دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ,23 January 2017
هنر
 
جمع بندی رویدادهای فرهنگی سال 2016 در روسیه
اگرچه در سال 2016 تعداد فیلم¬های خوب و در سطح انتظار بیشتر از ده فیلم نبوده است، اما در این مدت که در روسیه سال سینما نام داشت، تئاتر بیش از هر زمان دیگری به دغدغه مسئولین فرهنگ و حتی مقامات بلندپایه کشور تبدیل شد.
 
سالاد تزئین درخت کریسمس
آشپزباشی دیدبان روسیه تصمیم گرفته تا این هفته که نزدیک جشن شب یلدای ایرانی و بعد از آن هم سال نو میلادی است، یک سالاد مدرن اما ویژه سال نو (به زبان روسی: نوُوی گُد) که با تذئین درخت کاج خیلی جور در می‌آید را به شما آموزش بدهد.
 
پلمنی
نام پلمنی در واقع به شکل این لقمه گوشتی مربوط می‌شود، به این معنی که وقتی خمیر را با گوشت پر می‌کنند و به آن فرم می‌بندند، تقریبا شکل حلزون یا گوش ماهی را به خود می‌دهد که این اسم در واقع خلاصه یک ترکیب است که ترجمه آن می‌شود: «گوش خمیری».
 
نان شیرینی سیرنیکی
اگر به روسیه سفر کنید و در آنجا در یک هتل خوب اقامت داشته باشید و یا اینکه مهمان یک خانواده روسی بشوید، حتما در مدت اقامت خودتان نان شیرینی "سیرنیکی" که با پنیر خانگی تهیه می‌شود را سر میز صبحانه یا عصرانه میل خواهید کرد. این هفته آشپزباشی دیدبان روسیه دستور نسبتا ساده تهیه سیرنیکی که نان شیرینی مشترک ...
 
گلوبسی یا دلمه روسی
خیلی از ما ایرانیان علاقه خاصی به دلمه، به ویژه دلمه برگ انگور داریم. اما همسایگان شمالی ما یعنی روس‍‌ها چون در غذاهای خودشان خیلی اوقات از کلم برگ استفاده می کنند، بنابراین دلمه را با کلم برگ که به نام "گلوبسی" معروف است، خیلی دوست دارند. سابقه این غذا در روسیه به قرن 18 و 19 میلادی بر می‌گردد و تحت ...
 
بلینی یا پنکیک روسی
بلینی که ما در ایران به عنوان پنکیک می شناسیم، در واقع یک غذایی است که با قرن‌ها سابقه، روی میز غذای روس‌ها دیده می‌شود. اما شاید برای آن دسته از دوستانی که به روسیه یا سایر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق سفر کرده‌اند، این سوال پیش بیاید که فرق بلینی و بلینچیکی در چیست.
 
سوپ راس سولنیک
کلمه "راس سولنیک" یک واژه روسی است که در آثار نویسنده بزرگ روسیه همانند گوگل نیز آمده است. در فرهنگ لغت روسی درباره آن آمده است: "نوعی سوپ ماهی یا گوشت که در پخت آن خیار شور استفاده می شود."
 
سالاد میموزا
در این مطلب می خواهم روش تهیه یک سالاد معروف روسی را که در دوران اتحادیه جماهیر شوروی بسیار محبوب بوده است، به شما آموزش بدهم. تاریخچه این سالاد خوشمزه به دهه هفتاد قرن بیستم بر می‌گردد، وقتی که این سالاد به سرعت در میان خانم‌های خانه دار جماهیر شوروی محبوبیت پیدا کرد و حتی رقابت سختی را با سالادهای ...
 
نشست «تاورید» باید گهواره ای برای تربیت نسل جدید هنرمندان باشد
رئیس جمهور روسیه که به منظور تاکید حمایت روسیه از کریمه در مقابل تحرکات اوکراین وارد جمهوری کریمه شد با حضور در نشست آموزشی جوانان «تاورید» تصریح کرد: "کریمه و نشست تاورید فضایی خاص برای فرهنگ روسیه است و باید به گهواره‌ای برای تربیت نسل جدید هنرمندان تبدیل شود."
 
نوشیدنی کارامل با طعم گلابی
خوب است این مطلب را با خاطره کوتاهی از یک دوست روس تبار آغاز کنم. یاد دارم هنگامی که سفره غذای ایرانی را با غذا های رنگ و وارنگ ایرانی چیدم تا از مهمان روس خود پذیرایی کنم، مهمان من با دیدن نوشابه‌های گازدار سر سفره با تعجب پرسید: "چرا در سرزمین چهارفصلی که انواع میوه خوشمزه در دسترس است، شما به نوشیدنی‌های ...
 
