يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ,25 June 2017
هنر
 
چرا امروزه فیلم های روسی همچون زمان اتحاد جماهیر شوروی در خارج از کشور تقاضای آنچنانی ندارد؟
روزنامه پارلمان طی یادداشتی به آسیب شناسی وضعیت حمایتی از سینمای روسیه را مورد بررسی قرار داده است و معتقد است کشور روسیه برای ترویج و ارتقای سطح فیلم های خود تقریبا هیچ کاری انجام نداده است.
 
سوپ بورش سبز
آشپزخانه دیدبان روسیه این هفته به سراغ یک غذای تابستانه روسی با عطر دلپذیر و طعمی دلچسب رفته است: سوپ بُرش سبز.
 
مرگ ایوان ایلیچ
"ایوان ایلیچ گولوین" عضو هیئت رئیسه که با ازدواجی بدون عشق و علاقه اما مفید توانسته موقعیت خود را ارتقا دهد، گام بسیار مهمی را در زندگی خود بر می دارد و آن هم عوض کردن محل زندگی اش است. تمام فکر و ذکرشان و دل مشغولی های خانواده به سمت خرید اسباب و اثاثیه و چیدمان آپارتمان گرایش می یابد. «برای اینکه ...
 
حضور 180 هزار بازدیدکننده از جشنواره «روسیه اصیل»
نمایشگاه عکس «روسیه اصیل» با هدف جلب توجه مردم به مشکلات زیست محیطی و ضرورت حفظ ثروت¬های طبیعی کشور در منطقه سیبری با اقبال گسترده مردمی مواجه شد.
 
"شی"؛ پیش‌غذای محبوب اجداد روس‌ها
آشپزخانه روسی دیدبان روسیه این سه‌شنبه به معرفی و طرز تهیه "شی" پرداخته است. گفته می‌شود این پیش‌غذای محبوب اجداد روس‌ها از کلمه‌ای در زبان کهن روسی به معنی غذای آب‌دار غلیظ گرفته شده است.
 
عروسی
"نیکولای واسیلویچ گوگل" در نمایشنامه عروسی، داستان چند خواستگار را به نمایش می کشد که برای اینکه خود را در دل دختری دم بخت جاکنند و سایر رقیبان را از چشم او بیندازند، به انواع و اقسام حیله ها و ترفندها متوسل می‌شوند
 
اجرای "سايه هاي متقارن" در كنسرواتوار چايكوفسكي
كنسرت موسيقي ايراني با عنوان "سايه هاي متقارن" فردا هشتم ماه مي در سالن راخمانينوف كنسرواتوار چايكوفسكي در چارچوب پانزدهمين فستيوال بين المللي موسيقي برگزار مي شود.
 
داستان انگور فرنگی اثر آنتوان چخوف
در داستان انگور فرنگی، "آنتون چخوف" زندگی عصر خود یعنی سال‌های حکومت نیکلای دوم در روسیه را ترسیم می‌کند. وی با استفاده از روایت داستان درباره زندگی یک کارمند دولت می‌نویسد که همچنان که مشغول به خدمت است، همواره آرزو می‌کند تا املاک شخصی در روستا داشته باشد، تا بتواند در آن زندگی اربابی داشته باشد. ...
 
کوارتت؛ حکایت سیاستمدارانی که مدعی کاربلدی هستند
حکایت چهارساز یا کوارتت تنها ماجرای طنز نوازندگان خود آموخته و اجرای بی سرانجام آنها نیست، بلکه قصه واقعی در وصف افرادی است که دست به اموری می زنند که از آن سر در نمی آورند و تنها ادای آن کار را در می آورند. اما کریلوف در این حکایت چه کسی را به تمسخر می گیرد؟ گفته می شود که کریلوف در این حکایت در بسیاری ...
 
خانم صاحبخانه
”خانم صاحبخانه” رمان کوتاه از فیودور داستایفسکی است که در سال ۱۸۴۷ میلادی نوشته شده است. اولین بار در مجله ”یادداشت های میهنی” به چاپ رسیده است.
 
