پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ,25 May 2017
علوم و فن آوری
 
مدل جدید همکاری بین المللی در حوزه علوم اجتماعی و انسانی
"آندره کارتونوف" طی یادداشتی در سایت شورای امور بین‌الملل روسیه به تبیین و تحلیل مدل جدید همکاری بین‌المللی در حوزه علوم اجتماعی و انسانی پرداخت. به اعتقاد این پژوهشگر سرشناس روسی مساله همگرایی علوم اجتماعی و انسانی روسیه در مباحثات علمی جهانی همچنان حل نشده باقی مانده است.
 
بحث حول چشم انداز انتشار کتب درسی به زبان های قومی
معاون وزیر علوم جمهوری داغستان از تشکیل اتحادیه‌های معلمین برای تمرکز بر هر موضوع درسی خبر داد و گفت: "شورایی وابسته به دولت داغستان برای رسیدگی به موضوع آموزش تشکیل خواهد شد."
 
10 میلیارد روبل برای بالابردن رقابت پذیری دانشگاه های برتر روسیه
پیرو سیاست‌گذاری‌های دولت برای افزایش توانایی رقابت میان دانشگاه‌های برتر روسیه با دیگر مراکز علمی-آموزشی در جهان، 3/10 میلیارد روبل بین 21 مرکز آموزش عالی روسیه به صورت یارانه پرداخت خواهد شد.
 
تخصیص 920 میلیون روبل برای احداث پارک های فناوری کودکان در روسیه
فدراسیون روسیه 925 میلیون روبل یارانه برای احداث پارک فناوری کوانتوریوم برای کودکان سنین ده تا هفده سال در 17 منطقه کشور اختصاص داد؛ در این پارک کودکان به صورت رایگان آموزش می بینند.
 
برنامه های تکمیلی برای مدارس روسیه در سال جدید
سایت دولت گفتگویی را با "الگا واسیلِوا" منتشر کرده که طی آن وزیر علوم روسیه به تبیین طرح اولویتی تحصیلات تکمیلی کودکان روسیه پرداخته است. وی تاکید می‌کند که به موجب این طرح تا سال 2020 باید 70 تا 75 درصد کودکان از تحصیلات تکمیلی برخوردار شوند.
 
روسیه باید مرکز جذب بهترین دانشمندان جهان شود
ولادیمیر پوتین در جلسه شورای علمی – آموزشی به گسترش پروژه‌های علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: "ما همچنان مشتاق ایجاد ظرفیت‌های جدید از طریق بودجه دولتی و غیر دولتی هستیم."
 
کنفرانس منطقه ای «خوانش کودکان و نوجوانان به عنوان ارزش برای فرهنگ امروز»
کنفرانس منطقه ای «خوانش کودکان و نوجوانان به عنوان ارزش برای فرهنگ معاصر» با هدف بالابردن پتانسیل‌های تخصصی کتابخانه کودک در جمهوری کاراچایوا – چرکسیا «نیکولین» برگزار شد.
 
چشم انداز توسعه کتابخانه ها در سخنان وزیر فرهنگ روسیه
وزیر فرهنگ روسیه با اشاره به این موضوع که در دوران شوروی توسعه یافتگی کتابخانه‌های کشور زبانزد بوده است، به ضرورت استفاد از اینترنت در این راستا اشاره کرد و ایجاد کتابخانه ملی الکترونیکی را دستاورد مهمی در این حوزه دانست.
 
بهبود وضعیت آموزش به کاهش دانشگاه و دانشجو انجامید
روزنامه ایزوستیا طی گزارشی با استناد به تحقیقات دانشمندان علوم اجتماعی در دانشگاه فدرال اورال معتقد است که پروسه تلفیق دانشگاه‌ها که در راستای سیاست بهینه‌سازی بخش آموزشی صورت گرفته منجر به نابرابری میان تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان شده است.
 
