۰
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹

مخالفان سوری و افسران روس در جنوب به مذاکره بازگشتند

مخالفان سوری و افسران روس در جنوب به مذاکره بازگشتند
دیدبان روسیه: در پی شکست مذاکرات روز شنبه مخالفان سوریه با روس‌ها در زمینه پیوستن به روند آشتی‌ها در جنوب سوریه، سخنگوی شورشیان "ارتش آزاد سوریه" اعلام کرد، مذاکرات با طرف روس امروز از سرگرفته شد.
 
سخنگوی مخالفان سوریه اعلام کرد، مذاکرات بین شورشیان ارتش آزاد سوریه و افسران ارتش روسیه در جنوب سوریه در پی میانجی‌گری‌های اردن امروز (یکشنبه) از سر گرفته شد.

وی افزود، تیمی از ارتش آزاد سوریه در حال مذاکره با افسران روس در شهرک بصری الشام است. این مذاکرات با هدف دستیابی به توافق صلح در این شهرک است که نیروهای مخالف مسلح بر آن تسلط دارند.

پیشتر ابراهیم الجیباوی، سخنگوی اتاق عملیات مرکزی در جنوب سوریه (مخالفان) گفته بود: شروطی که طرف روسی در مذاکرات با ارتش آزاد گذاشته قابل قبول نیست.

سخنگوی نیروهای مخالف گفت: نشستی که روز شنبه با طرف روسیه در جنوب برگزار کردیم به شکست انجامید چون ما شروط مسکو را قبول نکردیم.

الجیباوی تاکید کرده بود: روس‌ها آماده شنیدن حرف‌ها و خواسته‌های ما نبودند و تنها یک راه حل داشتند و آن قبول شروط آنها و تسلیم شدن بود.

روسیه شرط گذاشته بود که مخالفان سلاح سنگین و نیمه سنگین خود را تحویل داده و پلیس نظامی روسیه وارد شهر درعا شود. همچنین مخالفان باید نهادهای دولتی را تحویل نظام داده و تمامی نیروها و افسران جدا شده از نظام به کارشان رسیدگی شود.
شبکه الجزیره نیز به نقل از هیئت مذاکره کنندگان مخالفان سوریه در بیانیه رسمی طی اظهاراتی فرافکنانه از جامعه جهانی خواسته بود آنچه آن را "نقض‌های وحشیانه" صورت گرفته در منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه خوانده، محکوم کند و تدابیر لازم را برای توقف آن در نظر بگیرد.

این هیئت روسیه و ایران را مسؤول نقض توافق‌های امضا شده دانست!

هیئت مخالفان اعلام کرد: هیچ راهکاری درباره سوریه با وجود ایران و روسیه وجود ندارد و تنها راهکار روند سیاسی مورد توافق سازمان ملل است و شورای امنیت باید از آن حمایت کند.

بعد از شکست مذاکرات برای توقف درگیری‌ها بین ارتش سوریه و گروه‌های مخالف در استان درعا در جنوب تیم اداره بحران که در کنار مخالفان در مذاکرات با طرف روسی مشارکت دارد، بسیج عمومی اعلام کرد.

به گفته عدنان مسالم، هماهنگ کننده کل تیم بحران، این فراخوان برای بسیج عمومی بعد از مخالفت طرف روس با درخواست تیم مذکور در این زمینه بود که اردن ضامن مذاکرات باشد.

وی خاطرنشان کرد، تیم روسی در مذاکرات این دلایل را مطرح کرده که ارتش سوریه عملیات را هدایت می‌کند و آن تصمیم گیرنده است.

تیم مخالفان همچنین جنگنده‌های روسیه را به تلاش برای هدف قرار دادن تیم مذاکره کننده مخالفان در جریان انتقال‌شان به سمت بصری الشام متهم کرد.

مذاکره کنندگان مخالفان سوری روز شنبه فاش کردند، مخالفان مذاکرات با روسیه درباره توافق بر سر بازگشت حاکمیت نظام بر بخش‌هایی در استان درعا که تحت تسلط مخالفان است،‌ آغاز کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه از الحاق سه شهرک در جنوب سوریه به سیستم آتش‌بس در منطقه مذکور و موافقت ۲۵۰ فرد مسلح مخالف محلی با روند آشتی و حل و فصل وصعیت‌شان با نیروهای دولت سوریه خبر داد.

الکسی تسیگانکوف، مدیر مرکز حمیمیم برای آشتی گروه‌های درگیر در سوریه و وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت:‌ سه شهرک در منطقه کاهش تنش در جنوب غربی به سیستم آتش‌بس پیوستند که شامل ام ولد، ابطع و جبیب هستند.

این مقام نظامی روسی افزود: ‌۲۵۰ فرد مسلح نیز ۱۱۸ قطعه سلاح و سه خودروی نظامی و مقادیر مهمات خود را تسلیم نیروهای دولتی کردند.


تحولات میدانی

ارتش سوریه حدود ۶۵ شهرک را در جریان عملیات نظامی خود در حومه شرقی درعا آزاد کرده است. ارتش سوریه راه میانبری که مرزهای اردن و سوریه را به هم متصل می‌کند از مقابل تپه‌ای که در دو کیلومتری اردن است، بسته است.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از یک منبع نظامی سوری نوشت، ارتش سوریه بر شهرک الجیزة، روستاهای السهوة، کحیل، تل الزمیطیة یک تپه استراتژیک در غرب شهر درعا تسلط یافته است که به این ترتیب خط امدادرسانی شورشیان قطع می‌شود.

این منبع گفت، با این تسلط، ارتش سوریه راه میانبری که مرزهای اردن و سوریه را به هم متصل می‌کند، از سمت مقابل تپه‌ای به فاصله دو کیلومتر از مرزهای اردن بسته و به این ترتیب حومه شرقی و غربی درعا از هم جدا شده‌ است.

آزادسازی روستاهای الجیزه و السهوه چند ساعت بعد از آزادسازی روستاهای الغاریه الغربیه، الکرک الشرقی و المسیفره بود. ارتش سوریه همچنین در پی توافق آشتی وارد شهرک‌های الغاریه الشرقیه، ام ولد، تل الشیخ حسین و تلول خلیف شد.

همچنین پلیس روسیه وارد شهرک بصری الشام در پی تسلیم شدن مخالفان مسلح شد.

دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان نیز اعلام کرد، نیروهای ارتش سوریه از زمان آغاز عملیات نظامی از  دو هفته پیش با حمایت نظامی روسیه بر بیش از نیمی از مساحت استان درعا تسلط یافته‌اند.

تلویزیون سوریه نیز روز شنبه از شهرک داعل در شمال غرب استان درعا که به دست نیروهای ارتش سوریه افتاده، برنامه پخش کرد.
تلویزیون تصاویری از اهالی این شهرک پخش کرد که شعارهایی در حمایت از بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه سر می‌دادند.

منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۶۰۰۵
نام شما

آدرس ايميل شما