد: در حالی که آمریکا به طور گسترده روسیه را به حملات مختلف سایبری بدون ارائه هرگونه مدرکی متهم می‌کند، خود از فضای سایبری برای اهداف رهگیری و جاسوسی استفاده می‌کند.
 
آیا نظام بی‌نظمی بین‌المللی امتیازی برای روسیه است؟
ایوان تیموفیوف، مدیر برنامه‌های شورای امور بین‌المللی روسیه (ریاک) به بررسی این موضوع پرداخته است که آیا نظام بی‌نظمی فعلی بین‌المللی امتیازی برای روسیه به شمار می‌رود یا خیر. این موضوع در وبگاه ریاک منتشر شده است و ترجمه آن را در زیر می‌خوانید.
 
روابط روسیه و آمریکا در دوره اوباما چه فراز و فرودهایی را تجربه کرد؟
روی کار آمدن اولین رئیس جمهور غیر سفید پوست آمریکا مصادف بود با ریاست جمهوری "دمیتری مدودوف"؛ فردی که برای یک دوره (2008 تا 2009) سکان کرملین را بر دست گرفت. اگر چه عموم تحلیلگران بر این باور هستند که در این ایام نیز پوتین نقش پدر خوانده را در کرملین ایفا می کرده است. می توان از این زمان با عنوان دوره ...