برگزاری نخستین جایزه منطقه ای کتاب سال اسلام و ا یران در حوزه روس زبان
جایزه منطقه ای کتاب سال ایران و اسلام با هدف شناسایی و معرفی آثار علمی ارزشمند در دو رشته مطالعات اسلامی و ایرانی، برای نخستین بار و با حمايت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه برگزار و از نفرات اول تا سوم تقدیر به عمل آمد. دیدبان روسیه علاوه بر معرفی نفرات برگزیده، به معرفی آثار این ...
 
دانشمندان روسیه مغز مصنوعی ساختند
دانشمندان آکادمی علوم پزشکی نیژنی نوگراد روسیه موفق به ساخت بافت‌های مغز در شرایط آزمایشگاهی شدند.
 
67 دانشگاه برتر روسیه بر اساس ارزیابی فعالیت دانشگاه ها
سرویس اجتماعی آژانس بین المللی «راسیا سیودنیا» با تحقیق و نظرسنجی از 88 هزار نفر در 82 منطقه فدراسیون روسیه، به بررسی حسن رفتار کارکنان و ارزیابی نحوه آموزش و کار 503 دانشگاه در این کشور پرداخت و در نهایت 67 دانشگاه برتر روسیه را بر اساس این ارزیابی معرفی کرد.
 
طراح افسانه ای جنگنده های میگ درگذشت
ایوان میکویان طراح افسانه ای و سرمهندس کارخانه سازنده هواپیماهای جنگی میگ وابسته به یکی از خانواده های بزرگ و قدرتمند اقتصادی سیاسی دوران شوروی در سن 90 سالگی درگذشت.
 
همایش «همکاری روسیه و ایران عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا»
دیدبان روسیه: کنفرانس علمی و عملی بین المللی «همکاری روسیه و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا» به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، امروز چهارشنبه 19 اکتبر در محل دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو  آغاز شد. دانشگاه ...
 
پایش اینترنت در دستور کار دولت روسیه
سازمان امنیت فدرال، وزارت ارتباطات جمعی و صنایع و تجارت روسیه امکان اجرای طرح کنترل ارتباطات در شبکه اینترنتی این کشور را بررسی می کنند.
 
امضای 15 سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو میان ایران و روسیه
روز گذشته 15 سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو ، همکاری تحقیقاتی میان انستیتو پاستور و انستیتوهای تحقیقاتی روسیه و همکاری در خصوص ثبت شرکت های داروسازی میان دو کشور ایران و روسیه به امضا درآمد.
 
ایجاد «پلیس زبان» در فدراسیون روسیه
رئیس کمیته اجرایی انجمن معلمان زبان و ادبیات روسی و عضو شورای زبان روسی ریاست جمهوری از پیشنهاد تشکیل پلیس زبان خبر داد؛ موضوعی که لازمه آن بازبینی قانون مربوط به زبان رسمی در روسیه است.
 
از هر بیست دانشجو در روسیه یک نفر خارجی است
مطابق آمارهای اتحادیه علمی دانشجویان خارجی در روسیه، طی سال‌های 2015 . 2016، پنج درصد کل دانشجویان روسیه را خارجی‌ها تشکیل داده‌اند.
 
نویسنده شهیر ایرانی تبار روسیه درگذشت
فاضل اسکندر طنزپرداز، شاعر و نویسنده برجسته ایرانی تبار روسیه با آثار متعدد داستانی و رمان در سن 88 سالگی دار فانی را وداع گفت و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور نیز به خانواده نویسنده فقید تسلیت گفت.
 
افول زبان روسی در منابع علمی اینترنتی
آنچه از شواهد پیداست، بیشتر مقالات نشریات علمی یا برگردانی از زبان روسی به انگلیسی بوده‌اند و یا از آغاز به زبان انگلیسی نوشته شده¬اند و از این رو زبان روسی در مسیر خروج از منابع علمی قرار دارد. گزارش زیر به این جستار می‌پردازد.
 
۱۲