۰
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵

لاوروف از توافق با پاریس درباره دوما قبل از حمله به سوریه پرده برداشت

لاوروف از توافق با پاریس درباره دوما قبل از حمله به سوریه پرده برداشت
دیدبان روسیه: وزیر خارجه روسیه از توافق میان مسکو و پاریس درباره شهر دومای سوریه قبل از حمله کشورهای غربی به این کشور خبر داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود خواست اسنادی را درباره حمله شیمیایی ادعایی در سوریه ارائه کند اما او این مساله را رد کرد. کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس هیچ اسنادی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ارائه نکرده‌اند. غرب بر مسائلی برای حمله به سوریه تکیه کرد که تنها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شده بود.

 لاوروف تأکید کرد: همگان می‌دانند که این حمله کمی قبل از آغاز فعالیت کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی انجام شد. روسیه و فرانسه توافق کرده بودند که پاریس کارشناسانی را به شهر دومای سوریه بفرستد اما با وزارت دفاع روسیه تماسی برقرار نشد.

وی اظهارات درباره ممانعت از رسیدن کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به سوریه را نادرست دانست و تأکید کرد که کارشناسان آماده رفتن به دوما برای آغاز فعالیت خود هستند.

لاوروف گفت: حملات غرب به سوریه قابل قبول و قانونی نیست. اظهارات درباره دوما را قبلا هم درباره حمله ادعایی در خان شیخون شنیده بودیم.

وی گفت: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) حمله به سوریه را اینگونه توجیه کرد که دمشق با استقبال از کارشناسان مخالفت کرده است اما این درست نیست. ما با دولت سوریه برای تسهیل مأموریت تیم تحقیقات درباره استفاده از سلاح شیمیایی به توافق رسیده بودیم.

جنگنده‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه بامداد شنبه حملات موشکی را علیه پایگاه‌های نظام سوریه در دمشق، حومه حمص و مناطق دیگر سوریه انجام دادند.

این حملات در واکنش به ادعای استفاده نظام سوریه از سلاح شیمیایی در دوما انجام شد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کشورهای غربی هیچ مدرکی دال بر وقوع حمله شیمیایی ادعا شده در دوما ارائه نکرده‌اند.

سرگئی لاوروف در نشست شورای سیاست خارجه و دفاع روسیه گفت: غرب هنوز هیچ سند و مدرکی در خصوص حمله شیمیایی ادعا شده در دوما ارائه نکرده است.
 
منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۸۹۲
نام شما

آدرس ايميل شما