۰
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲

همکاری‌ها بین ایران و روسیه همه‌جانبه است

همکاری‌ها بین ایران و روسیه همه‌جانبه است
دیدبان روسیه: "مهدی سنایی" سفیر کشورمان در روسیه به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرگزاری راسیا سودنیا به تشریح روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با روسیه پرداخت که در ادامه می خوانید:


► نظر شما در خصوص سطح همکاری‌های ایران و روسیه در حال حاضر چیست؟ آیا می‌توان گفت که سال گذشته 2017، سالی جهشی از نظر توسعه همکاری‌های راهبردی تهران و مسکو بوده است؟

در مجموع همکاری‌ها بین ایران و روسیه همه‌جانبه هست و عوامل فعالی را در خود دارد که در روابط بین دولتی وجود دارند. به نظر من روابط سیاسی ما به‌صورت عالی توسعه پیدا می‌کنند، همچنین همکاری‌های ما در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی به‌خوبی توسعه پیدا می‌کنند. اگر در خصوص روابط منطقه‌ای صحبت بکنیم مایلم به این نکته اشاره‌کنم که هر دو کشور تقریبا بر تروریسم در سوریه پیروز شده‌اند. ما در چارچوب فرمت آستانه باهم همکاری می‌کردیم و مناطق کاهش تنش را ایجاد نمودیم که خود دستاوردی بزرگ بود.

سال گذشته دو بار رئیس‌جمهور ما به روسیه سفر نمود، یک‌بار پوتین به ایران سفر کرد، وزارت امور خارجه ما بارها باهم ملاقات نمودند، تماس‌های تلفنی زیادی بین مقامات مسئول دو کشور برقرار شد. سال گذشته ما حجم بالایی از تبادل هیئت‌ها را داشتیم، حتی رئیس مجلس ایران دو بار به روسیه سفر نمود، به همین دلیل سال 2017 را می‌توان سالی بی بدیل در روابط دوجانبه خود بنامیم.

اما روابط اقتصادی- تجاری از دیدگاه من با سرعتی متوسط رشد می‌کنند؛ در سال 2016 میران تبادل کالا بین دو کشور 70% رشد داشت که البته این دربرگیرنده همکاری‌های فنی و نظامی نیست. این در حالی است که تمامی کارهایی که دیپلماسی اقتصادی می‌بایست انجام دهد، صورت گرفته است. تمامی اسناد موردنیاز به امضا رسیده‌اند، در این حوزه تمامی موارد ضروری ایجادشده‌اند. همچنین پروژه‌های دولتی فراوانی وجود دارند که در انتظار اجرایی شدن می‌باشند. علت آن‌هم کندی و بروکراسی اداری هست که در کشورهای ما وجود دارد.

 از طرف دیگر علت آن می‌تواند در ضعیف بودن حضور بخش خصوصی ما و ضعف تعامل بخش خصوصی دو کشور باشد که باید فعالانه وارد میدان شود.

من امیدوارم که اجرایی سازی پروژه‌های دولتی که شروع‌شده‌اند و نیز فعالیت بخش خصوص ما عامل آن شوند که در آینده شاهد توسعه روابط باشیم. در مجموع مقامات رسمی ما در جریان ملاقات از روند توسعه روابط ابراز رضایت می‌کنند معتقدند که توسعه روابط ایران و روسیه زمینه‌ساز صلح و ثبات در منطقه می‌شوند.


► همایش اقتصادی سنت پترزبورگ امکان خوبی برای توسعه روابط می باشد. آیا حضور هیات ایرانی در همایش امسال انتظار می‌رود و چه کسی می‌تواند در رأس این هیات قرار گیرد؟

ایران در دو سال گذشته در همایش اقتصادی سنت پترزبورگ حضورداشته است آن‌هم در سطح عالی. فکر می‌کنم که ایران امسال نیز در این همایش حاضر خواهد شد. ما دعوت‌نامه دریافت کرده‌ایم.

همچنین اضافه می‌کنم که ما چنین ایده‌ای داریم که با کمک روس همایش و وزارت توسعه اقتصادی همایش اقتصادی جنوب را آغاز کرده و آن را دریکی از شهرهای جنوبی روسیه برگزار نماید. این می‌تواند نه‌تنها همایش اقتصادی ایران و روسیه باشد. ببینید همایش سنت پترزبورگ وجود دارد، همایش اقتصادی شرق وجود دارد و همایشی هم در آرخانگلسک وجود دارد. همایش جنوبی هم می‌توانست روسیه را با ایران و کشورهای خلیج‌فارس، هند و ترکیه متحد نماید. ما این طرح را با روس همایش مطرح کرده و روی آن کار می‌کنیم.


