۰
تاریخ انتشار :
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴

لغو مجوز اکران فیلم «مرگ استالین»

لغو مجوز اکران فیلم «مرگ استالین»
دیدبان روسیه: چندی پیش در وزارت فرهنگ اکران عمومی فیلم «مرگ استالین» با حضور فیلم سازان، نمایندگان امور خارجه دوما، نمایندگان انجمن تاریخ نظامی روسیه، سازمان های عمومی و همچنین اعضای شورای عمومی وزارت فرهنگ روسیه انجام شد؛ اما پس از آن وزارت فرهگ تصمیم گرفت تا مجوز اکران این فیلم لغو شود.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از سایت وزارت فرهنگ روسیه به گفته "اولگا لووبیموا" قائم مقام بخش سینمایی وزارت فرهنگ، براساس بند «د» قانون شماره 20، مربوط به صدور، لغو و عدم صدور مجوز، که در سال 2016 توسط دولت فدراسیون روسیه تایید شده است، این لغو صورت گرفته است.

وی دلیل لغو مجوز را به نمایش گذاشتن مطالبی دانست، که پخش آنها در روسیه ممنوع است. در راستای این تصمیم، تهیه کننده فرصت دارد تا طی 30 روز کاری مجوز را به وزارت فرهنگ تحویل دهد.

پیش از این، گروهی از چهره های فرهنگی و همچنین سیاستمداران نامه ای خطاب به ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ نوشتند و خواستار بررسی کارشناسی حقوقی در مورد این فیلم بریتانیایی به کارگردانی "آرماندو ایانوچی" شدند. آنها در این نامه همچنین خواستار  لغو مجوز اکران عمومی فیلم تا پایان کارشناسی حقوقی شدند.

در بیانیه ای که پس از اکران فیلم در وزارت فرهنگ نوشته شد، آمده است که پس از تماشای این فیلم بر ما روشن شد که این فیلم نه تنها از بازی ها و صحنه آرایی ضعیفی برخوردار است، بلکه در واقع یک هجو بی اساس و نادرست در مورد تاریخ کشور ما است. اثری به اصطلاح کمدی که خصمانه چهره هم میهنان ما را که توانستند بر فاشیم پیروز شوند، سیاه جلوه می دهد.

همچنین در این بیانیه آمده است که ما معتقدیم این فیلم، افراط گرایانه و با هدف تحقیقر شان و منزلت روسیه (شوروی) می باشد و همچنین تبلیغاتی منفی در راستای بی ارزش ساختن جایگاه ملی و اجتماعی مردم شوروی در آن دیده می شود.

در پایان این بیانیه آمده است که در آنونس این فیلم نیز به طور واضح اهانت به سرود ملی روسیه قابل رویت است.


منبع: جامعه فرهنگ روسیه* به نقل از سایت وزارت فرهنگ روسیه

*این مطلب توسط دیدبان روسیه ویرایش و سپس منتشر شده است.


پایان نوشتار/
 
کد مطلب: ۵۴۶۶
مرجع : جامعه و فرهنگ روسیه امروز
نام شما

آدرس ايميل شما