چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ,28 June 2017
ادیان در روسیه
 
بیست منطقه مسلمان نشین در روسیه
اسلام تودی در گزارشی بیست منطقه اسلام نشین روسیه را بر اساس تعداد مسلمانان مشخص کرده است. این گزارش نشان می دهد که تقریبا نیمی از مسلمانان روسیه در سه منطقه‌ی جمهوری داغستان، تاتارستان و باشقیرستان سکونت دارند.
 
اصلی‌ترین قربانی تروریسم مسلمانان هستند
رئیس جمهور جمهوری تاتارستان با اشاره به اینکه مسلمانان قربانی اصلی تروریسم در دوران کنونی می‌باشند، تاکید کرد که ما خود را بخشی از جهان اسلام می‌دانیم و آماده هستیم تجربیات خود را در اختیار تمام کشورها قرار دهیم.
 
روسیه بخشی از جهان اسلام است
مدیر مرکز مشارکت تمدن‌های دانشگاه روابط بین‌الملل مسکو با اشاره به سخنان مکرر پوتین درباره اسلام، تاکید کرد که قطعا روسیه خود را بخشی از جهان اسلام می‌داند.
 
مراسم "گردهمایی در بولگار مقدس"
به مناسبت هزار و صد و بیست و هشتمین سالگرد پذیرش اسلام در بولگار، بیش از 50 هزار مسلمان از سرتاسر روسیه و خارج از مرزهای این کشور در جشن سنتی "گردهمایی در بولگار مقدس" شرکت کردند.
 
اوقات شرعی ماه مبارک رمضان به افق مسکو
دیدبان روسیه: فردا شنبه ۲۷ می مصادف با اولین روز از ماه مبارک رمضان است. امسال نیز چون سال‌های گذشته خدا را بینهایت شاکریم که از خزانه موهبت و الطاف بی‌‌کران خود بر ما منت نهاد و دوباره توفیق درک این ماه را به ما عطا کرد؛ ماهی که خداوند متعال در شأن آن می‌فرماید: «...
 
برگزاری کارگاه آموزش روسری در وولسک
کارگاه آموزشی روش صحیح پوشیدن روسری و لباس‌ها و پوشش مذهبی متناسب با شرایط و موقعیت‌های گوناگون زندگی در وولسک برگزار خواهد شد.
 
تورگردشگری به مناطق مسلمان نشین و اسلامی روسیه
طی سال های گذشته روسیه به عنوان سرزمینی با فرهنگ غنی اسلامی مورد اقبال مسلمانان دیگر کشورها قرار گرفته است و سفرهای توریستی بسیاری به مناطق مسلمان نشین این کشور انجام می‌شود.
 
نرم افزار غذای حلال در مدارس قازان
بسیاری از دانش آموزان خواستار غذاهای حلال در مدارس روسیه هستند؛ از این رو نرم افزار موبایل "غذا خوردم و راضی هستم" در قازان راه اندازی شده است.
 
مسلمانانی که مایه فخر روسیه هستند
"جلوتر از زمان" و "ساعت سعد سالیژان شاریپوف" در قالب پروژه «مسلمانی که روسیه به آنها افتخار می‌کند» در خانه نهادهای اجتماعی دولت مسکو اکران شد.
 
انتقاد مفتی مسکو از برقراری گشت ارشاد در پایتخت
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» گفت: "اگر ما امروز در پی این باشیم که با تشکل‌های مذهبی به موعظه رهگذران در خیابان بپردازیم، واقعا چه عواقبی در انتظار ما خواهد بود؟ در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود؟"
 
می توان کریمه را به محل حج مسیحیان بدل کرد
رئیس شورای فدراسیون روسیه معتقد است که می توان کریمه را به آتن دوم برای توسعه زیارت مسیحیان بدل کرد.
 
مسلمانان روسیه در سرزمین مادری خود زندگی می کنند
نماینده دومای دولتی فدراسیون روسیه با اشاره به این موضوع که یک دختر باحجاب در مدرسه، فرد پروپاگاندیست مذهبی نمی‌باشد، تاکید کرد: "حجاب مسئله ای ندارد این مردم هستند که به این مسئله دامن می زنند."
 
ایجاد گشت شریعت  با نام "استوپ حرام" در مسکو
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» (توقف حرام)، این طرح را ابتکاری غیر قابل درک و نسنجیده دانست و تاکید کرد که در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود.
 
دادگاه حل اختلاف سوِردالوفسک درخواست ارگان منطقه ای برای تخرب مسجدی در یکاترینبورگ را رد کرد
وزارت امور اوقاف دولتی در دسامبر 2016 علیه سازمان دینی «نور – عثمان» شکایت و خواستار انتقال این مسجد به مرکز یکاترینبورگ شد، اما دادگاه حل اختلاف این شکوائیه را رد کرد.
 
تاثیر بحران اقتصادی بر فروش کتاب‌های کلیسا
اگرچه فدراسیون روسیه طی سال‌های گذشته شاهد سایه بحران اقتصادی بر این کشور بود، اما مقامات کلیسای ارتدوکس روسیه معتقد هستند که این موضوع هیچ تاثیری بر فروش کتاب های کلیسایی نداشته است.
 
اهمیت فدرالیسم در بحث حجاب
نایب رئیس اداره مذهبی مسلمان روسیه در واکنش به صحبت‌های وزیر آموزش و علوم که گفته است طبق مصوبه دادگاه قانون اساسی حجاب در مدرسه جایی ندارد، تصریح کرد که 15 درصد کل جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند؛ از این‌رو عدم احتساب رأی آنها فاجعه ای برای دولت خواهد بود.
 
روسیه با مشکل کمبود روحانیت معتبر و دینی روبرو است
عضو شورای هماهنگی مقابله با تروریسم و مفتی مسکو در میزگرد «بیگانه هراسی و افراطی گرایی: مشکلات و راه های پیشگیری» تاکید کرد که مشکل اینجاست که سازمان های دینی بین خود مشغول رقابت هستند و به یکدیگر نسبت های ناروا داده و اعتبار خودشان را در چشم جوانان زیر سوال می برند.
 
کانال ماهواره ای اسلامی راه اندازی می شود
شبکه تلویزیونی اسلامی از سال 2017 به صورت آزمایشی شروع به کار می‌کند و به سنت، فرهنگ وآداب و رسوم مردم کشور روسیه خواهد پرداخت.
 
اعتراضات والدین دانش‌آموزان نسبت به تبلیغات دینی در مدارس روسیه
تدریس اجباری درس «فرهنگ ارتدوکس» در مدرسه‌ای در مسکو، اعتراض جمعی از والدین دانش‌آموزان را به دنبال داشت.
 
تفاوت های مسیحیت ارتدوکس و کاتولیک
به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت عيسي ميسح كه تاريخ دقيق آن يكي از موارد اختلافي بين ارتدوكس ها و كاتوليك هاست، نوشتار پیش رو به بررسی دو مذهب كاتوليك و ارتدوكس در آئين مسيحيت پرداخته است.
 
۱۲۳۴