۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸

روسیه: ناتو دست از متهم کردن ما بردارد

روسیه: ناتو دست از متهم کردن ما بردارد
دیدبان روسیه: وزارت خارجه روسیه دوشنبه در بیانیه‌ای به ائتلاف نظامی ناتو توصیه کرد، از آنجا که این ائتلاف حاضر به ارزیابی اقدامات آمریکا در نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد نیست، دست از طرح اتهامات بی‌اساس علیه روسیه درخصوص نقض این معاهده بردارد.

در این بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: اگر ساختارهای ائتلاف ناتو آماده این نیستند که یک ارزیابی عادلانه در مورد اقداماتی که واشنگتن برخلاف پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد انجام داده، صورت دهند، ظاهرا چیزی که برای آنها مناسب‌تر است این است که ارائه هرگونه بیانیه‌ای بی‌اساس و مغرضانه را در خصوص نقض این پیمان متوقف کنند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در ۸ دسامبر ۱۹۸۷ میان دولت آمریکا تحت رهبری رونالد ریگان و دولت شوروی تحت رهبری گورباچف منعقد شد.

این در حالی است که توماس کانتریمن، رئیس یک اندیشکده مستقر در آمریکا به نام انجمن کنترل تسلیحات که سابقا دیپلمات بوده، گفت: دورنمای گفت‌وگوی آمریکا و روسیه بر سر یک توافق کنترل تسلیحات جدید وجود دارد.

او گفت: مسکو و واشنگتن اگر معاهده دوجانبه مربوط به تدابیر کاهش و محدودسازی بیشتر سلاح‌های تهاجمی راهبردی را تمدید نکنند، وارد یک رقابت تسلیحاتی کمی و کیفی خواهند شد.

او اظهار داشت: روسیه و آمریکا محدودیت‌های معاهده استارت جدید را لحاظ کرده‌اند و این بسیار مهم است اما در صورتی که ما از تمدید معاهده استارت جدید خودداری کنیم، شاهد یک رقابت تسلیحاتی جدید خواهیم بود و از نظر من، بعد از آن این رقابت تسلیحاتی سریعا چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی بالا خواهد گرفت.

او توافق استارت جدید را یک نقطه مثبت در روابط واشنگتن و مسکو خواند چون رفتار هر دو طرف نسبت به اجرای آن حرفه‌ای بوده است.

او گفت: این معاهده‌ای نیست که هم به آمریکا و هم به روسیه مزیتی بدهد و نباید با آن طوری رفتار کنیم که گویی به نفع طرف مقابل است؛ در حالی که در حقیقت این معاهده یک نیروی مهم ثبات برای هر دو طرف است.
 
منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۶۹۶
نام شما

آدرس ايميل شما