► آیا این همایش می‌تواند امسال برگزار شود؟

نه فکر نمی‌کنم. ما فعلاً روی برگزاری همایش ایران و روسیه که می‌تواند در نیمه اول امسال برگزار شود کار می‌کنیم؛ و امیدوارم که این همایش بتواند بنیانی برای برگزاری همایش بین‌المللی گردد.


►شرایط سوریه، قبل از هر چیز در بخش شمالی کشور، به‌شدت به دلیل عملیات ترکیه در آن منطقه تشدید شده است. آیا اقدامات ترکیه علیه گردها مزاحم حل مسئله سوریه نخواهد شد؟ موضع ایران چیست؟

علاقه‌مندم بگویم که کنگره گفتگوی ملی سوریه که در شهر سوچی برگزار شد، همایشی درخورشان بود. در این کنگره نمایندگانی از احزاب، اقوام، مذاهب مختلف حضور داشتند و به نظر من این قدمی بزرگ در مسیر حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه هست؛ و این در شرایطی هست که ما شاهدیم که اجلاس ژنو حرکت خاصی را ندارند. به همین دلیل توافق‌هایی که در جریان این کنگره به دست آمدند و اسنادی که مایید شدند بسیار بااهمیت می‌باشند.

روند آستانه اهدافی را داشت- این اهداف شامل این می‌شدند که در چارچوب فرمت آستانه ما مناطق کاهش تنش را ایجاد نمودیم. بعد از آن ما کنگره سوچی برگزار شد. آن‌جوری که من تصور می‌کنم در ملاقاتی که در ژنو برگزار می‌شوند، دیدگاه واقع‌بینانه‌ای وجود ندارد و طبیعتا به همین دلیل دستاوردهای بزرگی هم وجود ندارند. ما امیدواریم که تجربه به‌دست‌آمده با کمک فرمت آستانه و کنگره سوچی، به حل این مشکل کمک کند.

در خصوص عفرین، جمهوری اسلامی ایران در راستای منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی خواستار حفظ تمامیت ارضی سوریه بوده و معتقد است که هرگونه اقدامات و حضور نظامی در خاک سوریه می‌بایست با هماهنگی دولت جمهوری عربی سوریه صورت پذیرد.

ایران، روسیه و ترکیه تجربه خوب همکاری در چارچوب فرمت سه‌جانبه در فرآیند آستانه دارند به همین دلیل اگر سه کشور نگرانی‌هایی هم داشته باشند بهتر است این نگرانی‌ها را در چارچوب فرمت سه‌جانبه آستانه رفع نمایند. با توجه به اینکه راه نظامی حل‌وفصل مسئله را سخت‌تر می‌نماید.


► کار مشترک ایران و روسیه در خصوص سوریه با چه شدتی انجام می‌پذیرد؟

می‌بایست تأکید کنم که مشاوره‌هایی که توسط کشورهایمان در خصوص سوریه صورت می‌پذیرند، جدی و با شدت می‌باشند. وزارت امور خارجه در ماه‌های اخیر چندین ملاقات داشته‌اند، وزرای امور خارجه اتفاق باهم ملاقات کرده و در خصوص این بحث باهم صحبت کردند. الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه بارها به ایران سفر کرده است، با طرف ایران دیدار داشته و در خصوص این مسئله مذاکره کرده است. طرف ایرانی نیز بارها به اینجا سفرکرده و باهم کاران روسی خود در این خصوص مذاکره کرده است. به همین دلیل من معتقدم که دستاوردهایی که ما در سال گذشته به دست آوردیم، اتفاق نتیجه همکاری‌های نزدیک و دائمی بین مسئولین سیاسی و نظامی دو کشور هست. اخیر هم‌نشست چهارجانبه میان ایران، روسیه، سوریه و عراق در بغداد برگزار شد.


► دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده امریکا بارها با شاره به اینکه اگر برجم بازنگری نشود، ایالات‌متحده از برجم خارج خواهد شد، خواستار بازنگری تفاهم‌نامه در خصوص برنامه هسته‌ای ایران شده است. ایران درخواست‌های وی از سایر طرفین توافق را چگونه ارزیابی می‌نماید؟

برنامه جامع اقدامات مشترک (برجم) یک موافقت‌نامه بین‌المللی است. این‌یک موافقت‌نامه دوجانبه نیست. من مایلم بر جنبه بین‌المللی آن تأکید کنم و برای اینکه این موافقت‌نامه به دست آید زمان زیادی صرف شده است. برجم حاصل پروسه طولانی مذاکرات بین ایران و ابرقدرت‌ها بزرگ، بین ایران و اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل متحد هست و اگر برجام را زیر سؤال برد، این در درجه اول نشان می‌دهد که متأسفانه آمریکایی‌ها در حل‌وفصل سوالات مختلف مجدد بازهم دنباله‌رو دیدگاه یک‌جانبه می‌باشند که البته دستاوردی هم به همراه ندارد؛ و ثانیه البته که این تجربه بدی هست؛ و همان‌طور که وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف اذعان کرد، اگر برجام را زیر سؤال برد، پس به چه روش حل‌وفصلی برای حل مسائل مختلف می‌توان اعتماد کرد؟ اگر رئیس‌جمهور یکی از کشورها تغییر کند و در این راستای این تغییر توافقات موجود نیز تغییر کنند، درنتیجه سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

ایران البته که سعی خواهد کرد با روسیه و چین همکاری کند و همچنین با کشورهای اروپایی و تلاش خواهد کرد که برجام را حفظ کند. حتی اگر برجام نقض شود، البته که ایران نیز سناریوهای اقدامات خود را خواهد داشت. من می‌بایست اضافه کنم که درعین‌حال مقامات رسمی ایرانی همواره قدردان همکاران روسی خود بابت موضع بسیار صحیح و عادلانه‌شان در خصوص برجم می‌باشند.


► این سناریوها کدم‌اند؟ بیانیه‌هایی در ایران صورت گرفته‌اند که در صورت شکست برجم تهران می‌تواند تعداد سانتریفوژهایش را تا سطح قبلی افزایش دهد. اگر امریکا دست به اقداماتی بزند، ایران پاسخ خواهد داد؟

البته؛ یعنی ایران اقدامات پاسخی دارد؛ اقدامات پاسخی مشخص.


► و این‌ها با شرکا هماهنگ نخواهند شد، مثلا با روسیه؟

ما همیشه با روسیه مشورت می‌کنیم و ایران روسیه را در جریان سناریوهای احتمالی خود قرار داده است.


► برگردیم به اقتصاد. چه پروژه‌های مشترکی با روسیه در حوزه نفت و گاز در سال جاری برنامه‌ریزی‌شده است؟ بخصوص پروژه «گاز مایع طبیعی ایران» بین «گازپروم» و ایران در چه سطحی از مذاکرات قرار دارد؟

سال گذشته سال خوبی از نظر توسعه ارتباطات دوجانبه در انرژی بود، می‌توان از رشد قابل‌توجه در این زمینه صحبت کرد. درک مشترکی بین شرکت‌های نفت و گاز روسیه و وزارت نفت ایران به دست آمد. باید تأکید کنم که شش شرکت عمده نفت و گاز روسی تفاهم‌نامه در خصوص درک متقابل دارند و برخی از آن‌ها تحقیقات خود را ارائه نموده‌اند. امیدواریم که همه این‌ها زمینه‌ساز امضای قراردادهایی در سال 2018 بشود. طرف ایرانی معتقد است که اجرایی سازی برخی از این قراردادها در نیمه اول 2018 آغاز خواهد شد.

شرکت‌ها در حال بررسی چاه‌های نفت می‌باشند، ولی برخی شرکت‌ها به امضای قرارداد نزدیک‌تر هستند. به‌عنوان‌مثال «روس نفت» خوب پیش می‌رود، «گاز پروم» در حال مذاکره جدی در خصوص «گاز مایع طبیعی» است، «زاروبژ نفت» پیش‌قرارداد را امضا کرده است. «گازپروم نفت» هم تعاملات خوبی با طرف‌های ایرانی دارد. «لوک ایل» نیز در سطح عالی در حال رایزنی با طرف‌های ایرانی است.


