۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶

ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه

ارسال سینما و کتابخانه متحرک به نقاط دوردست روسیه
دیدبان روسیه: دومای دولتی روسیه موضوع دسترسی اهالی نقاط دوردست و مناطق کم جمعیت کشور را طی جلسه ای در کمیته فرهنگ شورای فدراسیون به بحث گذاشت؛ وزارت فرهنگ در نظر دارد در نقاط کم جمعیت کشور خانه فرهنگ ایجاد کند.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از وزارت فرهنگ روسیه، مردم شهری 15 بار کمتر از مردم روستا به سینما می روند. رصدهای این وزارتخانه نشان داده که اماکن فرهنگی از نظر گستردگی جغرافیایی توازن ندارند. مجموعه تئاترها و کنسرت ها در 20 سال گذشته 30-20 درصد بیشتر شده، اما عمدتا در کلان شهرها و مناطق مرکزی بوده است. در مقابل خانه های فرهنگ در نقاط دوردست کشور تعطیل می شوند. وزارت فرهنگ اعلام کرد که طی 25 سال گذشته، تعداد خانه های فرهنگ در نقاط دورافتاده 1،8 بار کاهش یافته است.

آمار نشان می دهد که 25% مردم روسیه روستا نشین هستند. تجربه نشان می دهد که جوانان از روستاهای فاقد کتابخانه و خانه کودک کوچ می کنند.

با توجه به تصمیم و مقررات جدید، در هر واحد فدرال، یک کلوپ فرهنگی تاسیس خواهد شد. شهروندان می¬توانند از امکانات تفریحی – فرهنگی موسسات بهره ببرند و اگر فاصله محل زندگی تا کلوپ زیاد باشد، یک کلوپ متحرک برای مردم آن روستا یا منطقه مستقر خواهند کرد. وزارت فرهنگ قصد دارد این موضوع را در قوانین کشور بگنجاند تا تمامی ارگان های خودمختار محلی موظف به اجرای آن شوند. گفتنی است که این کلوپ متحرک شامل سینما و کتابخانه الکترونیکی نیز می شود.

منبع: روزنامه پارلمان


 
کد مطلب: ۴۰۷۳
نام شما

آدرس ايميل شما