۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲

توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در ادلب سوریه اعلام شد

توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در ادلب سوریه اعلام شد
دیدبان روسیه: ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه، بر سر ایجاد منطقه غیرنظامی در استان ادلب سوریه به توافق رسیدند.

با هماهنگی روسیه و ترکیه این منطقه حائل، مانع از تماس ارتش سوریه و شورشیان مسلح خواهد شد.

به گفته پوتین عرض منطقه حائل، ۱۵ تا ۲۵ کیلومتر خواهد بود و غیرنظامی کردن آن، از ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) به مرحله اجرا در می‌آید.

پوتین امروز دوشنبه ۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) ، همچنین تاکید کرد که تمام نیروهای جهادی و "تندرو" باید از منطقه حائل خارج شوند.
 
در هفته های گذشته، گزارش شده بود که گردان‌های ارتش سوریه و نیروهای نظامی و مستشاری خارجی در نزدیکی ادلب مستقر شده‌اند و خود را برای حمله‌ای بزرگ آماده می‌کنند.

همزمان، سازمان ملل هشدار داده بود که در صورت عملیات گسترده نیروهای دولتی سوریه برای بازپس گیری ادلب، فاجعه ای انسانی در انتظار غیرنظامیان خواهد بود.

در پی ملاقات امروز رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در سوچی روسیه، سرگئی شویگو وزیر دفاع این کشور گفت با توجه به توافق جدید، چنین عملیاتی صورت نخواهد گرفت.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرده که مطابق این توافق، تمام سلاح های سنگین، شامل تانک‌ها، راکت اندازها و خمپاره اندازهای شورشیان باید تا ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) از منطقه حائل عقب کشیده شوند.

وی مشخصا تاکید کرده که جبهه نصرت و سایر گروه های شورشی اسلام‌گرا باید منطقه حائل را ترک کنند.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم گفته که توافق کشورش با سوریه جلوی ایجاد یک بحران انسانی در منطقه را خواهد گرفت.

با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست که منطقه حائل مورد توافق روسیه و ترکیه، شهر ادلب را هم شامل می شود یا نه.


رجب طیب اردوغان در آستانه دیدار دیروز خود با ولادیمیر پوتین گفته بود که مذاکرات و درخواست‌های اخیر او برای برقراری آتش‌بس در استان ادلب تاثیرات مثبتی داشته است.

اردوغان افزوده بود که آرامش فعلی در استان ادلب، تیجه مذاکرات آنکارا با روسیه و ایران بوده که هر دو از حامیان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

حدود ده روز پیش، در نشست سه‌جانبه سران این کشورها در تهران، روسای جمهور ایران و روسیه درخواست آتش‌بس آقای اردوغان در ادلب را رد کرده بودند.

نشست سران سه کشور برای بررسی اوضاع سوریه با شرکت ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران، جمعه، ١٦ شهریور در تهران برگزار شده بود.

استان ادلب، آخرین پایگاه نیروهای شورشی در خاک سوریه محسوب می شود.
کد مطلب: ۶۲۵۰
مرجع : بی بی سی
نام شما

آدرس ايميل شما