چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ,24 May 2017
روسیه و آمریکا
 
رایزنی روسیه و آمریکا درخصوص کره شمالی
وزارت امور خارجه روسیه از ادامه تماس‌های خود با طرف‌های آمریکایی درباره کره شمالی خبر داد.
 
خودداری فلن از همکاری با کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا
رسانه های آمریکا گزارش می دهند که مشاور امنیت ملی برکنار شده قصد ندارد با کمیته اطلاعاتی مجلس سنا درباره اتهام تماس‌هایش با مقامات روس همکاری کند.
 
تلاش ترامپ برای ایجاد ائتلافی ضد ایران، سوریه و روسیه
ابتکارعمل آمریکا برای ایجاد «ناتوی عربی» می‌تواند توازن قدرت در خاورمیانه را برهم زده، برای اتحاد «ایران-سوریه-روسیه» تهدید بوده و حتی پوتین و ترامپ را در مقابل یکدیگر قرار دهد.
 
افشاگری‌ تازه از تلاش ترامپ برای اخلال در روند تحقیقات درباره روسیه
یکی از منابع نزدیک به مدیر سابق اف‌بی‌آی اعلام کرد: در حال حاضر جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی متقاعد شده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند تحقیقاتش درباره روابط میان ترامپ و روسیه را تحت تاثیر قرار دهد.
 
لاوروف: با ترامپ درباره اخراج رییس اف.بی.آی صحبتی نداشتیم
وزیر امور خارجه روسیه ادعای گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اخراج رئیس اف‌.بی‌.آی را رد کرد.
 
آمادگی روسیه برای انتشار متن گفت‌وگوهای لاوروف با ترامپ
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از آمادگی کشورش برای انتشار متن گفت‌وگوی سرگئی لاوروف و دونالد ترامپ خبر داد.
 
اعلام آمادگی روسیه برای کمک به ونزوئلا
روسای جمهور روسیه و ونزوئلا در تماسی تلفنی اوضاع داخلی در ونزوئلا را مورد بررسی قرار دادند. این تماس رئیس جمهوری ونزوئلا با همتای روسی خود، پس از دعوت آمریکا برای رسیدگی به اوضاع ونزوئلا در شورای امنیت صورت گرفت.
 
ماتیس: تبادل اطلاعاتی ترامپ با روسیه نگران کننده نیست
وزیر دفاع آمریکا می گوید، نگران این مساله نیست که رئیس جمهوری ایالات متحده اطلاعات محرمانه‌ای را در جریان گفت و گو با رهبران روسی افشا کرده است.
 
مردم روسیه آمریکا را بزرگترین تهدید هسته‌ای می‌دانند
بر اساس یک نظرسنجی، در حالیکه ۵۰ درصد مردم روسیه خطر استفاده از سلاح هسته‌ای از جانب آمریکا را جدی می دانند، تنها ۱۳ درصد آنها کره شمالی را عامل چنین تهدیدی دانسته‌اند.
 
اعلام آمادگی روسیه برای همکاری با امریکا در حوزه سایبری
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد، کشورش آماده گفت‌وگو با آمریکا در زمینه همه مسائل مربوط به امنیت سایبری جهانی است.
 
کاخ سفید جزئیات دیدار ترامپ و لاوروف را ارائه دهد
کمیته اطلاعات سنای آمریکا از کاخ سفید خواست اطلاعات بیشتری درباره گزارش‌های منتشر شده مبنی بر ارائه اطلاعات محرمانه توسط دونالد ترامپ به وزیر امور خارجه روسیه ارائه دهد.
 
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، ادعاهای مطرح شده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درخصوص مداخله روس‌ها در کارزارهای انتخاباتی آمریکا پوچ است.
 
اخراج رئیس اف‌بی‌آی پیروزی دیگری برای روسیه است
رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با انتقاد شدید از اقدامات رئیس جمهوری این کشور، اخراج رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) را یک پیروزی دیگر برای روسیه دانست.
 
آمریکا و روسیه نمی‌توانند با فراموش کردن گذشته از نو شروع کنند
وزیر امور خارجه آمریکا گفت، یک "شروع مجدد" با فراموش کردن گذشته در روابط بین روسیه و آمریکا غیرممکن است چون دو کشور نمی‌توانند همه اختلافاتشان را فراموش کنند.
 
مهار خرس قطبی
میرقاسم مومنی، مدیرعامل موسسه پژوهشی و مطالعات بین المللی چشم انداز ابرار نوین در یادداشت پیش رو معتقد است که پوتین از فروپاشی مجدد روسیه به جمهوری‌های کوچکتر جلوگیری کرده و بحران جدایی طلبان چچن را تا حدودی سرکوب کرد و توانست یک امنیت نسبی و توسعه اقتصادی خوبی را ایجاد کند.
 
با عملکرد روسیه در قبال ایران و سوریه مقابله می‌کنیم
مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: رییس‌جمهور ترامپ به روشنی گفته است که با سیاست‌های روسیه درخصوص ایران و حمایت از اسد مقابله خواهد کرد.
 
استقبال لاوروف از استقرار ناظران امریکایی در سوریه
وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که این کشور تماس‌هایی را با برخی کشورها که احتمالا به مناطق کاهش تنش در سوریه ناظر می‌فرستند، برقرار کرده است.
 
لاوروف: پتانسیل هیچ نوع درگیری در شمالگان وجود ندارد
وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که کشورش برای توسعه منطقه شمالگان به عنوان منطقه‌ای امن و با ثبات تلاش می‌کند و پتانسیلی برای هیچگونه درگیری در این منطقه وجود ندارد.
 
کرملین: در مقابل اخراج دیپلمات‌هایمان از آمریکا هم‌چنان به مقابله به مثل فکر می‌کنیم
یکی از سخنگویان کرملین اعلام کرد، روسیه ممکن است نسبت به اقدام آمریکا در اخراج 35 دیپلمات این کشور در دوران دولت سابق واشنگتن، دست به اقدامی متقابلانه بزند.
 
واکنش پوتین به اخراج رئیس اف.بی.آی
رئیس‌جمهوری روسیه به اخراج رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) واکنش نشان داد.