ژارکویه خانگی
«ژارکویه خانگی» یا همان تاس کباب روسی در ظرف دیزی سفالی یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه میان مردمان روسیه است. دیدبان روسیه در نظر دارد از این پس در بخش آشپزخانه روسی طرز تهیه غذاها و چاشت های پرطرفدار و خوشمزه میان مردمان این همسایه شمالی کشورمان را به اطلاع علاقه‌مندان آشپزی روسیه برساند.
 
عصري با فاضل اسكندر در موسسه فرهنگي شهر كتاب
دیدبان روسیه: به همت موسسه فرهنگي شهر كتاب، به مناسبت درگذشت "فاضل عبدللويچ اسكندر" نويسنده شهير و ايراني تبار روس عصر روز دوشنبه 18 مرداد ماه نشستي با عنوان «عصري با فاضل اسكندر» در محل اين موسسه برگزار شد. "رويا صدر" طنز نويس، دكتر "زهرا محمدي" استاد ادبيات ...
 
تاسیس آکادمی اسکار «اوراسیایی» به ابتکار روسیه
با تاسیس آکادمی سینمایی اوراسیا در چارچوب سازمان بریکس، این آکادمی در نظر دارد تا با مشارکت روسیه، هند و چین هرساله جایزه «اسکار اوراسیا» اعطا نماید.
 
جشنواره «باهم پیروز شدیم» در سواستوپول
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و سریال‌های تلویزیونی «با هم پیروز شدیم» توسط مرکز فرهنگ و هنر سواستوپول برگزار شد. این جشنواره هر ساله به تجدید خاطرات غیرت و شهامت تاریخی کشورهای مستقل همسود اوراسیایی در جنگ جهانی دوم می‌پردازد.
 
«شکار مرغابی» آلکساندر وامپیلوف به تهران می آید
تماشاخانه ایرانشهر از دوم خرداد میزبان نمایش «شکار مرغابی» اثر "آلکساندر وامپیلوف" به کارگردانی "حمیدرضا قطبی" می باشد. نمایشی که توسط دکتر "مریم شفقی" عضو هیات علمی دانشگاه علامه برگردان شده است.
 
آوای ارکستر محلی ایرانی در سنت پترزبورگ
دیدبان روسیه: گروه «چاهی» به مناسبت افتتاح انجمن دوستی ایران و روسیه در سنت پترزبورگ فردا اجرا خواهد داشت. این گروه که بر پایه موسیقی محلی ایران از سال 1385 فعالیت های هنری خود را آغاز نموده است با اجرای قطعات فولکلور نواحی غرب و جنوب غربی ایران که به زبان های کردی ،لری، بختیاری و با شعار ...
 
برگزاری سال سینما در شبکه های مجازی روسیه
فضای مجازی یکی از ابزارهای مهم در ترویج هنر هفتم در سال سینما در روسیه است؛ از این رو وزارت فرهنگ این کشور در راستای ترویج سینمای میهنی از فضای سینمای آنلاین آی.وی.آی استفاده می‌کند.
 
حضور انتشارات تخصصی آموزش زبان روسی به خارجی زبانان "زلاتااوست" در  نمایشگاه کتاب تهران
انتشارات بنام روسی "زلاتااوست" فعالیت کاری خود را در سال 1990 در شهر سن پطرزبورگ در حوزه آموزش زبان روسی به خارجی زبانان آغاز کرده است و دارای شعبه ای در شهر مسکو، در انستیو دولتی زبان روسی بنام آ.س.پوشکین می باشد
 
چاپ سوم رمان تاریخی «رزیدنت» در بيست و نهمين نمايشگاه كتاب تهران
چاپ سوم رمان تاريخي «رزيدنت» اثر "آشوت آقابابیان ارمنی" با ترجمه "سیدحسین طباطبایی" وابسته فرهنگی پيشين سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران توسط نشر ثالث عرضه مي شود.
 
فیلم‌های مورد علاقه پوتین
رئیس جمهور روسیه در نشست رسانه‌ای خود به فیلم های مورد علاقه اش اشاره کرد و گفت: "به فیلم‌های میهنی و سوژه‌های کلاسیک علاقه زیادی دارم و از این رو فیلم‌های میهنی با سوژه‌های مربوط به جنگ بزرگ میهنی، فیلم‌های دوره شوروی و فیلم‌های کلاسیک را دنبال می‌کنم."
 
۱۲