سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ,12 December 2017
هنر
 
نگاهی به فیلم روسی «بدون عشق»
چیزی که تنهایی مدرن را غم‌انگیز می‌‌کند، پذیرفتن آن است، وگرنه آدمی همیشه تنها بوده است؛ از ابتدای تولد تا انتهای مرگ و این صرفا یک شعار نیست، بلکه واقعیتی‌ست. فیلم روسی بدون عشق یکی از فیلم هایی‌ست که درسال 2017 به نحوی قدرتمند از پس نمایش این اندوه ناشی از پذیرش تنهایی مدرن برآمده است و هرآنچه را ...
 
مرگ افسر تدارکات
هوا گرم بود، دستور عقب‌نشینی همراه با سوزاندن اجساد متعفن اسب‌ها و سربازان بود. خلاصه عملیات با بوی خیلی بدی همراه بود؛ شکست همین بوی تعفن است. به ارتش سرخ چیزی به نام عقب نشینی تعلیم نداده بودند؛ تنها به فکر این بودیم که در خاک دیگری بجنگیم، فقط حرکت رو به جلو و پیشروی داشته باشیم. ارتش ما ماشین بدون ...
 
کیک مدُویک
سلام و درود دوباره به دوست داران آشپزخانه روسی؛ سه شنبه دیگری شد تا باز مهمان خانه و محل کار شما بشویم. این هفته با دستور تهیه آسان شده یک کیک خوشمزه و عسلی روسی به مهمانی شما آماده ایم تا بار دیگر کام شما عزیزان شیرین شود.
 
فرمانده پادرزوف
کتاب «ستوان من» یک مجموعه داستانی است که شامل ۴۸ داستان کوتاه با موضوع جنگ جهانی دوم است. کتاب از زبان یک ستوان جوان که خود در این جنگ شرکت داشته است و با گذشت سالها در سنین پیری خاطراتش را بازگو می کند، نوشته شده است. این کتاب در سال ۲۰۱۲ میلادی برنده جایزه ”کتاب بزرگ“ روسیه شد. در این آدینه پاییزی،...
 
لیزای بیچاره
«آدینه با داستان‌های روسی» این هفته به سراغ رمان "نیکلای میخایلویچ کارامزین" رفته و خلاصه ای از آن را برای دوستداران ادبیات روسیه انتخاب کرده است که در ادامه می خوانید.
 
خوراک گوشت با آلو و قیسی
درود به دوستان آشپزخانه روسی که دقایقی از روز سه شنبه خود را صرف مطالعه مطالب این بخش از سایت خبر و تحلیل دیدبان روسیه می کنند. غذای امروز ما نوعی خوراک گوشت است که در تهیه آن از خشکبار، آب میوه و سبزیجات استفاده می شود. دریافت ویتامین کافی و تقویت سیستم ایمنی در این فصل، روش خوبی برای پیشگیری از سرماخوردگی ...
 
«شکلات» بهترین فیلم کوتاه جشنواره روسیه شد
فیلم کوتاه «شکلات» به کارگردانی و نویسندگی مهدی حیدری از آذربایجان غربی بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره زیروپلاس روسیه شد.
 
آغاز فیلمبرداری «دیدن استالین»
وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه از آغاز فیلم برداری فیلم «دیدن استالین» که اولین سکانس آن در میدان سرخ بازی شد، دیدن کرد.
 
نان عید پاک
نان سمبل با ارزشی در دین مسیحیت به شمار می‌آید و پخت آن در در کلیساها معمول است. آشپزخانه روسي این هفته به سراغ تهیه یک نان خاص رفته که در بسیاری از کشور‌های بلوک شرق و روسیه تهیه می‌شود و در میان اسلاوها و پیروان مذهب ارتودوکس مسیحی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است:نان عید پاک یا «پاسخالنی کولیچ»
 
رنج فهمیدن (قسمت دوم)
"علیرضا چاروسایی" در آدینه با داستان‌های روسیه این هفته رنج فهمیدن یا بهتر بگوییم درد و رنج ناشی از درک و فهم بیشتر را که خلاصه‌ای از نمایشنامه کمدی به نظم، اثر "الکساندر سرگیویچ گریبایدوف" است را به فارسی برگردان کرده است که در ادامه قسمت دوم آن را می‌خوانید.
 
رنج فهمیدن (قسمت اول)
"علیرضا چاروسایی" در آدینه با داستان‌های روسیه این هفته رنج فهمیدن یا بهتر بگوییم درد و رنج ناشی از درک و فهم بیشتر را که خلاصه‌ای از نمایشنامه کمدی به نظم، اثر "الکساندر سرگیویچ گریبایدوف" است را به فارسی برگردان کرده است که در ادامه می‌خوانید.
 
در چنین شبی
«آدینه با داستان‌های روسی» این هفته بخشی از "در چنین شبی" نوشته ایوان بونین را به پارسی برگردان کرده است که در ادامه می خوانید.
 
سالاد ساردین
«آشپزخانه روسی» این سه شنبه یک سالاد دریایی مفید و بدون سس را برای شما آماده کرده است که در ادامه می خوانید.
 
خارخوک
«آدینه با داستان های روسی» این هفته به سراغ "ادوارد اسکوبلف" رفته است. داستانی که نشان می دهد حیوانات جنگل معتقدند که هرکس بايد دستمزدی به اندازه کاری که انجام می دهد، بگيرد؛ چراکه در غير اين صورت دزد است.
 
پاشتت
«آشپزخانه روسی» این هفته به سراغ غذایی با طعمی دوست داشتنی بنام "پاشتت" رفته است که در ادامه می خوانید.
 
داستان ما
وقتی مردم نمی‌دانند فلان کلام قصار را چه کسی بر زبان آورده است، معمولا می‌گویند: «به قول قدیمی‌ها». پس به قول قدیمی‌ها هر ملتی نمایندگانی را دارد که خود لایق آنهاست. «آدینه با داستان‌های روسی» این هفته به سراغ بخش‌هایی از طنز تلخ نویسنده و طنز پرداز روس "میخاییل نیکلایویچ زادورنوف" رفته است، که در ادامه ...
 
ماننایا کاشا
غذای این سه‌شنبه «آشپزخانه روسی» مثل اکثر اوقات یک غذای ساده و در عین حال مفید است که بسیاری از روس‌ها در وعده صبحانه آن را میل می‌کنند.
 
جشنواره سینمایی «پنجره‌ای به اروپا» در روسیه برگزار شد
بیست و پنجمین جشنواره فیلم روسیه با عنوان «پنجره‌ای به اروپا» در شهر ویبورگ منطقه لنینگرادسکی افتتاح شد.
 
مردم عصبی
آدینه با داستان‌های روسی این هفته به سراغ داستانی از میخاییل زوشنکو رفته است که در ادامه می خوانید.
 
اوخا
آشپزخانه روسي اين هفته شما علاقه مندان به ذائقه روسي را با يك سوپ دريايي آشنا مي كند كه در ادامه مي خوانيد