شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ,25 February 2017
هنر
 
بیف استراگانوف
"بیف استراگانوف" یک غذای ملی روسی نیست اما در روسیه تزاری ابداع شده است. بیف استراگانوف ریشه ملی ندارد و در واقع خوراکی ابداعی است و نام آن به افتخار یک اشراف زاده عالی رتبه در دربار امپراطور روسیه به نام "الکساندر گریگورویچ استراگانوف" (۱۷۹۵-۱۸۹۱) گذاشته شده است.
 
راننده درستکار
داستان راننده درستکار از مجموعه داستان های کوتاه گورین انتخاب شده است که در کتابی تحت عنوان "تک خوانی برای آواز دونفره"، شامل مجموعه ای از داستان های کوتاه گورین و آرکادی آرکانوف، در سال 1975 به چاپ رسیده است.
 
خالادیتس یا ژله گوشت
این خوراک روسی در نواحی جنوب و جنوب شرق روسیه تحت عنوان ”خالادیِتس” و در شمال و شمال غرب این کشور به نام "استودن معروف است. سرگذشت طبخ این غذا به قرن 16 میلادی باز می گردد و در نوشته های کهن و ادبیات کلاسیک روسی نام این غذا آمده است و حتی از آن به عنوان "خوراک تزاری" نام برده شده است.
 
گوساله طلایی
اتحاد جماهیر شوروی در سال 1931 کنوانسیون شکل واحد علائم جاده ای را در ژنو پذیرفت و به موجب آن از 26 علامت مشترک در جاده های این کشور استفاده شد. دیدبان روسیه در داستان این آدینه خود، حال و هوای آن ایام را به تصویر کشیده است.
 
دهم فوریه؛ روز بزرگداشت خورشید شعر روسی
دهم فوریه در روسیه روز بزرگداشت شاعر و نویسنده روس "الکساندر سِرگِیویچ پوشکین" می باشد؛ فردی که "جولیان لوئونفلد" دانشمند آمریکایی وی را خورشید شعر روسی می نامند. به همین مناسبت دیدبان روسیه طی گزارش پیش رو به نگاهی کوتاه به زندگی این شاعر بزرگ روس پرداخته است. پوشکین اگر چه 38 سال بیشتر عمر نکرد، اما ...
 
دسر شارلوت روسی
گفته می شود که در دوران رهبری استالین در اتحادیه جماهیر شوروی، در جهت مبارزه با "پیروی ننگین از ارزش های غربی"، نام نوعی کیک سیب شارلوت به "کیک زن سیبی" تغییر یافته است. با این حال، در کتاب "مواد غذایی خوشمزه و سالم" چاپ سال 1952 میلادی، دستور تهیه آن با نام اصلی شارلوت آمده است.
 
اگر دردی توی دلت هست، منتظر کمک نشین؛ دلت رو بشکاف
حالا اگه تو احساس می کنی دردی تو دلت هست که داره می کشدت، منتظر کمک نشین، خودت دلت رو بشکاف و اون رو در بیار و بنداز دور!
 
جمع بندی رویدادهای فرهنگی سال 2016 در روسیه
اگرچه در سال 2016 تعداد فیلم¬های خوب و در سطح انتظار بیشتر از ده فیلم نبوده است، اما در این مدت که در روسیه سال سینما نام داشت، تئاتر بیش از هر زمان دیگری به دغدغه مسئولین فرهنگ و حتی مقامات بلندپایه کشور تبدیل شد.
 
سالاد تزئین درخت کریسمس
آشپزباشی دیدبان روسیه تصمیم گرفته تا این هفته که نزدیک جشن شب یلدای ایرانی و بعد از آن هم سال نو میلادی است، یک سالاد مدرن اما ویژه سال نو (به زبان روسی: نوُوی گُد) که با تذئین درخت کاج خیلی جور در می‌آید را به شما آموزش بدهد.
 
پلمنی
نام پلمنی در واقع به شکل این لقمه گوشتی مربوط می‌شود، به این معنی که وقتی خمیر را با گوشت پر می‌کنند و به آن فرم می‌بندند، تقریبا شکل حلزون یا گوش ماهی را به خود می‌دهد که این اسم در واقع خلاصه یک ترکیب است که ترجمه آن می‌شود: «گوش خمیری».
 
