۰
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸

نشست ترامپ و پوتین در هلسینیکی شرم‌آور بود

نشست ترامپ و پوتین در هلسینیکی شرم‌آور بود
دیدبان روسیه: "جان کری" وزیر خارجه پیشین آمریکا، از رئیس‌جمهوری کشورش به‌خاطر نشست خبری مشترکش با "ولادیمیر پوتین"، رئیس‌جمهوری روسیه، در هفته گذشته انتقاد کرد و آن را «شرم‌آورترین و جالب‌توجه‌ترین لحظات کرنش رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر یک رهبر خارجی» دانست.

به گزارش پایگاه خبری پلتیکو، او در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس که روز گذشته -یکشنبه- منتشر شد، گفت: «این دیدار به این خاطر خطرناک است: چون این پیام را به پوتین و باقی دنیا می‌فرستد که ایالات متحده، رهبر جهان آزاد، کنترل اعمالش را در دست ندارد. من حتی برای لحظه‌ای عقب‌نشینی رئیس‌جمهوری از مواضعش را باور نمی‌کنم.» 

جان کری از تلاش‌های دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، برای واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا دفاع کرد؛ موضوعی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، به‌شدت به آن حمله کرده است.

کری گفت که دولت اوباما در مراحل آخر این مسئه از آن آگاه شد و به شدت به آن واکنش نشان داد، اما باید در قبال مدعاهای مکرر ترامپ مبنی بر غیرقانونی بودن نتیجه انتخابات شیوه‌ای محتاطانه پیش می‌گرفت. 

وی در ادامه گفت: «همه در تلاش بودند تا این قضیه را هضم کنند و دریابند که روس‌ها چه در سر دارند.»

این مقام سابق آمریکایی همچنین افزود که اوباما در گفت‌وگو با پوتین در چین «کاملا مشخص کرده بود که صورت وقوع این اتفاق چه پیش خواهد آمد» و در نتیجه بلافاصله پس از پایان یافتن انتخابات، تحریم‌هایی علیه روسیه وضع شد. 

کری گفت: «این مسئله‌ای است مربوط به تمام آمریکایی‌ها و ما باید از آن سیاست‌زدایی کنیم. باید از تلاش برای نابود کردن یک رئیس‌جمهوری، حالا هر کس که می‌خواهد باشد، اجتناب کنیم. این کار کشورمان را دوپاره کرده است.»

منبع: ایلنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۶۰۹۶
نام شما

آدرس ايميل شما