دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ,23 January 2017
افکار عمومی
 
از دست رفتن اعتماد روس ها به مطالب رسانه های گروهی
روزنامه کامرسانت در مطلبی به نقل از بنیاد تحقیقات رسانه ای و توسعه استانداردهای روزنامه نگاری آورده است که با کاهش بودجه فدرال و پخش برنامه ها از کانال های کابلی و ماهواره ای، مخاطبین تلویزیون تغییر کرده اند.
 
چگونه مردم از زندگی خود ناراضی ولی از پوتین راضی هستند؟
روزنامه ودمستی با اشاره به محبوبیت 84 درصدی پوتین در ماه دسامبر این پرسش را مطرح می‌کند که چطور مي‌شود که مردم از زندگی خود ناراضی ولی از رئیس‌جمهور راضی هستند؟
 
آیا می توان هنر را سانسور کرد؟
مرکز مطالعه افکار عمومی در نظرسنجی اخیر خود به بررسی افکار عمومی در خصوص ممنوعیت نمایشنامه‌ها، فیلم ها، نمایشگاه و حتی کتاب ها پرداخته است.
 
سیمای روسیه در صحنه بین الملل
نتایج نظرسنجی های لوادا سنتر نشان می‌دهد که 76 درصد روس‌ها بر این باور هستند که کشورشان باید نقش قدرت جهانی را در دنیا ایفا کند. 38 نیز معتقدند که قدرت نظامی و سلاح هسته‌ای سبب شده است تا روسیه امروز از احترام برخوردار باشد.
 
افکار عمومی روس‌ها درباره استفاده از اینترنت
نتایج نظرسنجی مرکز لوادا سنتر نشان می‌دهد که 49 درصد مردم روسیه حاضر به استفاده از خریدهای اینترنتی نیستند و تنها 8 درصد مردم روسیه از اینترنت برای خریدهای مختلف خود استفاده می‌کنند
 
نگاه مردم روسیه به آمریکا، اوکراین و مردم سایر کشورها
نظرسنجی مرکز آمار و نظرسنجی لوادا نشان می‌دهد که نگاه روس‌ها به مردمان اوکراین، قبل و بعد از بحران در این کشور و گرایش کی‌یف به غرب تغییر چندانی نداشته است.
 
شهروندان روسیه شدیدترین معضلات را درجامعه فقر و گرانی می‌دانند
تحقیقات هلدینگ رومر نشان می دهد که هفتاد درصد شهروندان روسیه دغدغه توروم و رشد قیمت‌ها را دارند.
 
نگاه روس‌ها به پاکت اسناد «مبارزه با افراطی گرایی در روسیه»
48 درصد روس‌ها معتقد هستند که از سال 2006 تحت عنوان مبارزه با افراطی‌گرایی، اعضای اپوزیسیون به طور محسوسی از حضور در انتخابات کنار گذاشته شده‌اند. به اعتقاد آنها بسته اسناد یارووایا، ابزاری برای مبارزه با تروریسم و در عین حال محدود کردن آزادی‌های شهروندی می باشد.
 
تمایل روس‌ها به مهاجرت از کشور
تحقیقات مرکز آمار و نظرسنجی لوادا نشان می دهد که تمایل روس‌ها به مهاجرت در مقایسه با سال 1990 به بیشتر از یک دوم کاهش یافته است و تنها 5 درصد مردمان این کشور به مهاجرت علاقه دارند.
 
تفاوت درآمدها؛ عامل اصلی شکاف اجتماعی در روسیه
کارشناسان لوادا سنتر با اشاره به 26 برابر شدن درآمد ده درصد ثروتمند نسبت به ده درصد فقیر جامعه، از گسترش شکاف اجتماعی بیش از هر زمان دیگر در فدراسیون روسیه خبر می دهند.
 
