۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۹

درخواست شهردار هیروشیما از آمریکا و روسیه برای حفظ معاهده موشک‌های هسته‌ای

درخواست شهردار هیروشیما از آمریکا و روسیه برای حفظ معاهده موشک‌های هسته‌ای
دیدبان روسیه: شهردار هیروشیمای ژاپن که در سال 1945 میلادی هدف بمب اتمی آمریکا قرار گرفت، از واشنگتن و مسکو خواست تا اجرای پایدار پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را تضمین کنند؛ پیمانی که به دنبال تصمیم اخیر آمریکا برای خروج از آن به خطر افتاده است.
 
کازومی ماتسوئی، شهردار هیروشیما در کنفرانسی خبری گفت: آمریکا و روسیه مسئول برگزاری مذاکره درخصوص خلع تسلیحات اتمی هستند. ما از این دو کشور می‌خواهیم تا نسبت به اجرای جدی و سرسختانه این پیمان بر مبنای درک مشترک نهایت تلاش خود را داشته باشند.

بمب‌های اتمی آمریکا در اوت سال 1945 میلادی شهر هیروشیما و ناگازاکی دیگر شهر ژاپن را هدف قرار دادند و جان نزدیک به 214 هزار تن را گرفتند.

روز جمعه کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل که مسئول خلع سلاح اتمی و برقراری امنیت بین‌المللی است از بررسی پیش‌نویس قطعنامه روسیه درخصوص حفظ این پیمان امتناع کرد.

در تاریخ 20 اکتبر سال جاری میلادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد واشنگتن از پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود چراکه به گفته ترامپ مسکو به این توافق احترام نمی‌گذارد.

کرملین ضمن رد این اتهامات گفت: اگر این معاهده توسط آمریکا به حالت تعلیق درآید روسیه مجبور خواهد شد تا اقداماتی را برای تضمین امنیت خود اتخاذ کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه اعلام کرد: واشنگتن فهرستی از شکایت‌ها را در رابطه با اجرای این پیمان به روسیه ارائه داده و مسکو آماده است تا به نگرانی‌های آمریکا پاسخ دهد.
کد مطلب: ۶۳۳۸
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما