۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰

هیلی: روسیه هرگز دوست آمریکا نخواهد بود

هیلی: روسیه هرگز دوست آمریکا نخواهد بود
دیدبان روسیه: سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گرچه تاکید کرد "روسیه هرگز قرار نیست دوست ما باشد" اما نگرانی‌ها درباره ملاقات دونالد ترامپ و کنفرانس خبری با پوتین در هلسینکی را کم‌اهمیت دانست.
 
 نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه تلویزیونی با سی‌بی‌ان گفت: ما به روسیه اعتماد نداریم. ما به پوتین اعتماد نداریم. هرگز هم نخواهیم داشت. آنها هرگز قرار نیست دوستان ما شوند. این یک حقیقت است.

هیلی در ادامه افزود: اما معتقدم، اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا با کیم جونگ اون (رهبر کره‌شمالی) بنشیند یا با پوتین، اینها چیزهایی است که باید اتفاق بیفتد. نشست ترامپ در هلسینکی باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد.

او گفت: چیزی که من فکر می‌کنم این است که آنچه که باید اتفاق بیفتد این است که به عنوان مثال رئیس‌جمهور کشور ما برود و نشستی با کیم جونگ اون و یا ولادیمیر پوتین داشته باشد چون اگر شما این گفت‌وگوها را نداشته باشید نمی‌توانید به کارهای طرف مقابل پایان دهید.

هیلی ادامه داد: او این گفت‌وگو را با کیم جونگ اون و رهبران دیگر و همینطور با شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین نیز انجام داد و این شیوه قرار او است. او احساس می‌کند که اگر به این شکل با افراد رودررو شود چیزهای بیشتری به دست خواهد آورد.

او خاطر نشان کرد: شما خواهید دید که در نشست‌های بعدی آنها افراد بیشتری حضور پیدا خواهند کرد و کارگروه‌ها به سراغ یکدیگر خواهند آمد و همه این اتفاقات رخ می‌دهد اما او همواره عقیده داشته که این واقعیت درست را از گفت‌وگوی هر دوی آنها بدست آورد، او احساس می‌کند که نیاز دارد این کار را رو در رو انجام دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بابت عملکردش در نشست با پوتین که در نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره مداخله انتخاباتی روسیه در سال ۲۰۱۶ تردید ایجاد کرد، شدیدا مورد انتقاد قرار گرفته است. ترامپ از ‌آن زمان بارها در تلاش‌ برای لاپوشانی آن اظهارات، رسانه‌ها را مکررا به عدم پوشش منصفانه آن ملاقات متهم کرده و تاکید دارد مداخله روسیه یک "شوخی بزرگ" است.

ترامپ گهگاه نیز گفته است که کنار آمدن با روسیه به نفع آمریکاست.

او پیش از ترک آمریکا به مقصد فنلاند برای دیدار با پوتین، گفته بود که پوتین را دشمن نمی‌داند. ترامپ به خبرنگاران گفت: امیدوارم، روزی، شاید او دوست شود. ممکن است این اتفاق رخ دهد.

با این حال نیکی هیلی تاکید کرد، اظهارات ترامپ درباره روسیه اصلا موجب نگرانی او نیست. بلکه بیشتر نگران سیاست‌های این دولت در قبال روسیه است که مورد خوشایند اوست.

سفیر آمریکا افزود: از نظر من استفاده از کلمات نگران‌کننده نیست بلکه این اقدامات هستند که اهمیت دارند.

سفیر دولت ترامپ در سازمان ملل درباره گزارش‌ها درباره اینکه ترامپ هرکسی در کابینه‌اش که افکارش را نپسندد او را کنار می‌گذارد، بیان کرد: من امروز صبح یک ساعت با رئیس‌جمهور دیدار کردم و او در بین چیزهایی که من می‌گویم برخی مسائل را می‌پسندد و برخی مسائل آن را نیز نمی‌پذیرد اما در عین حال از من می‌پرسد که افکار من چیست و من واقعیت را به او می‌گویم اما این کار را خصوصی انجام می‌دهم.

هیلی در باره رخدادهای اخیر در ارتباط با ایران نیز به سی‌بی‌ان نیوز مدعی شد: ایران مشروعیتش را با لفاظی ایجاد کرده یا به دست آورده است. این کشور، اروپایی‌ها و هر کسی که در توافق با ایران دخیل بوده را از بابت کارهایی که آنها انجام می‌دهند ترسانده است اما ما آن را نمی‌پذیریم.

همچنین او توئیت هشدارآمیز ترامپ علیه صحبت‌های رئیس‌جمهور ایران را درست دانسته و گفت: رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواست کاری کند آنها بفهمند که آمریکا را تهدید نکنند چون ما هر تهدیدی را جدی می‌گیریم و تهران نمی‌خواهد ما وارد عمل شویم.

وی خطاب به تهران گفت: اگر شما می‌خواهید به پای میز مذاکره بیاید و بر سر یک توافق جدید کار کنید ما برای صحبت آماده هستیم اما شما قرار نیست ما را تهدید کنید تا این کار را انجام دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حکومت ایران با "بد رئیس‌جمهوری" در افتاده گفت: قطعا و من فکر می‌کنم کره شمالی این پیام را درک می‌کند. آنها دوست ندارند که چنین صحبتی از ما بشنوند.

او تاکید کرد: کره شمالی باید بفهمد جامعه بین‌المللی و ما قرار نیست که متوقف شویم. تا زمانی که اقدام عملی از سوی آنها در راستای عمل به قول‌هایشان درباره خلع سلاح هسته‌ای شاهد نباشیم، قرار نیست که تحریم‌ها را تخفیف بدهیم  و من فکر می‌کنم که آنها باید کمی به خود اندیشی بپردازند. ما هر دو رهبر را دیدیم و دیدیم که آنها اراده سیاسی برای گفت‌وگو را داشتند و اکنون کارهای دشوار آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۶۱۰۱
نام شما

آدرس ايميل شما