۰
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۸

راهکار بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از کاهش ارزش روبل در برابر دلار

راهکار بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از کاهش ارزش روبل در برابر دلار
دیدبان روسیه: وزرات دارایی روسیه، خرید روزانه ارز خود را به 26 میلیارد روبل رسانده است. افزایش خرید ارز توسط وزارت دارایی روسیه تهدیدی برای روبل محسوب می گردید.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از وستی فینانس به عقیده ولادیمیر کیزلف، رییس بخش تحلیلی شرکت مدیریت "داخود"، با توسعه خرید ارز توسط وزارت دارایی روسیه، روبل در بلند مدت در معرض خطر قرار می گیرد. وزرات دارایی روسیه، خرید روزانه ارز خود را به 26 میلیارد روبل رسانده است.

وی گفت: "تمام درآمدهای اضافی بودجه از فروش نفت به احتمال زیاد به بیش از 40 دلار به ازای هر بشکه برسد، وزارت دارایی روسیه با خریدن ارز، این مازداد را در صندوق ملی ذخیره کشور برای سال مالی آینده می افزاید. با افزایش قیمت نفت و تضعیف روبل، حجم خرید ها افزایش می یابد، بنابراین میزان فروش نفت به 528 میلیارد روبل در ماه آینده می رسد".

تا پاییز امسال، اقدامات وزارت دارایی روسیه به طور قابل توجهی بر بازار ارز تاثیر گذاشت. خرید ارز در بازار آزاد منجر به افزایش تقاضای روبل شد و نرخ آن را تضعیف کرد. در نتیجه، با وجود افزایش قیمت نفت، ارزش پول روسیه تقریبا بدون تغییر یا حتی کاهش رو به رو گردید.

در ماه اوت، وحشت در بازارهای ارز خارجی و بدهی با توجه به انتظارات موجود از تحریم های جدید ایالات متحده در خصوص بدهی دولت روسیه، بانک مرکزی را مجبور به تغییر سیاست در ایجاد ذخایر نمود. از 23 اوت، روسیه خرید ارز خارجی را برای وزارت دارایی متوقف کرد که این امر عامل مهمی در تثبیت روبل است. کمی بعد، بانک مرکزی اعلام کرد که تا پایان سال 2018، خرید ارز را متوقف خواهد کرد. از اواسط ماه اوت، روبل روند مثبتی را نشان می دهد که 3 درصد با افزایش در برابر دلار مواجه شد. اما، قیمت نفت برای همین مدت 2.4٪ کاهش یافت.

به جای خرید در بازار آزاد، وزارت دارایی به طور مستقیم پول را از ذخایر بانک مرکزی خرید. بنابراین، از لحاظ تاثیر بر بازار ارز، این روش نسبتا مفید واقع شده است. بانک مرکزی به سادگی انتقال وجوه را از یک حساب به دیگری، عملا بدون دخالت در بازار انجام داد. این عملیات تأثیر بر روی قیمت روبل را به حداقل رساند. در واقع، مجموع ذخایر روسیه برای 2 ماه عملا تغییر نکرده است و در حال حاضر حدود 370 میلیارد دلار است.

در واقع، پس از اجرای این طرح، گزارش اخبار مربوط به افزایش خرید ارز توسط وزارت دارایی تاثیری بر پویایی فعلی نرخ ارز در برابر روبل ایجاد ننمود. با این وجود، بانک مرکزی وعده داد که از ابتدای سال 2019 استفاده از ذخایر ارز را مد نظر قرار دهد. این ممکن است عامل دیگری در تضعیف نرخ ارز روبل در سال آینده باشد. طبق برآوردهای ما، از ماه سپتامبر تا دسامبر، وزارت دارایی حدود 30 میلیارد دلار از بانک مرکزی ارز دریافت خواهد کرد. اگر بانک مرکزی پس از آن، خرید در بازار آزاد را افزایش می دهد، این امر ممکن است منجر به تضعیف بیشتر نرخ روبل در برابر دلار به میزان 6-8٪ شود.
کد مطلب: ۶۳۸۶
مرجع : بخش رسانه ای سفارت ج.ا.ایران در روسیه
نام شما

آدرس ايميل شما