۰
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵

روسیه به دنبال جلب مساعدت آمریکا در بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان است

روسیه به دنبال جلب مساعدت آمریکا در بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان است
دیدبان روسیه: رئیس ستاد ارتش روسیه پیشنهادی را به همتای آمریکایی خود درباره مشارکت در بازسازی سوریه ارائه کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه یادداشتی را در ۱۹ ژوئیه برای جوزف دانفورد، همتای آمریکایی خود فرستاد و در آن پیشنهاد همکاری میان مسکو و واشنگتن را برای بازسازی سوریه ارائه کرد.

در این یادداشت تأکید شده است: آمریکا می‌تواند در صورت رسیدن به راهکار سیاسی برای پایان جنگ داخلی سوریه که از هفت سال پیش ادامه دارد از این تلاش‌ها از جمله برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل حمایت کند.

این طرح روسیه با استقبال سرد واشنگتن روبه‌رو شده است.

براساس این یادداشت ارائه شده، روسیه در حال فشار آوردن بر واشنگتن و دیگران برای یاری به بازسازی مناطق تحت نظارتش است و این تلاش‌ها بر تقویت حضور بشار اسد در قدرت کمک می‌کند.

در این یادداشت پیشنهاد شده نظام سوریه به مصالح ساختمانی و تجهیزات مورد نیاز برای بازسازی سوریه دسترسی یابد تا آوارگان سوری به کشورشان بازگردند.

طبق این یادداشت پیشنهاد مطرح شده تنها مربوط به مناطق تحت تسلط نظام سوریه است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه از افتتاح ۱۰ مرکز جدید برای استقبال از آوارگان سوری که به وطنشان بازمی‌گردند، خبر داد.

رئیس مرکز ملی اداره امور دفاعی گفت که پنج مرکز جدید در لبنان، یک مرکز در اردن و بقیه در سوریه افتتاح خواهند شد.

وی تأکید کرد که سازمان ملل پیش‌بینی کرده که بیش از ۸۹۰ هزار آواره طی چند ماه آتی به سوریه بازگردند.

وزارت دفاع روسیه از چند روز پیش تیم‌هایی را به لبنان، اردن و ترکیه برای حل مساله بازگشت آوارگان سوری به کشورشان اعزام کرده است.

در این راستا نیکولای بورتسیف، نماینده وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، کشورهای اروپایی از جمله بلغارستان و اسلوونی و جمهوری چک آماده مشارکت در رایزنی‌های روسیه و اروپا بر سر آوارگان سوری هستند و حاضرند با روسیه برای ارائه کمک‌های انسان دوستانه به سوریه همکاری کنند.

بورتسیف افزود: ما با مقامات ویژه بلغارستان وارد مذاکره شده‌ایم و این کشور گفته به روند بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری رسیدگی می‌کند.

وی تصریح کرد: بلغاری‌ها گفته‌اند که آماده همکاری در رایزنی‌های ممکن بین روسیه و اتحادیه اروپا درباره این موضوع هستند و اسلوونی نیز خواهان افزایش کمک‌های انسانی به سوریه شده است.

بورتسیف تاکید کرد: پراگ دیگر طرفی است که از همکاری بین‌المللی در ارائه کمک‌های انسان دوستانه به سوریه استقبال می‌کند و موضعی فعال در قالب اتحادیه اروپا دارد.

از سوی دیگر، معاون وزیر دفاع روسیه در نشستی با وزیر خارجه ارمنستان تاکید کرد: مسکو از ایروان توقع دارد گام‌های عملی بیشتری برای مشارکت در روند انسانی در سوریه بردارد.

منبع: ایسنا


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۶۱۳۳
نام شما

آدرس ايميل شما