يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ,23 April 2017
ادیان در روسیه
 
انتقاد مفتی مسکو از برقراری گشت ارشاد در پایتخت
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» گفت: "اگر ما امروز در پی این باشیم که با تشکل‌های مذهبی به موعظه رهگذران در خیابان بپردازیم، واقعا چه عواقبی در انتظار ما خواهد بود؟ در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود؟"
 
می توان کریمه را به محل حج مسیحیان بدل کرد
رئیس شورای فدراسیون روسیه معتقد است که می توان کریمه را به آتن دوم برای توسعه زیارت مسیحیان بدل کرد.
 
مسلمانان روسیه در سرزمین مادری خود زندگی می کنند
نماینده دومای دولتی فدراسیون روسیه با اشاره به این موضوع که یک دختر باحجاب در مدرسه، فرد پروپاگاندیست مذهبی نمی‌باشد، تاکید کرد: "حجاب مسئله ای ندارد این مردم هستند که به این مسئله دامن می زنند."
 
ایجاد گشت شریعت  با نام "استوپ حرام" در مسکو
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» (توقف حرام)، این طرح را ابتکاری غیر قابل درک و نسنجیده دانست و تاکید کرد که در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود.
 
دادگاه حل اختلاف سوِردالوفسک درخواست ارگان منطقه ای برای تخرب مسجدی در یکاترینبورگ را رد کرد
وزارت امور اوقاف دولتی در دسامبر 2016 علیه سازمان دینی «نور – عثمان» شکایت و خواستار انتقال این مسجد به مرکز یکاترینبورگ شد، اما دادگاه حل اختلاف این شکوائیه را رد کرد.
 
تاثیر بحران اقتصادی بر فروش کتاب‌های کلیسا
اگرچه فدراسیون روسیه طی سال‌های گذشته شاهد سایه بحران اقتصادی بر این کشور بود، اما مقامات کلیسای ارتدوکس روسیه معتقد هستند که این موضوع هیچ تاثیری بر فروش کتاب های کلیسایی نداشته است.
 
اهمیت فدرالیسم در بحث حجاب
نایب رئیس اداره مذهبی مسلمان روسیه در واکنش به صحبت‌های وزیر آموزش و علوم که گفته است طبق مصوبه دادگاه قانون اساسی حجاب در مدرسه جایی ندارد، تصریح کرد که 15 درصد کل جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند؛ از این‌رو عدم احتساب رأی آنها فاجعه ای برای دولت خواهد بود.
 
روسیه با مشکل کمبود روحانیت معتبر و دینی روبرو است
عضو شورای هماهنگی مقابله با تروریسم و مفتی مسکو در میزگرد «بیگانه هراسی و افراطی گرایی: مشکلات و راه های پیشگیری» تاکید کرد که مشکل اینجاست که سازمان های دینی بین خود مشغول رقابت هستند و به یکدیگر نسبت های ناروا داده و اعتبار خودشان را در چشم جوانان زیر سوال می برند.
 
کانال ماهواره ای اسلامی راه اندازی می شود
شبکه تلویزیونی اسلامی از سال 2017 به صورت آزمایشی شروع به کار می‌کند و به سنت، فرهنگ وآداب و رسوم مردم کشور روسیه خواهد پرداخت.
 
اعتراضات والدین دانش‌آموزان نسبت به تبلیغات دینی در مدارس روسیه
تدریس اجباری درس «فرهنگ ارتدوکس» در مدرسه‌ای در مسکو، اعتراض جمعی از والدین دانش‌آموزان را به دنبال داشت.
 
تفاوت های مسیحیت ارتدوکس و کاتولیک
به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت عيسي ميسح كه تاريخ دقيق آن يكي از موارد اختلافي بين ارتدوكس ها و كاتوليك هاست، نوشتار پیش رو به بررسی دو مذهب كاتوليك و ارتدوكس در آئين مسيحيت پرداخته است.
 
ما می خواهیم پلی برای متحد کردن مسلمانان باشیم
به تازگی «مجمع روحانیون مسلمان روسیه» با هدف تشکیل سازمانی برای تعامل صحیح با مردم ایجاد شد.
 
رونمایی از ترجمه کتاب اسقف کریل به زبان آلمانی در برلین
کتاب «آزادی و مسئولیت در جستجوی هماهنگی حقوق بشر و کرامت فرد» نوشته کریل در مرکز رایزنی روسیه در برلین رو نمایی شد. پیام این کتاب این است که آزادی برای گناه، آزادی نیست؛ از این رو اگر نسبی گرایی اخلاقی پدید آید، همه آزادانه به هر عملی خواهند پرداخت.
 
بررسی فرآیند تحصیلات دینی در روسیه
کنفرانس «تحصیلات دینی در روسیه: وضعیت کنونی و چشم اندازها» در شهر ماخاچ قلعه جمهوری داغستان برگزار شد تا به موجب آن فرآیند تحصیلات دینی در روسیه بررسی شود.
 
نظر اسقف اعظم روسیه درباره "سقط جنین"
اسقف اعظم روسیه گفت: سقط جنین و ارایه خدمات قانونی در این باره مانند کمک به مصرف کنندگان الکل و مواد مخدر است.
 
روسیه در برابر داعش؛ نبرد از نوعی دیگر
اما در خصوص ترکیب مذهبی در روسیه باید به این نکته نیز توجه داشت که کاهش نرخ زاد و ولد، دنیاگرایی، رواج گسترده الکلیسم و موارد اینچنینی سبب شده تا جمعیت مسیحیان روسیه در برابر مسلمانان رو به کاهش بگذارد و اگرچه نمی­‌توان انتظار داشت که این کشور به کشوری مسلمان تبدیل شود، ولی در عین این روند نگرانی‌های ...
 
تردید کارشناسان نسبت به منع وهابیت در روسیه
گروزنی، مفتی چچن بر منع وهابیت در قلمرو روسیه تاکید کرد، برخی دیگر از مفتیات این فدراسیون نیز با وی همراه شدند. از سوی دیگر این فتوا مخالفانی نیز در داخل کشور داشت.
 
کارشناسان نسبت به منع وهابیت در روسیه تردید دارند
پس از فتوای گروزنی، مفتی چچن بر منع وهابیت در قلمروی روسیه تاکید کرد و برخی دیگر از مفتیات این فدراسیون نیز با وی همراه شدند. از سوی دیگر اما این فتوا مخالفانی نیز در داخل کشور داشت که این اقدام را غیر عقلانی و باعث سرد سدن روابط روسیه و عربستان می‌دانند.
 
هیات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به ریاست حضرت آیت الله اراکی دبیر کل مجمع و متشکل از روحانیون شیعه و سنی و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، به منظور شرکت در اولین کنفرانس مشترک وحدت اسلامی وارد مسکو شد.
 
حمایت طلعت تاج الدین و پاتریاک کریل از ممنوعیت کامل سقط جنین
مفتی عالی روسیه و رئیس اداره مرکزی روحانیت، از ایده اسقف اعظم مسکو و روسیه در خصوص ممنوعیت سقط جنین در روسیه حمایت کرد و آن را مورد قبول خداوند دانست.
 
۱۲۳