۱
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
مسکوگردی در یکشنبه های مسکو؛

آنتی‌کافه "زیفربلات"

آنتی‌کافه "زیفربلات"
دیدبان روسیه: زیفربلات کافه نیست، آن را آنتی کافه می نامند. جایی که همه چیز مجانی است، جز زمانی که در آن صرف می کنید؛ محیطی متفاوت و البته صمیمی؛ جایی که می توانید قهوه بنوشید، کار کنید، پیانو بنوازید و از همه مهمتر با افراد خوب دیگر آشنا شوید و در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید. محلی که شما پول زمان را می پردازید.
 
 
در طبقه دوم ساختمان بر روی در بسته ای  لوگوی  زیفربلات  زده شده است و روی  تخته سیاه  کنار در، نوشته شده است هر هفته ، سه شنبه ها طراحی و قهوه، جمعه ها بعد از ظهر اپرایی و شنبه ها کلوب زبان انگلیسی.
 
 

 
 در را که باز میکنم، انگار وارد سالن نشیمن خانه ای شده باشم. چوب لباسی بزرگی کنار در قرار دارد که می توان پالتو و کت خود را روی آن آویزان کرد. درست روبروی در، بوفه ی چوبی بزرگی است که ده ها ساعت مختلف روی آن قرار دارد؛ می توان یکی از ساعت ها را برداشت و روی میزجلوی خود گذاشت تا زمان حضور در زیفربلات را متوجه بود؛ زمانی که بابت آن باید پول پرداخت. سمت چپ در ورودی، میز کوچکی است که دفتر بزرگی روی آن باز است و اسامی مشتریان در آن نوشته شده است و جلوی اسامی نیز ساعت ورود افراد کلوب انگلیسی. شنبه ها اینجا کلوب انگلیسی دایر است. بالای میز کوچک، تابلویی روی دیوار است که دختر خوش برخوردی که کنار میز ایستاده است اسمم را با ساعت ورود روی تکه کاغذ کوچکی می نویسد و روی برد می زند و بعد از من می پرسد که آیا نوشیدنی میل دارم؟
 
درست کنار میز، دستگاه قهوه ساز بزرگی است که قفسه های بالای آن پر است از لیوان و فنجان های مختلف؛ و کنار آن دو سینک کوچک ظرف شویی و قفسه ای دیگر که انواع چای به همراه چند قوری در آن قرار دارد و البته یک سماور برقی بزرگ که همه در کنار هم، قسمت آشپزخانه اینجا را تشکیل می دهند.
 
 
همانطور که خودشان می گویند "اینجا یک کافه نیست، هرچند بهترین قهوه و چای و میان وعده را می توانید در اینجا بخورید. اینجا یک مکان همکاری نیست، هرچند خیلی ها اینجا می آیند تا کارهایشان را انجام دهند. اینجا سالن کنسرت نیست، هرچند که نوازنده ها غالبا به صورت زنده اجرا دارند و اینجا یک آموزشگاه علمی نیست ولی تقریبا هر روز اینجا جلسات درس و سخنرانی برقرار است. اینجا زیفربلات است، اولین جایی  که همه چیز در آن مجانی است جز زمانی که در آن صرف می کنید."
 
 

وارد سالن که میشوم مانند کافه ها میز و صندلی هایی چیده اند و روی میزها گلدانی پر از گل. دور میز جلویی سه نفر نشسته اند و به زبان انگلیسی در مورد موضوعی صحبت می کنند. میز کناری اشان پسری است که با لپ تاپی که جلویش گذاشته است کارهایش را انجام می دهد.  کمی آنطرف تر چند نفر دیگر مشغول صحبت و خنده اند. و روی مبل کنار پنجره، زیر نور آفتاب، دختری خوابیده است.  پیانویی در سالن وجود دارد که گویا امروز کسی قصد ندارد با آن چیزی بنوازد؛ و کنار پیانو در اتاق دیگری است؛ اتاقی با کتابخانه ای دلربا که کتاب هایش با وسواس خاصی انتخاب شده است.علاوه بر میز گردی که چهار نفر دور آن نشسته اند، میز مستطیل شکل بزرگی در اتاق قرار دارد که میزبان بحث داغی در مورد ادبیات معاصر و البته به زبان انگلیسی است.
 

به اتاق اول بر می گردم و قهوه ام که حالا آماده شده است را میگیرم، اینجا مهمان ها یا همان مشتری ها خودشان می توانند برای خودشان چای درست کنند و چایشان را با شیرینی و بیسکوییت های خوشمزه ای که روی میز گرد جلوی دستگاه بزرگ قهوه ساز است میل کنند.

در اینجا پیشخدمت معنایی ندارد و کسی قهوه یا چای شما را برایتان نمی آورد. سه نفری هم که در قسمت آشپزخانه سالن مشغولند، برای ثبت اسم و لحظه ی ورود و خروج، دریافت پول و کار با دستگاه نسبتا پیچیده قهوه ساز و یا شستن ظرف هایی که مهمان ها تمایلی به شستن اشان ندارند، آنجا هستند.

این ساختار منحصر به فرد و محیط صمیمی و دوستانه، که بر خلاف  کافه ها، هدفش برقراری ارتباط است تا سرو کردن خوراکی و نوشیدنی، آنتی کافه نامیده می شود. اصطلاحی که در سال2011   توسط  "ایوان میتین" در مسکو و همزمان با افتتاح زیفربلات  ابداع شد. "میتین" هدفش از ایجاد چنین مکانی را اینگونه توضیح می دهد: "میخواستم مکانی را بسازم که مردم در آن باهم راحت و صادق باشند. بدون الکل و بدون شلوغی و هیاهوی یک کلوب شبانه."

زیفربلات از لحاظ لغوی به صفحه ساعت با اعداد ( صفه ساعت آنالوگ) در زبان روسی و آلمانی گفته می شود. ایده تشکیل این آنتی کافه ها که امروز علاوه بر شهرهای روسیه در لندن، منچستر، لیورپول، کیف، خارکف، پراگ،  لیوبلیانا اسلوونی، اولان باتور مغولستان نیز یافت می شوند تا زیفربلات را تبدیل به یک برند بین المللی سازند، از اینجا یعنی مسکو شروع شد و زیفربلات خیابان پاکروفکا اولین شعبه این مجموعه است. زیفر بلات در مسکو دو شعبه دارد که شعبه دیگر آن در خیابان تویرسکایا می باشد.
 
 
بعد از نوشیدن قهوه و خواندن چند صفحه کتاب و شرکت کردن در بحثی از کلوب زبان انگلیسی و کسب تجربه ای خاص، وقت رفتن می رسد؛ کنار همان میز کوچک در ورودی می روم و هزینه دقایقی را که در آنجا بودم را می پردازم. «برای هر دقیقه 3 روبل» و با خودم قرار میگذارم که هر هفته دقایقی را در این محل پر انرژی و متفاوت بگذرانم.

شما هم اگر در مورد برخورد سرد روس ها با غریبه ها زیاد شنیده اید حتما در سفر خود به مسکو به یکی از دو شعبه زیفربلات در این شهرسر بزنید تا  از محیط گرم و برخورد صمیمی کارکنان و مشتریان آن شگفت زده شوید.

نویسنده:‌ سمانه خزایی


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۳۴۹۶
نام شما

آدرس ايميل شما