جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ ,20 October 2017
روسیه و آمریکا
 
انتقاد شدید پوتین از "فریب‌کاری‌های آمریکا"
رئیس جمهوری روسیه در اظهاراتی از آمریکا به دلیل کوتاهی در عمل به سهم خود از توافق‌های خلع سلاح بین‌المللی انتقاد کرده و گفت: اگرچه مسکو ازهیچ یک از معاهدات موجود خارج نخواهد شد اما به هرگونه اقدام آمریکا در خارج شدن از این معاهدات پاسخی فوری و متقارن خواهد داد.
 
از دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا مدرکی وجود ندارد
رییس جمهور آمریکا از وزارت دادگستری این کشور درخواست کرد تا به تحقیقات خود درباره پرونده ادعای همدستی کمپین انتخاباتی وی با روسیه طی انتخابات سال گذشته آمریکا پایان دهد. مسکو نیز درباره این پرونده اظهار نظر کرده است.
 
پلیس روسیه فردی را که از وی به عنوان «تروریست تلفنی سفارت آمریکا» یاد می‌شود، شناسایی کرده است.
 
ارایه اسناد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا
شبکه اجتماعی توییتر، ۲۰۱ اکانت وابسته به دولت روسیه را که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله ایجاد کرده بودند، به بازرسان مجلس سنای آمریکا تحویل داد.
 
پوتین: رقابت آمریکا و روسیه نباید به جنگ منجر شود
رئیس‌جمهور روسیه در سخنانی اظهار امیدواری کرد که اختلافات کشورش با آمریکا به رغم افزایش تنش‌ها منجر به جنگ نشود و خواهان حداکثر تلاش برای همکاری دو طرف شد.
 
مسکو پیشنهاد واشنگتن درباره افزودن متمم به برجام را رد کرد
معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره افزودن مکملی به توافق هسته‌ای تاکید کرد که واشنگتن نباید در مساله‌ای که به خوبی درحال کار است مداخله کند.
 
آمریکا سعی دارد ایران و روسیه را در انزوا قرار دهد
رئیس کمیته امور بین الملل دومای روسیه گفت: آمریکا در قبال تهران و مسکو، راهکار یکسانی را در پیش گرفته، ولی اگر به تهدیداتش در قبال برجام عمل کند، خود در شورای امنیت در انزوا قرار خواهد گرفت.
 
واکنش روسیه به خروج امریکا از یونسکو
نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا درباره خروج آمریکا از یونسکو گفت: این اقدام هرگز به اعتبار این سازمان جهانی ضربه نخواهد زد.
 
آمریکا به هیات وزارت دفاع روسیه ویزا نداد
روسیه اعلام کرد، آمریکا به یک هیات وزارت دفاع این کشور که قصد سفر به نیویورک را داشته‌اند ویزا نداده است.
 
ترامپ و پوتین هدف داعش
داعش با انتشار عکسی تبلیغاتی که در آن رهبران روسیه و آمریکا با شلیک گلوله مورد هدف قرار گرفتند از طرفداران خود خواست که حملاتی را انجام دهند.
 
روسیه ظرف چند هفته آینده با آمریکا درباره «برجام» تماس می‎گیرد
معاون وزارت خارجه روسیه می‎گوید این کشور از هیچ تلاشی برای حفظ برجام فروگذار نکرده و برای تداوم رایزنی در این باره ظرف چند هفته آینده با آمریکا وارد گفتگو می‎شود.
 
مسکو آماده شکایت از واشنگتن به خاطر توقیف اموال است
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه به "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا گفته است که مسکو شکایت هایی را درباره توقیف غیر قانونی اموال و دارایی هایش در آمریکا تنظیم و آماده کرده است.
 
ابراز امیدواری سفارت آمریکا در روسیه نسبت به بهبود روابط دوجانبه
"ماریا اولسن" سخنگوی سفارت واشنگتن در مسکو در گفت‌وگو با خبرگزاری نووستی اظهار کرد: "ما می‌توانیم از وقوع اقدامات تلافی‌جویانه از سوی دو طرف جلوگیری کرده و به سمتی حرکت کنیم که روابط میان دو کشور بهبود یابد."
 
روسیه حضور ارتش آمریکا در کشورهای بالتیک را نقض توافق مسکو - ناتو خواند
وزارت دفاع روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که حضور ارتش آمریکا در کشورهای حوزه بالتیک نقض توافقنامه روسیه – ناتو است.
 
روسیه از آمریکا درباره فعالیت آزادانه تروریست‌ها توضیح خواست
مسکو از واشنگتن خواسته است تا در خصوص فعالیت آزادانه گروه‌های تروریستی در مناطقی که نیروهای آمریکایی در سوریه حضور دارند، توضیح دهد.
 
روسیه، آمریکا را به اقدام تلافی جویانه در مصادره اموال دیپلماتیک تهدید کرد
وزیر امور خارجه روسیه خطاب به همتای آمریکایی خود تاکید کرد، مسکو بر بازگردانده شدن املاک دیپلماتیک خود که آمریکا آنها را به صورت غیرقانونی تصرف کرده اصرار دارد و نسبت به تبعات حقوقی و تلافی احتمالی هشدار داد.
 
گفت‌وگوی تلفنی لاوروف و تیلرسون
وزارت امور خارجه روسیه از تماس تلفنی رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور با همتای آمریکایی وی خبر داد.
 
روسیه: حق محدود کردن فعالیت رسانه‌های آمریکایی در خاک خود را داریم
وزارت خارجه روسیه یکشنبه اعلام کرد، این حق را برای خود محفوظ می داند که در تلافی تلاشهای آمریکا در اعمال فشار و محدودیت علیه رسانه "راشا تودی"، فعالیتهای سازمان های رسانه ای آمریکایی در روسیه را محدود کند.
 
روابط واشنگتن و مسکو در پایین‌ترین سطح ممکن است
سفیر جدید آمریکا در روسیه گفته که آمریکا و روسیه در جنگ‌ها در یک تیم هستند اما روابط دو طرف در حال حاضر در پایین ترین سطح ممکن است.
 
واکنش پنتاگون به تصمیم عربستان برای خرید اس 400
وزارت دفاع آمریکا نسبت تصمیم عربستان برای خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس 400 روسیه ابراز نگرانی کرد.