۰
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۳

چند و چون انتخابات ریاست جمهوری روسیه

چند و چون انتخابات ریاست جمهوری روسیه
دیدبان روسیه: انتخابات ریاست جمهوری روسیه 27 اسفند در مناطق مختلف این کشور برگزار می‌شود. انتخابات روسیه نیز همچون بسیاری از کشورهای جهان به صورت آزاد برگزار می‌شود و هر شهروند روس می‌تواند کاندیدا شود، اما هر کسی نمی‌تواند شروط مربوطه را عملی سازد.

کانال خبری سفارت کشورمان در مسکو نگاهی انداخته به ساختار انتخابات ریاست جمهوری روسیه.

متولی برگزاری

معمولا دولت روسیه در بودجه این کشور اعتبار مالی ردیف برگزاری انتخابات و تامین هزینه آن را در نظر می‌گیرد. مطابق مقررات انتخاباتی و قانون اساسی، این رویه توسط کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه (یک تشکیلات حکومتی مستقل) برگزار می شود. این کمیسیون در مسکو مستقر است و از طریق کمیسیون‌های محلی در سراسر روسیه بر برگزاری انتخابات نظارت می‌کند. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، متشکل از 15 عضو است که پنج عضو آن از سوی رئیس جمهوری، پنج عضو شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) و پنج عضو دیگر نیز توسط مجلس دومای روسیه برای دوره پنج ساله انتخاب می‌شوند.

شروط برای واجدان و کاندیداها

واجدان شرایط به طور مستقیم رای خود را برای یکی از کاندیداها به صندوق می‌اندازند. هیچ کنترل و یا اثر گذاری بر رای افراد وجود ندارد و تمام کسانی که به سن 18 سال رسیده اند در صورتی که با رای دادگاه از این امکان منع نشده باشند می توانند به طور آزادانه در رای گیری شرکت کنند.

کسی که کاندیدای پست ریاست جمهوری در روسیه می‌شود باید چند شرط را داشته باشد: یک شهروند لایق (بدون سوء پیشینه کیفری یا سابقه زندان) روسیه که بالای 35 سال سن داشته باشد، کمتر از 10 سال در روسیه زندگی نکرده باشد، قبل از ارائه درخواست داوطلبی به کمیته مرکزی انتخابات روسیه همه حساب‌های بانکی خود را در خارج از روسیه ببندد و از بکارگیری هرگونه سرمایه یا کمک مالی خارجی طی این روند خودداری کند. علاوه بر این شروط شخصی، کاندیدا باید یکی از سه مسیر زیر را برای ثبت نامش در انتخابات روسیه در پیش بگیرد:

احزاب سیاسی که در دومای روسیه یا مجمع‌های قانون گذاری حداقل یک سوم از هشتاد و پنج واحد فدرال روسیه نماینده دارند، می‌توانند یک نامزد برای شرکت در انتخابات معرفی کنند.

احزاب سیاسی که بر اساس مقرارت ثبت شده‌اند و بیش از یک سال از فعالیت آنها می‌گذرد اما شرط شماره یک را ندارند می‌بایست برای نماینده خود در رویه‌های پیش از انتخابات 100 هزار امضا از شهروندان روسیه تهیه کنند (در هر منطقه و یا خارج از روسیه تعداد امضا کننده‌ها نباید بیش از 2.5 درصد باشد).

کاندیداهایی که قصد دارند به صورت مستقل در انتخابات شرکت کنند (همچون ولادیمیر پوتین در انتخابات 2018) باید 300 هزار امضا از مناطق مختلف برای حمایت از خود جمع آوری و به کمیسیون مرکزی انتخابات ارائه دهد. این افراد همچنین باید از حمایت دست کم 500 نفر از شهروندان مشهور روس برخوردار باشند. طبق قوانین انتخاباتی روسیه تعداد امضاهای جمع آوری شده از هر منطقه (جمهوری یا استان) این کشور را محدود کرده است و هر نامزد انتخاباتی حق ندارد بیش از 7500 امضا از هر منطقه جمع کند.

براساس قانون، هر فرد بیش از دو دوره پیاپی (از سال 2012 هر دوره شش ساله است) نمی‌تواند این مسئولیت را برعهده گیرد، ولی پس از آن با یک دوره فاصله می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۷۵۳
نام شما

آدرس ايميل شما