۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۸

لاوروف: گروه‌های خارجی مانع آغاز روند سیاسی در سوریه می‌شوند

لاوروف: گروه‌های خارجی مانع آغاز روند سیاسی در سوریه می‌شوند
دیدبان روسیه: وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه پیشنهاد آمریکا برای استقرار نیروهای عربی در سوریه در واقع تلاشی برای تقسیم مسئولیت نقض حاکمیت سوریه است، گفت: گروه‌های خارجی مانع از آغاز روند سیاسی در سوریه می‌شوند.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با سامح شکری، همتای مصری خود تاکید کرد: تمامی شرایط مورد نظر برای آغاز روند سیاسی در سوریه در اوج آمادگی هستند اما گروه‌های خارجی مانع از آغاز عملی این روند می‌شوند.

لاوروف از همه طرف‌های خارجی دارای نفوذ در بحران روسیه خواست، به اصل حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته و از اتخاذ هر گونه اقدام تحریک‌آمیزی که می‌تواند تلاش‌های انجام شده برای برقراری آشتی را ناکام بگذارد، خودداری کنند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: تمامی شرایط برای آغاز روند سیاسی در سوریه مطابق با نتایج کنفرانس گفتگوی ملی سوریه در سوچی فراهم شده است اما متاسفانه زمانی که قصد داشتیم ویژگی‌های عملی برای چنین گفتگویی را شکل دهیم، آمریکا، انگلیس و فرانسه به بهانه‌ای ساختگی حمله‌ای را علیه سوریه آغاز کردند.

وی افزود: حمله هوایی این سه‌ کشور تنها خاک سوریه را هدف قرار نداد بلکه به منزله حمله‌ای علیه روند سازش سیاسی برای حل بحران سوریه بر اساس توافقنامه‌های به دست آمده در مذاکرات آستانه و کنفرانس سوچی بود.

لاوروف تاکید کرد: پیشنهاد آمریکا برای دعوت از کشورهای عربی جهت اعزام نیروهایشان به سوریه با دو هدف مطرح شده است، تقسیم مسئولیت نقض مستقیم حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و دوم تقسیم فشار هزینه مالی حمله آمریکا به سوریه که واشنگتن صراحتا درباره آن گفته است. وزیر خارجه روسیه در ادامه از موضعگیری قاهره درباره پیشنهاد واشنگتن تقدیر کرد.

شکری در این کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به پیشنهاد آمریکا به کشورهای عربی برای اعزام نیروهایشان به سوریه تاکید کرد: مصر قصد ندارد نیروهای خود را به خارج اعزام کند.

وزیر خارجه مصر گفت: همانگونه که مصر در بسیاری از مناسبت‌ها درباره خروج نیروهایش از کشور ثابت کرده، باور نظامی‌اش این است که مسئولیت اصلی نیروهای مسلح مصر دفاع از اراضی کشور خود بوده و خروج آنها از خاک کشور در گرو تدابیر جدی حقوقی و قانونی است.

وی افزود: ما به این موضوعات از منظر نظری یا احتمالات نگاه نمی‌کنیم بلکه این مسایل در شرایط حاضر در سطح رسمی مطرح نیست.

وزیر خارجه روسیه در ادامه بار دیگر بر مخالفت کشورش با راه‌حل نظامی برای بحران سوریه تاکید کرد و گفت: سازش در سوریه تنها می‌تواند از راه‌های سیاسی از جمله یک گفتگوی جامع سوری-سوری مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و نتایج کنفرانس سوچی محقق شود.

این مسئول وزارت خارجه روسیه ضمن تاکید بر قصد روسیه و مصر برای ادامه هماهنگی‌های جدی دو کشور در مورد سوریه گفت: مسکو بر لزوم اجرای تمامی توافق‌های امضا شده در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ اصرار دارد.

منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۹۵۷
نام شما

آدرس ايميل شما