خانواده ایده‌آل از نظر روس‌ها
مطابق تحقیقات مرکز مطالعه افکار عمومی روسیه ایده‌آل بودن یک خانواده با سطح درآمد سنجیده نمی‌شود، بلکه تفاهم و درک متقابل، حمایت و احترام بین اعضای خانواده در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرند.
 
گره خوردن مفهوم آزادی اجتماعی با آزادی دینی
تحقیقات مرکز مطالعه افکار عمومی «پومیر» نشان می دهد که آزادی برای روس‌ها بدان معناست که هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند و سپس به معنای بیان عقاید و افکار است.
 
نگاه روس ها به جنگ جهانی دوم از 2001 تا کنون
مرکز آمار و نظرسنجی لوادا طی روزهای پایانی ماه می نظرسنجی میان 800 نفر از افراد بالای 18 سال در 137 نقطه کشور روسیه انجام داد که طی آن سوال­اتی درباره جنگ جهانی دوم از مردم پرسیده شده است که در این گزارش می‌خوانید. لودا سنتر این پاسخ‌ها را در کنار جواب های مردم روسیه در نظرسنجی طی سال‌های 2001 و 2010 ...
 
آیا مردم روسیه به شرایط زندگی در کشور خود اعتراض می‌کنند؟
مرکز لوادا با انجام نظرسنجی همگانی، همواره امکان داوری درباره‌ی جستارهای گوناگونی را فراهم آورده و دست پژوهشگران و سیاست‌گذاران را برای اقدامات بعدی باز می‌گذارد. این بار، نظرسنجی این مرکز درباره رفتارهای اعتراضی شهروندان نتایج جالبی به همراه داشته است که در ادامه می‌خوانید.
 
وضعیت در قفقاز شمالی و نقش رمضان قدیروف
نظرسنجی مرکز آمار و نظرسنجی «لواد سنتر» درباره وضعیت قفقاز شمالی نشان می دهد که 41 درصد، اوضاع این منطقه را آرام می دانند و تنها پنج درصد معتقد هستند اوضاع قفقاز شمالی وخیم است.
 
چهره استالین در افکار عمومی روسیه
نظر سنجی مرکز مطالعات آماری لوادا نشان می دهد که نگاه مثبت به شخصیت استالین طی سال های اخیر بیشتر شده و نسبت افرادی که برای وی احترام قائل هستند به افرادی که او را شایسته احترام نمی¬دانند، سه بر یک است.
 
نگرانی روس‌ها در پی حملات تروریستی بروکسل
مرکز آمار و نظرسنجی لوادا درباره انفجارهای بروکسل نظرسنجی از شهروندان روس انجام داده است که به موجب آن 49 درصد بر این باور هستند که امکان انجام عملیات تروریستی در روسیه هم وجود دارد.
 
ارزیابی نقش زنان در جامعه روسیه
آمارها نشان می دهد که فمینیسم و ستیز برای حقوق زنان همچون سایر الگوهای غربی هنوز وارد روسیه نشده است و 60 درصد مردان و 53 درصد زنان روس معتقد هستند که زنان و مردان جامعه از امکانات و توانایی های یکسانی برای ارتقای شغلی برخوردار می باشند.
 
نگاه روس ها به میخائیل گورباچوف و نقش تاریخی او
اگرچه میخائیل سرگئیویچ گورباچوف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی خدمات بسیاری برای کشورش انجام داد، اما هم چنان 59 درصد روس ها به واسطه تاثیر وی در فروپاشی 1991 نسبت به وی نظر منفی دارند.
 
جای خالی پوشکین در بین سه نویسنده برتر روس
دیدبان روسیه: تحقیقات اخیر مرکز مطالعات افکار عمومی لوادا سنتر به مناسبت تولد "الکساندر سرگیویچ پوشکین" نویسنده نامدار کلاسیک روس نشان می­ دهند که این نویسنده امروز از نظر محبوبیت در جایگاه چهارم قرار دارد. در این نظرسنجی­ فهرستی از نویسندگان برجسته کلاسیک و معاصر تهیه شده بود که ...
 
۱۲