► قرارداد «گازپروم نفت» در خصوص گاز مایع طبیعی در نیمه اول سال به امضا خواهد رسید؟

طرف ایرانی خیلی امیدوار است که این اتفاق بیفتد. مایلیم که شرکت‌های روسی عجله کنند و قراردادهای مرتبط را امضا نمایند. من می‌خواهم بگویم که چنین شرکت‌هایی مثل «روس نفت»، «گازپروم نفت» پیشرفت آن‌ها با طرف ایرانی بسیار قابل‌توجه هست؛ و من خیلی امیدوارم که در سال 2018 قراردادهایی بین این شرکت‌ها و ترجمان‌های مرتبط ایرانی به امضا برسد. در خصوص حجم سرمایه‌گذاری‌ها، این مقادیر در قراردادها مشخص خواهند شد.


► آیا روسیه در طی سال جاری از ایران و در غالب معامله «نفت در برابر کالا» نفت خریده است؟ در چه حجمی و با چه قیمتی؟

اولاً من می‌خواهم توضیحاتی را در این خصوص ارائه بدهم. ما قرارداد «نفت در برابر کالا» نداریم. اسم درست توافقنامه – قرارداد خرید نفت هست. در آن نوشته است که 50% درآمدهای به‌دست‌آمده از فروش نفت، برای اجرای پروژه‌های مختلف مشترک هزینه خواهد شد. بخش دیگر این پول‌ها به‌حساب بانک مرکزی ایران واریز خواهند شد.

و از این منظر سال 2017 سال خوبی بود، زیرا این قرارداد شروع به اجرا شد. من خیلی امیدوارم که در سال 2018 اجرای آن ادامه داشته باشد زیرا این قرارداد اهمیت ویژه‌ای رادار است؛ زیرا ازیک‌طرف اجرای آن همکاری‌های انرژی ما را نزدیک‌تر خواهد کرد و از سوی دیگر به حل یکی از مهم‌ترین مشکلات در روابط ایران و روسیه کمک خواهد کرد-مشکل عدم وجود منابع مالی. اجرای این قرارداد به ایجاد منابع مالی برای اجرا سازی پروژه‌های مشترک ما کمک خواهد کرد. اتفاق در سال 2017 یکی از اتفاقات خوشایند، اجراشدن همین قرارداد بود.

همچنین سرمایه‌گذاری غیردولتی پروژه‌ها هم شروع‌شده است. شرکت «اکسار» چند قرارداد بزرگ را به امضا رسانده است، بانک‌هایی مثل «اکزیم بانک»، «ازبربانک» و «گازپروم بانک» شروع به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مشترک کرده‌اند.


► ایران تأثیر معامله «اپک +» را چگونه ارزیابی می‌کند و چقدر کشور از این معامله پول کسب کرده است؟

این سؤال را می‌بایست از وزیر نفت بپرسید؛ اما اشاره می‌کنم که در مجموع همکاری کشورهای ما در حوزه نفت در سال 2017 به‌خوبی اجرا شد. توافقات به‌دست‌آمده در چارچوب اپک+ منافعی را هم برای ایران داشتند و هم برای روسیه. این تجربه‌خوبی هم برای مسکو و هم برای تهران بود که منابع مالی اصلی خود را از فروش نفت به دست می‌آورند؛ و این تجربه‌خوبی از دیدگاه همکاری سه‌جانبه غیرمستقیم بین ایران، روسیه و عربستان سعودی بود که نتایج خوبی به همراه داشت.


► قبلاً ایران از علاقه‌مندی به خریداری هواپیماهای روسی SSJ-100 صحبت کرده بود و بخصوص اینکه توافقاتی در خصوص خرید 12 هواپیما وجود دارد. تحویل اولین هواپیماها از این سری در چه زمانی انتظار می‌رود؟

اراده قوی از جانب ایران برای خرید سوپر جت وجود دارد، اما طرف روسی- شرکت روس توافقات را اجرا نمی‌نماید. آن‌ها می‌گویند که باید برخی مجوزها را دریافت کنند که نمی‌توانند بدون آن‌ها تحویل بدهند.


