۰
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰

استولتنبرگ احتمال اجرای بند ۵ ناتو را در مقابله با حمله سایبری روسیه منتفی ندانست

استولتنبرگ احتمال اجرای بند ۵ ناتو را در مقابله با حمله سایبری روسیه منتفی ندانست
دیدبان روسیه: دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو گفت این ائتلاف ممکن است در صورت حمله سایبری از جانب روسیه علیه آن اقدام به اجرای بند ۵ اساسنامه خود مبنی بر بکارگیری دفاع جمعی کند.
 
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بند ۵ اساسنامه ناتو موسوم به معاهده واشنگتن درباره دفاع جمعی اعضای این ائتلاف در صورتی است که یکی از این اعضا هدف حمله قرار بگیرد و در واقع حمله به یک عضو را حمله‌ای علیه همه اعضا تلقی می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ با آکسیوس تصریح کرد: البته چنین چیزی خودکار نیست و بسته به ماهیت و خصوصیات حمله سایبری دارد. ما هرگز مشخصا نمی‌گوییم که چه زمان بند ۵ را اجرایی می‌کنیم.

استولتنبرگ گفت: این ائتلاف اقدام به تقویت امنیت سایبری خود کرده و در حال برنامه‌ریزی برای افزایش قابلیت‌های خود برای حمله سایبری است.

ماه ژوئیه ناتو در بیانیه‌ای بعد از اجلاسش در بروکسل اعلام کرد که این ائتلاف در صورت مواجهه با یک جنگ هیبریدی بند ۵ مربوط به دفاع جمعی را اجرایی خواهد کرد.

کشورهای هم‌پیمان عضو ناتو چندین سال است که مشغول تقویت همکاری در حوزه‌های دفاعی بوده‌اند. از سال ۲۰۰۸ این ائتلاف شروع به اجرای یک رزمایش دفاع سایبری نیز کرده است. در سال ۲۰۱۶ اعضای این ائتلاف نخستین بار فضای سایبری را نیز به عنوان یک حوزه عملیات دفاعی در کنار حوزه‌های زمین، هوا و دریا به رسمیت شناختند.
کد مطلب: ۶۲۴۵
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما