۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۷

لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی می‌کند

لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی می‌کند
دیدبان روسیه: «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس «ولدای» در خصوص اقدامات آمریکا در سوریه با هدف تجزیه این کشور ابراز نگرانی کرد و واشنگتن را متهم کرد که از کردها برای تضعیف تمامیت ارضی سوریه استفاده می‌کند.

لاوروف اینگونه گفت: «چنین ترس‌هایی زمانی بروز می‌کند که ما با طرح‌‌هایی که آمریکا اجرای آنها را در محل (سوریه) و در وهله اول از شرق فرات و در قلمرو وسیعی بین این رود و مرز با سوریه و عراق و ترکیه آغاز کرده است، آشنا شدیم».

این دیپلمات ارشد روس از واشنگتن خواست که «با آتش در سوریه بازی نکند» و بر «اساس نه فقط نیازهای فوری وضعیت سیاسی امروز، بلکه بر اساس منافع طولانی‌مدت مردم سوریه و تمامی افراد این منطقه از جمله کردها» گام‌های خود را بررسی کند.

لاوروف ادامه داد: «به نظر من، اظهارات همکاران آمریکایی ما که مبنی بر اینکه تنها هدف آنها مبارزه با داعش و حفظ تمامیت ارضی است، باید با اقدامات و عمل آنها اثبات شود».

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس بین‌المللی باشگاه مباحثه «والدای» گفت: «متأسفانه، با تمامی اظهارنظرات درباره لزوم یکپارچه کردن تلاش‌ها برای مبارزه با این ضرر مشترک (تروریسم)، همچنان تمایل به استفاده از این اوضاع برای اهداف ژئوپولتیکی کوته‌نظرانه است و تلاش‌ها از همکاری واقعاً جمعی و مشترک منحرف و دور می‌شود».

این دیپلمات روس تصریح کرد که حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باید مطابق با قوانین بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل حفظ شود.

پیش از این، وزیر امور خارجه روسیه، آمریکا را به دلیل تلاش برای تجزیه بخش‌هایی از سوریه به منظور ایجاد قلمرو خودمختار تحت سلطه کردها مورد انتقاد شدید قرار داده بود.

رئیس‌ دستگاه سیاست خارجی روسیه ادامه داد که کردها در یک بازی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که هیچ ربطی به منافعشان ندارد و ترغیب کرد که از بهره‌برداری از چیزی که «عامل کردها» خواند، دوری شود.

لاوروف درباره نیت واقعی ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا علیه داعش در مبارزه با تروریست‌های «جبهه‌النصره» در سوریه ابراز تردید کرد و گفت:‌«شبه‌نظامیان جبهه‌النصره اقدامات تحریک‌آمیز خود را متوقف نکرده‌اند. به خصوص آنکه، مناطق مسکونی دمشق از جمله سفارت روسیه، نمایندگی تجاری روسیه، از غوطه شرقی هدف حملات خمپاره‌ای قرار داده است. بعلاوه‌آنکه شرکای غربی ما به دلایلی ترجیح می‌دهند درباره این دو منطقه ادلب و غوطه شرقی جار و جنجال به پا کنند و به هیچ وجه نمی‌گویند که در اینجا چه چیز در حال رخ دادن است».

بنا به گفته لاوروف، آمریکا در حال ایجاد هیأت حاکم است که «عمداً» به شیوه‌ای شکل گرفته است که «هیچ ارتباطی با دمشق» در قلمروهای شرق فرات و تا مرز سوریه ندارد.

وی توضیح داد: «این مسئله می‌تواند در خصوص تحقق ملزومات شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تضمین حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، یک معضل بسیار جدی باشد...فکر می‌کنم که حل و فصل مسئله سوریه به آنچه که روسیه می‌تواند انجام دهد، بستگی ندارد بلکه به آنچه که آمریکا انجام نمی‌دهد بستگی دارد. بهتر است بازی با کارهای بسیار خطرناک که به تقسیم و تجزیه کشور سوریه منجر می‌شود را متوقف کنیم».

بنا به گفته وزیر خارجه روسیه، گزارشاتی که مدعی کشته شدن صدها جنگجوی خصوصی روس در حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا که نیروهای طرفدار دولت را هدف قرار داده بودند، «گمانه‌زنی‌ها درباره جنگ است».

وی تأکید کرد که جنجگویان خصوصی از سراسر جهان در حال مبارزه در سوریه هستند.

نشریه «بلومبرگ» روز سه‌شنبه گذشته به نقل از منابع آگاه مدعی شد که در حمله هفته گذشته جنگنده‌های آمریکایی به مواضع نیروهای هم‌پیمان با دولت سوریه، ده‌ها تبعه روس کشته شده‌اند.

به ادعای این نشریه، دو منبع روس که خواسته‌ بودند نامشان فاش نشود، گفتند که در حمله آمریکا به این نیروها در منطقه «دیر الزور» بیش از 200 شبه نظامی که اغلب آن‌ها جنگجویان خصوصی روس بوده‌اند، کشته شده‌اند.

بلومبرگ در ادامه گزارش کرده بود، در حال حاضر ده‌ها نفر از این نیروها که در استخدام شرکت روسی «واگنر» بوده‌اند، در بیمارستان‌ها سن‌پترزبورگ و مسکو تحت درمان هستند. مشخص نیست که این نیروها در استخدام چه کسی بوده‌اند و اینکه آیا دولت روسیه به آن‌ها حقوق پرداخت می‌کرده است یا کس دیگری.

پیشتر، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که اطلاعات مقدماتی نشان یم دهد که پنج تبعه روس در این حمله کشته شده‌اند و گزارشاتی مبنی بر کشته شدن صدها شهروند روس در این حمله هوایی اطلاعات غلط نیروهای ضددولتی است.

لاوروف با اشاره به اظهارات روز گذشته «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: «ما به طور مداوم گفته‌ایم که اظهاراتی مبنی بر اینکه اسرائیل به عنوان یک سازمان صهیونیستی باید نابود شود را نمی‌پذیریم. فکر می‌کنم قطعاً این روش اشتباهی برای تقویت منافع خود است و از طرف دیگر تلاش‌ها برای رسیدگی به معضلات منطقه‌ای از طریق منشور هدف مبارزه با ایران را نیز قبول نداریم».

باشگاه مباحثه والدای در روسیه، کنفرانس خاورمیانه هر ساله را با حضور سیاستمداران، دیپلمات‌ها، کارشناسان و افراد برجسته و شناخته‌شده از بیش از 30 کشور جهان  برگزار می‌کند. کنفرانس سال جاری میلادی امروز 19 فوریه (30 بهمن ماه) آغاز شده و تا فردا 20 فوریه (اول اسفند) ادامه خواهد داشت.
 
منبع: فارس


پایان نوشتار/
 
کد مطلب: ۵۶۵۸
نام شما

آدرس ايميل شما