► یعنی ایران آماده تحویل این هواپیماها است؟

ایران آماده آماده است. شرکت‌های متعددی از ایران می‌خواهند و آماده هستند که SSJ-100 را خریداری نمایند. در این خصوص باید بیشتر صحبت کرد. ایران می‌خواهد این هواپیماها را بخرد اما این‌طرف روسی هست که نمی‌تواند این هواپیماها را پیشنهاد کند. آن‌ها اشاره می‌کنند به اینکه در هواپیماها برخی قطعاتی وجود دارند که توسط ایالات‌متحده ساخته‌شده‌اند و برای این کار لازم است مجوزهایی توسط OFAC صادر شوند؛ و فعلاً آن‌ها منتظر این مجوزها می‌باشند؛ اما شرکت‌های ایرانی خیلی منتظر هستند که این مشکل حل شود؛ زیرا شرکت‌های ایرانی از «سوپرجت» خوششان آمده است.


► سرژ سرگسیان، رئیس‌جمهور ارمنستان در نوامبر 2017 به ریانووستی اعلام کرد که توافقنامه منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در ماه‌های آتی به امضا خواهد رسید. مراسم امضا این توافقنامه چه زمانی برگزار خواهد شد؟

می‌خواهم تأکید کنم که پروسه مثبت و مذاکرات به‌خوبی در حال رشد می‌باشند. فهرستی از اقلام هست که می‌بایست بین ایران و سازمان اقتصادی اوراسیایی مایید شود. فهرست نهایی شده و الان مشاوره‌های بسیار جدی در جریان است. مذاکرات بین وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ورونیکا الگوونا نیکیشینا و افراد مسئول ذی‌ربط در ایران. وی یعنی نیکیشینا و افراد مسئول ایرانی بارها درجاهای مختلف ملاقات کرده‌اند و مذاکرات در این زمینه را برقرار می‌کنند؛ و درمجموع می‌بایست بگویم که پروسه مثبت است و کمیسیون اقتصادی اوراسیایی نظر بسیار مثبتی نسبت به مذاکرات دارو گفتن این‌که بعد از ویتنام که توافقات لازم با آن امضاشده است، با رشدترین مذاکرات با ایران در جریان است. ما خیلی امیدواریم که در سال 2018 این مذاکرات به امضای توافقات لازم در خصوص همکاری اتحادیه اقتصادی اوراسیایی و ایران منتهی شوند
البته که پروسه بسیار سخت است. چرا؟ ازآنجایی‌که هر توافقی می‌بایست بین ایران و هر یک از پنج عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی مایید گردد. به این دلیل این پروسه بسیار سخت هست ولی به‌پیش می‌رود. ما امیدواریم که در سال 2018 این توافقنامه به امضا برسد.

یک مسئله دیگر نیز در خصوص اتحادیه اقتصادی اوراسیایی وجود دارد و روسیه و قزاقستان به حل آن علاقه‌مند هستند و آن مسئله گندم هست. در حال حاضر مذاکرات جداگانه‌ای بین ایران، روسیه و قزاقستان در این خصوص در جریان است. قطعاً در این زمینه توافقات جداگانه‌ای لازم می‌باشند. درمجموع من فکر می‌کنم بخش اعظم کار نهایی شده است. جزئیاتی باقی‌مانده‌اند که من امیدوارم که آن‌ها نیز در آینده نزدیک حل‌وفصل گردند. همین روزها شرکت‌های ایرانی در حال مذاکره با طرف‌های روس در مسکو برای حل این مسئله هستند.

و یک مسئله دیگر که با روسیه حل‌شده است و ولی مذاکرات با طرف بلاروسی در جریان است، بحث خرید گوشت هست. ما با روسیه این مسئله را حل کردیم و مذاکرات و مشورت‌های لازم را با طرف بلاروسی در جریان است. بحث دیگری که در جریان است مسئله صادرات سیمان ایران به روسیه است. شما می‌دانید سیمان بخش بزرگی از اقلام صادراتی ایران است. ورود سیمان ایران به روسیه ممنوع شده است و این‌یکی از مواردی است که در مورد آن بحث می‌شود. درمجموع می‌خواهم تأکید کنم که بخش عمده این مسائل حل‌شده است؛ و باید منتظر ماند که کی تمامی مسائل حل خواهند شد و بعدازآن ما منتظر امضای موافقت‌نامه خواهیم بود.

