۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
پس از دیدار با لاوروف؛

وزیر خارجه اسپانیا خروج ترامپ از INF را اشتباه خواند

وزیر خارجه اسپانیا خروج ترامپ از INF را اشتباه خواند
دیدبان روسیه: «جوزپ بورل» (Josep Borrell) وزیر خارجه اسپانیا امروز سه شنبه پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مادرید اعلام کرد: اقدام رئیس جمهوری آمریکا در خروج از پیمان منع موشک‌ های هسته‌ای میان‌ بُرد (INF) اشتباه بود.

وزیر خارجه اسپانیا ادامه داد: این اقدام ترامپ موجب تشدید تنش ها می شود. ما این اقدام یکجانبه را تأئید نمی کنیم.

این در حالیست که چندی پیش رئیس‌جمهوری آمریکا در شهر «الکو» Elko ایالت «نوادا» این کشور، روسیه را به نقض پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» متهم و اعلام کرد واشنگتن از این پیمان خارج خواهد شد.

«دونالد ترامپ» در حالی روسیه را به نقض این پیمان متهم کرد که هیچگونه مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد. ترامپ همچنین تاکید کرد آمریکا تسلیحات هسته ای اش را توسعه خواهد داد مگر اینکه روسیه و چین توسعه تسلیحات هسته ای شان را متوقف کنند.

اعلام خروج آمریکا از پیمان مذکور در حالی است که روسیه تا پیش از این بطور مکرر تصریح کرده بود تا زمانی که آمریکا به این پیمان پایبند باشد، مسکو نیز مفاد آن را به طور دقیق رعایت خواهد کرد.

آمریکا و روسیه در ژوئن ۱۹۸۷ در واشنگتن پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» را امضا کردند. این پیمان از ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد. این پیمان، واشنگتن و مسکو را از استقرار موشک های بالستیک و کروز در اروپا منع می‌کند. هدف از این پیمان از میان‌بردن موشک‌های هسته‌ای کروز و سکوهای پرتاب آن‌ها، با برد ۵۰۰ تا ۱۰۰، و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر بود.

گفتنی است که تاکنون دولت ترامپ از بسیاری از توافقات دوجانبه، چندجانبه و بین المللی خارج شده است.
 
 
کد مطلب: ۶۳۵۳
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما