۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴
در کنفرانس مطبوعاتی با همتای اردنی خود؛

لاوروف: حریم‌های سوریه فورا لغو شوند

لاوروف: حریم‌های سوریه فورا لغو شوند
دیدبان روسیه: وزرای خارجه روسیه و اردن امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی مطبوعاتی در مسکو بر لزوم حل سیاسی اوضاع در جنوب سوریه و کمک به بازگشت آوارگان به کشورشان تاکید کردند.
 
به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، از مهمترین موضوعاتی که در نشست دو طرف و همچنین کنفرانس مطبوعاتی پس از آن مطرح شد مساله درگیری‌ها در جنوب سوریه و اوضاع فلسطین بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر لزوم رهایی از تروریسم در جنوب سوریه تاکید کرد: روسیه از همه طرف‌ها و بازیگران بین المللی می‌خواهد بدون هیچ پیش شرطی به آوارگان سوری کمک کنند.

وزیر امور خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سوریه از نقش اردن در برگزاری مذاکرات میان دولت و مخالفان در جنوب سوریه تقدیر و تاکید کرد که کشورش از چنین مذاکراتی حمایت می‌کند.

لاوروف همچنین تاکید کرد: همه تحریم‌ها علیه سوریه باید هرچه سریع‌تر لغو و امکان بازگشت امن آوارگان به کشورشان فراهم شود.
وی بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران سوریه براساس قطعنامه‌های صادر شده تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت، توافق درباره منطقه کاهش تنش در جنوب تنها حضور نیروهای سوری را مجاز می‌داند و هرگز نیروهای غیرسوری در آنجا نخواهند بود.

وی افزود: هرگز هیچ گونه سازشی در قبال النصره و داعش وجود نخواهد داشت.

ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن نیز به نوبه خود ضمن ابراز نگرانی درباره درگیری‌ها در جنوب سوریه گفت: ما و روسیه همه هدف و اولویتمان رسیدن به راهکار سیاسی و آتش‌بس در جنوب سوریه و تلاش هماهنگ برای بهبود اوضاع انسانی در این منطقه است. باید به احتیاجات آوارگان در جنوب سوریه رسیدگی و جلوی هرگونه فاجعه انسانی گرفته شود.

وی افزود: همانطور که گفتم اولویت ما آتش‌بس و حل سیاسی و پس از آن برادران آواره ما هستند. مرزهای اردن دائما به روی آوارگان سوریه باز بوده است. من با وزیر امور خارجه روسیه بر لزوم حل سیاسی وضعیت در جنوب سوریه توافق داریم.

وی افزود: روسیه شریک استراتژیک اردن است و دو کشور بر لزوم تلاش هماهنگ برای پایانی مطلوب برای بحران سوریه توافق دارم.  
درباره مساله فلسطین نیز الصفدی تاکید کرد که این مساله برای اردن همواره مساله‌ای اساسی و محوری بوده است.

وزیر خارجه روسیه نیز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بر آمادگی روسیه برای ارائه هر گونه کمک لازم به منظور از سرگیری مذاکرات صلح تاکید کرد.

لاوروف همچنین در دیدارش با ایمن الصفدی اظهار کرد: ما امروز با پرداختن به منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه، درباره حل و فصل مساله این کشور گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: ما همچنین در این دیدار بر ادامه روابط مفید بین نظامیانمان و نظامیان اردن و آمریکا در چارچوب مکانیسم مرکز نظارت بر منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه که در امان تاسیس شده است، تاکید کردیم.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: نشست بعدی درباره حل و فصل مساله سوریه در روزهای پایانی ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد. بر همین اساس ما همچنین از نقش اردن به عنوان یک ناظر در روند آستانه، که شامل برگزاری یک نشست جدید درباره سوریه در پایان ماه جاری خواهد بود، قدردانی می‌کنیم.

در همین راستا، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن طی دیدار با چند تن از اعضای گنگره آمریکا بر ضرورت حفظ ثبات در منطقه کاهش تنش در جنوب غربی سوریه و احترام به توافق سه جانبه اردن، آمریکا و روسیه تاکید کرد.

پیشتر نیز  رویترز به نقل از یک منبع رسمی اردنی اعلام کرده بود که گزارش‌هایی درباره آتش بس در منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه وجود دارد که منجر به "مصالحه" بین دولت سوریه و گروه‌های مسلح خواهد شد.

منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۶۰۱۶
نام شما

آدرس ايميل شما