۰
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۲

اردوغان و پوتین در استانبول دیدار کردند

اردوغان و پوتین در استانبول دیدار کردند
دیدبان روسیه: رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه امروز دوشنبه در مرکز کنگره استانبول دیدار کردند.

طرفین پس از دیداری کوتاه برای شرکت در مراسم افتتاح خط لوله گاز موسوم به جریان تُرک به مرکز کنگره استانبول رفته و در جریان این مراسم در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

رئیس جمهوری ترکیه در این مراسم در اظهاراتی اعلام کرد: پروژه جریان تُرک امتیازات بسیاری هم برای کشور ما و هم برای همسایگان و منطقه فراهم می‌ کند. نیمی از گاز را از طریق جریان تُرک به اروپا صادر می کنیم. این موضوع به مثابه گام جدیدی در راستای همکاری ترکیه و روسیه در حوزه انرژی به شمار آمده و نشان‌ دهنده سطح بالای روابط دوجانبه است.

اردوغان ادامه داد: هدف ما ارتقای حجم تجارت با روسیه تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار است. پروژه جریان تُرک پس از انجام آزمایش ها در سال ۲۰۱۹ مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: باور دارم که همکاری ما با آقای پوتین و مردم روسیه نوید بخش پروژه های بزرگتری برای کشورهایمان خواهد بود.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در این مراسم گفت: پروژه جریان تُرک برای مسکو نیز از اهمیت بالائی برخوردار است. ترکیه و روسیه همکاری خود در زمینه انرژی را در طولانی مدت و با موفقیت پیش برده‌ اند.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: اگر روابط دو کشور مبتنی بر اعتماد نبود، تحقق پروژه‌ جریان تُرک ممکن نبود. این پروژه، ترکیه را تبدیل به یک مرکز مهم گاز طبیعی کرد و تاثیر مثبتی بر موقعیت ترکیه خواهد گذاشت.

وی در ادامه افزود: در چنین برهه سیاسی که رقابت ها رو به افزایش است، اگر اراده و جسارت سیاسی نبود امثال این پروژه محقق نمی‌ شد؛ لذا از رئیس جمهوری ترکیه به دلیل اراده و جسارت سیاسی وی تشکر می کنم.
کد مطلب: ۶۳۹۰
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما