۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۹

مدیر سیا : روسیه در انتخابات میان دوره‌ای هم دخالت می‌کند

مدیر سیا : روسیه در انتخابات میان دوره‌ای هم دخالت می‌کند
دیدبان روسیه: رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هشدار داد، روسیه قصد دارد با هدف گرفتن انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا به اقدامات مداخله جویانه در انتخابات خارجی ادامه دهد.

مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: به هیچ عنوان شاهد کاهش چشمگیر فعالیت‌های روسیه نبوده‌ایم و در حال حاضر به شدت نگران انتخابات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا هستم که قرار است ماه نوامبر برگزار شود.

وی افزود: "اطمینان دارم" که روسیه به اقدامات مداخله جویانه خود در انتخابات میان دوره‌ای آمریکا ادامه خواهد داد اما از سوی دیگر نیز مطمئن هستم که ما قادر هستیم انتخاباتی آزاد و عادلانه برگزار کنیم که تلاش‌های روسیه به آن تاثیری نداشته باشد.

سازمان سیا به این نتیجه رسیده که مسکو با افشای مکاتبات هک شده حزب دموکرات و انتشار اطلاعات نادرست در رسانه‌های اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی مداخله کرده است اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بارها تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به پرونده ادعای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان یک "دروغ" و "شکار جادوگر" رد کرده است.

پامپئو در ادامه این مصاحبه گفت: معتقدم که روسیه علی‌رغم همکاری‌ها در اقدامات مقابله با تروریسم اساسا یک دشمن محسوب می‌شود و هیچگونه کاهش چشمگیری در تلاش‌های این کشور برای خرابکاری در اروپا و آمریکا وجود نداشته است.

وی با رد گزارشات مبنی بر اینکه ترامپ توجه و علاقه کمی به مطالعه اسناد و مدارک مهم دارد گفت: ما تقریبا هر روزه اطلاعات دقیقی را که سازمان سیا گردآوری کرده به شخص ترامپ ارائه می‌دهیم. او بر این گزارشات به طور دقیق تمرکز کرده و آنها را با دقت تمام مطالعه می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که ترامپ برای درک کامل این اطلاعات بسیار کنجکاو و مشتاق است و نهایت تلاش خود را در این امر انجام می‌دهد.

پامپئو همچنین با رد مطالب ذکر شده در کتاب جنجالی "خشم و آتش: درون کاخ سفید ترامپ" نوشته مایکل وولف گفت: این مطالب کاملا پوچ و بی معنی هستند. من این کتاب را نخوانده‌ام، قصد خواندن آن را نیز ندارم. این ادعا که رئیس‌جمهور وارد مسائل مهم می‌شود و آنها را درک نمی‌کند بسیار خطرناک و نادرست است و مرا به شدت ناراحت می‌کند که چرا فردی وقت خود را صرف نوشتن چنین مزخرفاتی می‌کند.

رئیس سازمان سیا درخصوص مساله کره شمالی نیز گفت: من نگرانم که کره شمالی بتواند ظرف چند ماه موشک مجهز به کلاهک اتمی بسازد که قادر باشد سرزمین آمریکا را هدف گیرد. سیا مرتبا در رابطه با تهدید پیونگ یانگ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به بحث و گفت‌وگو می‌نشیند.

وی افزود: ما درباره اینکه کره شمالی می‌تواند ظرف چند ماه موشک اتمی به آمریکا پرتاب کند صحبت می‌کنیم. وظیفه ما این است که اطلاعات دقیقی را در این رابطه برای رئیس‌جمهور آمریکا فراهم کرده و مجموعه‌ای از گزینه‌ها را که می‌تواند با استفاده از ابزار غیر دیپلماتیک این خطر را کاهش دهند در اختیار او قرار دهیم.

پامپئو تاکید کرد: استفاده از زور علیه کره شمالی ممکن است منجر به تلفات وحشتناک در این منطقه شود؛ منطقه‌ای که دو تن از متحدان کلیدی آمریکا یعنی ژاپن و کره‌ جنوبی نیز در آن قرار دارند.

وی گفت: ترامپ و مقامات ارشد آمریکا نسبت به پیامدهای تمامی گزینه‌ها کاملا متوجه هستند و هنگامی که موضوع به برکناری کیم جونگ اون یا محدود کردن توانایی‌اش برای پرتاب یک موشک اتمی به آمریکا در میان باشد احتمالات بسیاری وجود دارد.

پامپئو افزود: اظهارات تند ترامپ در رابطه با کره شمالی قطعا به گوش مقامات کره‌ جنوبی رسیده است. همانطور که می‌دانید پیام‌های ترامپ به کره شمالی مخاطبان بسیاری دارد و من مطمئن هستم که کیم جونگ اون پیام آمریکا را کاملا جدی گرفته است.
 
منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۴۹۵
نام شما

آدرس ايميل شما