سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ,12 December 2017
روسیه و آمریکا
 
کره شمالی بخاطر عهدشکنی آمریکا در برجام تضمین های امنیتی می خواهد
وزیرخارجه روسیه گفت که کره شمالی با توجه به عهدشکنی های آمریکا در موضوع توافق هسته ای با ایران خواهان تضمین های امنیتی است.
 
مسکو و واشنگتن در بازی با کارت کردها
در بستر این شرایط سوریه کردهای این کشور در بازی قدرت دو کارت مسکو و واشنگتن را در اختیار دارد. در سایه این مساله به نظر می آید که اکنون کردهای سوریه در مقام یکی از بازیگزان تحولات سوریه دست به ترکیب کلی نمی‌زند، بلکه فقط کارت‌ها را جابجا می‌کند تا ببیند کدام کارت برای بازی در این شرایط بهتر است.
 
هشدار گورباچف نسبت به عواقب خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد
آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق درباره احتمال خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اظهار نظر کرد.
 
فلن در برقراری ارتباط با روسیه همدست داشته است
یکسری ایمیل‌های جدیدا افشا شده نشان می‌دهند برخلاف ادعای کاخ سفید مایکل فلن، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ به هنگام اقداماتش در راستای ارتباط و گفت‌وگو با سفیر روسیه در این کشور پیش از ریاست جمهوری ترامپ تنها عمل نکرده است.
 
واکنش روسیه به اعترافات مشاور سابق امنیت ملی ترامپ
رئیس کمیته امور بین‌الملل روسیه تاکید کرد، مذاکرات میان مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و سفیر سابق روسیه در واشنگتن به جای آنکه مداخله مسکو در امور آمریکا را نشان دهد بیانگر تلاش طرف آمریکایی برای مداخله در امور روسیه است.
 
لاوروف: آمریکا، کره‌شمالی را تحریک می‌کند
وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد،‌ در صورت وقوع جنگ در شبه جزیره کره، ژاپن و کره‌جنوبی که آمریکا تلاش می‌کند آنها را علیه کره‌شمالی تحریک کند، اولین قربانیان این درگیری خواهند بود.
 
مقام مرموزی که به فلن دستور ارتباط با روسیه را داد
براساس گزارش‌ها این جارد کوشنر، داماد ترامپ بوده که از مایکل فلن، مشاور سابق امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته نزد روس‌ها رفته و از آنها بخواهد رای‌گیری در سازمان ملل علیه شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را به تاخیر بیندازد، وی در عین حال علاوه بر روسیه در این رابطه نزد کشورهای دیگر نیز لابی کرده است....
 
بررسی منع دسترسی رسانه‌های آمریکا به پارلمان روسیه
قانونگذاران روسیه پیشنهاد منع دسترسی نمایندگان سازمان‌های رسانه‌ای آمریکا به پارلمان این کشور را بررسی می‌کنند.
 
آمریکا: قانون جدید روسیه تهدیدی علیه آزادی رسانه‌هاست
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، قانون جدید روسیه که به وزارت دادگستری این کشور اجازه می‌دهد تا رسانه‌های خارجی را "عاملان خارجی" بنامد، تهدیدی علیه آزادی رسانه‌ای است.
 
پوتین خواستار نابودی زرادخانه شیمیایی همه کشورهای جهان شد
ولادیمیر پوتین در پیامی به کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی از تمام کشورهای جهان خواست زرادخانه‌های شیمیایی خود را نابود کنند.
 
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا مدعی شده هواپیماهای روسیه در روزهای گذشته چندین مواجهه ناایمن با هواپیماهای نظامی آمریکا بر فراز سوریه داشته‌اند.
 
فلن برای همکاری با تحقیقات درباره روسیه راهش را از ترامپ جدا کرد
وکلای مایکل فلن مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ به تیم وکلای رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند که دیگر با آنها در مورد تحقیقات مربوط به مداخله روسیه به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ در ارتباط نخواهند بود که این می‌تواند نشانه نزدیک شدن هر چه بیشتر فلن به این تحقیقات و جدا شدن راه او از ترامپ باشد.
 
روسیه حضور نظامی آمریکا در سوریه را اشغالگری خواند
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، عدم عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از سوریه پس از نابودی داعش، سوال‌هایی را پیرامون اهداف حقیقی آمریکا برمی‌انگیزد.
 
تصویب قانونی علیه رسانه های امریکا در پارلمان روسیه
پارلمان روسیه قانون اقدام متقابل علیه رسانه‌های خارجی به ویژه رسانه‌های آمریکایی فعال در روسیه را به تصویب رساند.
 
گفت‌وگوی تلفنی لاوروف و تیلرسون درباره سوریه
وزارت خارجه روسیه از تماس تلفنی وزرای خارجه روسیه و آمریکا و گفت‌وگوی آنها درباره مسائل مربوط به سوریه خبر داد.
 
گفت‌وگوی تلفنی لاوروف و تیلرسون درباره سوریه
وزارت خارجه روسیه از تماس تلفنی وزرای خارجه روسیه و آمریکا و گفت‌وگوی آنها درباره مسائل مربوط به سوریه خبر داد.
 
روسیه هم به اتباعش در اروپا و آمریکا هشدار داد
وزارت خارجه روسیه با صدور پیامی خطاب به شهروندان این کشور نسبت به وقوع حملات تروریستی در شهرهای اروپایی و آمریکایی هشدار داد.
 
سناتورهای آمریکایی داماد ترامپ را به پنهان‌کاری متهم کردند
سناتورهای آمریکایی می‌گویند مشاور و داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره دریافت ایمیل‌هایی مربوط به ویکی‌لیکس و "اقدام‌های روسیه" در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همه اطلاعات را ارائه نکرده است.
 
برتری آمریکا در برابر روسیه و چین رو به افول است
رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه تافتس گفت: آمریکا طی 10-15 سال گذشته، پیوسته در حال از دست دادن برتری نظامی خود نسبت به همتایانش نظیر روسیه و چین بوده و باید اقداماتش را برای افزایش قابلیت بازدارندگی‌اش تشدید کند.
 
لاوروف: شاهد "دیپلماسی دروغین" هستیم
در پی وتوی روسیه علیه پیش نویس قطعنامه ژاپن درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه دولت آمریکا اعلام کرد باید برای "عدالت" در سوریه بیرون از شورای امنیت بجنگیم.