سالاد فیالکا یا گل بنفشه
"فیالکا" نام سالادی است که در زبان فارسی به معنی گل بنفشه می باشد. آشپزخانه دیدبانه روسیه این هفته طرز تهیه این سالاد روسی را نوشته است.
 
جنایت کار
جلوتر بیا و به سوالات من پاسخ بده! هفتم جولای، نگهبان راه آهن ”ایوان سمینوف آکینفوف، در هنگام عبور از خط در ورست ۱۴۱، تو را در حال باز کردن مهره های پیچ های اتصال ریل به ریل بند دستگیر کرد. این همان مهره است که با آن تو را دستگیر کرد. آیا اینطور بوده است؟
 
زندگی روسی از نگاه تولستوی
خانواده های خوشبخت همه مثل هم هستند، اما خانواده های شوربخت هرکدام بدبختی خاص خود را دارند. حالا که سالها از این ماجرا گذشته و به آن بر می گردم، تعجب می کنم که چطور مسأله به این کوچکی این قدر اسباب غصه من شده بود. غم این ناکامی نیز همین طور خواهد بود. زمان می گذرد و تلخی آن فراموش می شود.
 
کتاب «زمزمه‌های چرنوبیل» از روسی به فارسی ترجمه شد
کتاب «زمزمه‌های چرنوبیل» اثر "سوتلانا الکسیویچ" نویسنده برنده نوبل با ترجمه "شهرام همت‌زاده" از سوی نشر کتاب نیستان منتشر شد.
 
مغز نخودی
"دنیس ایوانویچ فان ویزین" نویسنده روس مکتب کلاسیسیم می باشد که یکی از جاودانه ترین آثار وی "مغز نخودی" (جوانک بی سواد) است. در نمایشنامه کمدی جوانک بی سواد، قهرمانان متعلق به دو گروه از جامعه در مقابل هم قرار می گیرند.
 
کوکوی سیب زمینی مسکویی
تصور کنید که یک روز برای نهار یا شام در خانه کوکوی سیب زمینی تهیه کرده اید و همزمان با شما در بسیاری از خانه های مسکو یا دیگر شهر های روسیه، سر میز غذا دقیقا همین کوکوی سیب زمینی گذاشته شده است با این تفاوات که آنها آن را کارتوفیلنیک پا موسکوسکی" می نامند.
 
بیف استراگانوف
"بیف استراگانوف" یک غذای ملی روسی نیست اما در روسیه تزاری ابداع شده است. بیف استراگانوف ریشه ملی ندارد و در واقع خوراکی ابداعی است و نام آن به افتخار یک اشراف زاده عالی رتبه در دربار امپراطور روسیه به نام "الکساندر گریگورویچ استراگانوف" (۱۷۹۵-۱۸۹۱) گذاشته شده است.
 
راننده درستکار
داستان راننده درستکار از مجموعه داستان های کوتاه گورین انتخاب شده است که در کتابی تحت عنوان "تک خوانی برای آواز دونفره"، شامل مجموعه ای از داستان های کوتاه گورین و آرکادی آرکانوف، در سال 1975 به چاپ رسیده است.
 
خالادیتس یا ژله گوشت
این خوراک روسی در نواحی جنوب و جنوب شرق روسیه تحت عنوان ”خالادیِتس” و در شمال و شمال غرب این کشور به نام "استودن معروف است. سرگذشت طبخ این غذا به قرن 16 میلادی باز می گردد و در نوشته های کهن و ادبیات کلاسیک روسی نام این غذا آمده است و حتی از آن به عنوان "خوراک تزاری" نام برده شده است.
 
گوساله طلایی
اتحاد جماهیر شوروی در سال 1931 کنوانسیون شکل واحد علائم جاده ای را در ژنو پذیرفت و به موجب آن از 26 علامت مشترک در جاده های این کشور استفاده شد. دیدبان روسیه در داستان این آدینه خود، حال و هوای آن ایام را به تصویر کشیده است.
 
۱۲۳