► شما در خصوص قزاقستان و روسیه- در مورد گندم صحبت کردید. آیا خریدی در سال جاری صورت خواهد گرفت و یا اینکه آن‌ها در جریان هستند؟

میدانید این سؤال خیلی سختی است. در کل لازم به ذکر است که در طی دو سال گذشته ایران به خودکفایی در تأمین گندم رسیده است و دیگر گندم وارد نمی‌کند. ولی مذاکرات در این خصوص بین ایران و روسیه و قزاقستان برای یافتن یک مکانیسمی که به‌وسیله آن گندم این دو کشور از طریق خاک ایران به کشورهای دیگر صادر شود، در جریان است.


► آیا ایران به در دسترس بودن سیستم کارت «میر» در خاک خود علاقه‌مند است؟ به مبنای ارزیابی‌های شما چه زمانی روس‌ها خواهند توانست با کارت‌های «میر» در ایران پرداخت بکنند؟

مسئله مربوط به استفاده از کارت‌های روسی میر برای ایران بسیار مهم و حساس هست. همکاران روسی ما می‌گفتند که این کارت‌ها از ابتدای 2018 صادر استفاده خواهند شد. ما امیدواریم بهر ترتیب این پروسه به‌زودی شروع به کار نماید و در ایران بتوانند از این کارت‌ها استفاده نمایند با توجه به اینکه موافقت کلی در این خصوص به‌دست‌آمده است. بانک مرکزی ایران بسیار علاقه‌مند است که هرچه سریع‌تر استفاده این کارت در سطح کشور را راه‌اندازی نماید.

چنین علاقه‌مندی بالایی به دو دلیل هست. اولا این اولین قدم در مسیر اجرایی سازی برنامه‌های مشترک در حوزه محاسبات با ارزهای رایج دو کشور هست. دلیل دوم افزایش تعداد گردشگران ایرانی که به روسیه سفر می‌کنند هست که تعداد آن‌ها حدود 100 هزار نفر هست. امسال در کشور شما جام جهانی فوتبال هم برگزار خواهد شد که به همین دلیل تعداد گردشگران هم افزایش خواهد داشت. به همین دلیل ما خیلی امیدواریم که تا آن زمان ما شاهد آن باشیم که دو کشور این سیستم را راه‌اندازی کرده باشند. ایران برای این امر آماده است و ما در این خصوص از اکتبر 2017 صحبت می‌کنیم. ما منتظر قدم‌های طرف روس هستیم. ولی فعلاً در مسکو اعلام می‌کنند که یکسری مسائل فنی حل‌نشده باقی‌مانده‌اند و آن‌ها مشغول رفع کردن این مسائل می‌باشند. من امیدوارم که این مسائل فنی به هر چه سریع‌تر مرتفع شوند.


► شما به جام جهانی فوتبال که در آن گروه ایران هم حضور خواهد داشت، اشاره کردید. آیا شما قصد دارید بازی‌ها را در وزرشگاه‌ها تماشا کنید؟

من خیلی دلم می‌خواهد چون من فوتبال را دوست دارم و قبلاً خودم هم در خط میانی بازی می‌کردم؛ اما فعلاً نمی‌دانم این بستگی دارد به کار من. در بازی دوستانه ایران و روسیه در کازان من حضور داشتم. ایران در سه شهر سنت پترزبورگ، کازان و سارانسک بازی خواهد کرد و تعداد زیادی از هواداران ایرانی خواهند آمد. این درحالیست که این هواداران نه‌تنها از ایران بلکه از سایر مناطق روسیه، دیگر کشورهای جهان، اروپا و امریکا خواهند آمد و درنتیجه این برای ایران حادثه بزرگ ورزشی، فرهنگی و گردشگری خواهد بود؛ و ما برای طرفداران برنامه‌های فرهنگی متفاوتی را در نظرخواهیم گرفت.


► شانس موفقیت گروه ملی از دید شما چگونه است؟

این بستگی دارد که چقدر شما از گروه ما حمایت کنید (لبخند می‌زند) من قطعاً از گروهمان طرفداری خواهم کرد؛ اما باید بگویم که حقیقت در ایران از نتایج قرعه‌کشی مسابقات جام جهانی خیلی راضی نیستند چون ایران با گروه خیلی سختی افتاده است؛ اما خود حضور گروه ایران در مسابقات جام جهانی به‌خودی‌خود حائز اهمیت است.پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۵۸۰
نام شما

آدرس ايميل شما