نان شیرینی سیرنیکی
اگر به روسیه سفر کنید و در آنجا در یک هتل خوب اقامت داشته باشید و یا اینکه مهمان یک خانواده روسی بشوید، حتما در مدت اقامت خودتان نان شیرینی "سیرنیکی" که با پنیر خانگی تهیه می‌شود را سر میز صبحانه یا عصرانه میل خواهید کرد. این هفته آشپزباشی دیدبان روسیه دستور نسبتا ساده تهیه سیرنیکی که نان شیرینی مشترک ...
 
گلوبسی یا دلمه روسی
خیلی از ما ایرانیان علاقه خاصی به دلمه، به ویژه دلمه برگ انگور داریم. اما همسایگان شمالی ما یعنی روس‍‌ها چون در غذاهای خودشان خیلی اوقات از کلم برگ استفاده می کنند، بنابراین دلمه را با کلم برگ که به نام "گلوبسی" معروف است، خیلی دوست دارند. سابقه این غذا در روسیه به قرن 18 و 19 میلادی بر می‌گردد و تحت ...
 
بلینی یا پنکیک روسی
بلینی که ما در ایران به عنوان پنکیک می شناسیم، در واقع یک غذایی است که با قرن‌ها سابقه، روی میز غذای روس‌ها دیده می‌شود. اما شاید برای آن دسته از دوستانی که به روسیه یا سایر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق سفر کرده‌اند، این سوال پیش بیاید که فرق بلینی و بلینچیکی در چیست.
 
سوپ راس سولنیک
کلمه "راس سولنیک" یک واژه روسی است که در آثار نویسنده بزرگ روسیه همانند گوگل نیز آمده است. در فرهنگ لغت روسی درباره آن آمده است: "نوعی سوپ ماهی یا گوشت که در پخت آن خیار شور استفاده می شود."
 
سالاد میموزا
در این مطلب می خواهم روش تهیه یک سالاد معروف روسی را که در دوران اتحادیه جماهیر شوروی بسیار محبوب بوده است، به شما آموزش بدهم. تاریخچه این سالاد خوشمزه به دهه هفتاد قرن بیستم بر می‌گردد، وقتی که این سالاد به سرعت در میان خانم‌های خانه دار جماهیر شوروی محبوبیت پیدا کرد و حتی رقابت سختی را با سالادهای ...
 
نشست «تاورید» باید گهواره ای برای تربیت نسل جدید هنرمندان باشد
رئیس جمهور روسیه که به منظور تاکید حمایت روسیه از کریمه در مقابل تحرکات اوکراین وارد جمهوری کریمه شد با حضور در نشست آموزشی جوانان «تاورید» تصریح کرد: "کریمه و نشست تاورید فضایی خاص برای فرهنگ روسیه است و باید به گهواره‌ای برای تربیت نسل جدید هنرمندان تبدیل شود."
 
نوشیدنی کارامل با طعم گلابی
خوب است این مطلب را با خاطره کوتاهی از یک دوست روس تبار آغاز کنم. یاد دارم هنگامی که سفره غذای ایرانی را با غذا های رنگ و وارنگ ایرانی چیدم تا از مهمان روس خود پذیرایی کنم، مهمان من با دیدن نوشابه‌های گازدار سر سفره با تعجب پرسید: "چرا در سرزمین چهارفصلی که انواع میوه خوشمزه در دسترس است، شما به نوشیدنی‌های ...
 
ژارکویه خانگی
«ژارکویه خانگی» یا همان تاس کباب روسی در ظرف دیزی سفالی یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه میان مردمان روسیه است. دیدبان روسیه در نظر دارد از این پس در بخش آشپزخانه روسی طرز تهیه غذاها و چاشت های پرطرفدار و خوشمزه میان مردمان این همسایه شمالی کشورمان را به اطلاع علاقه‌مندان آشپزی روسیه برساند.
 
عصري با فاضل اسكندر در موسسه فرهنگي شهر كتاب
دیدبان روسیه: به همت موسسه فرهنگي شهر كتاب، به مناسبت درگذشت "فاضل عبدللويچ اسكندر" نويسنده شهير و ايراني تبار روس عصر روز دوشنبه 18 مرداد ماه نشستي با عنوان «عصري با فاضل اسكندر» در محل اين موسسه برگزار شد. "رويا صدر" طنز نويس، دكتر "زهرا محمدي" استاد ادبيات ...
 
تاسیس آکادمی اسکار «اوراسیایی» به ابتکار روسیه
با تاسیس آکادمی سینمایی اوراسیا در چارچوب سازمان بریکس، این آکادمی در نظر دارد تا با مشارکت روسیه، هند و چین هرساله جایزه «اسکار اوراسیا» اعطا نماید.
 
۱۲