شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ,25 February 2017
روسیه و آمریکا
 
لاوروف: منتظر پیشنهادات واشنگتن در خصوص همکاری در سوریه هستیم
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که هرگونه طرح پیشنهادی درباره منطقه امن، باید ابتدا به مقامات سوریه ارائه شود.
 
افزایش نگرانی‌ها درباره آزمایش هسته‌ای مخفیانه روسیه در منطقه قطب
پس از آنکه ارتش آمریکا هواپیمای مخصوص شناسایی تشعشعات هسته‌ای خود را در پایگاه هوایی انگلیس مستقر کرد، رسانه‌های انگلیسی اعلام کردند، نگرانی‌ها درباره انجام آزمایش هسته‌ای مخفیانه روسیه در منطقه قطب شمال افزایش یافته است.
 
درباره زمانبندی دیدار پوتین و ترامپ با آمریکایی‌ها مذاکره نکرده‌ایم
دستیار رئیس‌جمهوری روسیه در کاخ کرملین تأکید کرد، مسکو تا کنون موضوع زمانبندی دیدار احتمالی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا را اصلا با واشنگتن مطرح نکرده است.
 
لاوروف امریکا را به شنود متهم کرد
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، نهادهای اطلاعاتی آمریکا تماس‌های سفیر روسیه در واشنگتن را به طور مرتب شنود و ضبط می‌کنند و این مسئله را نیز علنا در رسانه‌ها اعلام کرده‌اند.
 
پنس: در کنار اتحادیه اروپا علیه روسیه می‌ایستیم
معاون رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل بار دیگر بر تعهدات ایالات متحده در قبال اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت، آمریکا در کنار این اتحادیه در مقابل تلاش‌های توسعه طلبانه روسیه می‌ایستد.
 
اظهار بی‌اطلاعی کرملین از طرح آمریکا درباره کریمه
کرملین اعلام کرد اطلاعی از گزارش اخیر رسانه‌ها درباره طرح ترامپ برای برداشتن تحریم‌ها علیه روسیه و عادی سازی روابط با مسکو ندارد.
 
رقابت های تنش زا
نگاهی به مواضع اخیر آمریکا در برخورد با موضوع آتش بس در سوریه و همچنین ارزیابی کوشش های مقامات واشنگتن برای همسو توصیف کردن روسیه و آمریکا در مقابله با تروریسم، نشان می دهد که سیاست سهیم شدن در موفقیت ها، در این خصوص هم از جمله راهبردهای اصلی واشنگتن است. این درحالی است که به موازات این سیاست، طرح های ...
 
پایان ماه‌عسل ترامپ و پوتین
دولت روسیه امیدوار بود که با پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فصل تازه‌ای در روابط دو کشور آغاز شود. اکنون به نظر می‌رسد که مقامات روس به این نتیجه رسیده‌اند که نباید روی اظهارات ترامپ حساب کرد.
 
پنس: آمریکا اشغالگری روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد
معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مونیخ، به رئیس‌جمهور اوکراین درباره تداوم حمایت واشنگتن از این کشور و عدم به رسمیت شناختن «اشغالگری روسیه» اطمینان داده است.
 
کرملین به دنبال منافع حداکثری
روسیه از جمله کشورهایی است که در عرصه ی بازی های منطقه ای و جهانی در حالت برد-برد، به منافع پنجاه پنجاه فکر نمی کند و در نظر دارد تا حداکثر منافع به سوی روسیه باشد و مقداری جزئی هم برای طرف مقابل باشد. به همین سبب باید از روس ها پرسید که چه نگاهی به ایران دارند؟
 
دوران تقابل و رقابت
از نظر کارشناسان روس، یک توافق خوب با آمریکا بهتر از یک رقابت سخت و بدون نتیجه است. کشورهای درگیر در خاورمیانه به علت شدت جنگ‌ و بحران‌ها، نیازمند صدها هزار دلار جهت بازسازی هستند که روسیه چنین امکانی را ندارد و به همین جهت سعی خواهد کرد با گرفتن امتیازاتی در کنار آمریکا حضور یابد و یا خود را به صورت ...
 
روسیه مانع اهداف تجاوزکارانه ترامپ علیه ایران است
مدیر موسسه مطالعات و ابتکارات سیاست خارجی روسیه در تحلیلی نوشت که روسیه سدی در برابر اهداف تجاوزکارانه ترامپ ضد ایران است.
 
مسکو هرگز نگاه خوش‌بینانه‌ای به روابط با دولت ترامپ نداشته است
سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه با اشاره به اینکه مسکو هرگز نگاه خوش‌بینانه‌ای به روابط با دولت جدید آمریکا نداشته، تأکید کرد که صرفا بعد از دیدار رؤسای جمهور دو کشور می‌توان روابط آمریکا-روسیه را ارزیابی کرد.
 
چه کسی به فلین گفت با روسیه تماس بگیرد؟
چند ساعت پس از استعفای مایکل فلین به علت گمراه کردن معاون رئیس جمهور آمریکا درباره گفتگوهایی که با سفیر روسیه داشته، دونالد ترامپ توئیت معناداری را منتشر کرد و نوشت، قضیه اصلی این است که چرا این قدر درز غیرقانونی اطلاعات از واشنگتن وجود دارد؟
 
نمایندگان آمریکایی خواستار تحقیق درباره ارتباطات تیم ترامپ با روسیه شدند
بحران بر سر روابط مشاوران دونالد ترامپ با روسیه در حالی عمیق تر شده است که تعداد زیادی از نمایندگان جمهوریخواه خواستار تحقیقات گسترده کنگره درباره این مساله شده اند.
 
اولین دیدار وزرای امور خارجۀ روسیه و امریکا
وزرای امور خارجۀ روسیه و امریکا برای اولین بار پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در فضایی نامتعارف دیدار و دربارۀ همکاری در زمینۀ منافع مشترک، توافق کردند.
 
پوتین: آژانس‌های اطلاعاتی روسیه و آمریکا باید روابط خود را احیا کنند
رئیس جمهوری روسیه گفته است که مایل است ارتباطات میان آژانس‌های اطلاعاتی روسیه و آمریکا مجددا احیا شود.
 
کمپین روسیه برای افشای اخبار جعلی رسانه‌های خارجی
وزارت خارجه روسیه پروژه جدیدی را برای جمع آوری اخبار جعلی رسانه‌های خارجی و افشای آنها راه‌ اندازی می‌کند.
 
کرملین: با کمپین ترامپ تماس نداشتیم
برخی رسانه‌های‌ آمریکایی از جمله روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از ارتباط افرادی از کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با مقامات اطلاعاتی روسیه خبر داده‌اند؛ دونالد ترامپ نیز در پاسخ بار دیگر رسانه‌های آمریکایی را به انتشار اخبار دروغین متهم کرد.
 
وضعیت کریمه قابل مذاکره نیست حتی با ترامپ
سخنگوی کاخ کرملین تأکید کرده روسیه وضعیت شبه‌جزیره کریمه را با هیچ کس حتی رئیس‌جمهور آمریکا نیز قابل مذاکره نمی‌داند.