۰
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۸

روسیه به جایگاه دوم "بازارهای توسعه یافته" دست یافت

روسیه به جایگاه دوم "بازارهای توسعه یافته" دست یافت
✍️ آرتیم فیلیپنوک

دیدبان روسیه: بر اساس گزارش بلومبرگ، روسیه در رتبه بندی بازارهای توسعه یافته، پنج پله صعود کرده است و تنها مالزی بالاتر از روسیه قرار دارد.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از روزنامه تجاری ار.ب.کا، رتبه بندی جدیدی از 20 بازار توسعه یافته جهان منتشر شده است. در نسخه جدید، روسیه، که شش ماه پیش در جایگاه هفتم بود به پله ی دوم صعود کرد. در طی شش ماه، روسیه موفق به پیشی گرفتن از لهستان، ترکیه، چین، اندونزی و فیلیپین شد، اما مالزی صدر نشین است. شاخص روسیه که در رشد تولید ناخالص داخلی، رتبه بندی اعتباری دولتی، وضعیت بازارهای سهام، اوراق بهادار و ذخایر ارز خارجی در نسخه جدید بلومبرگ، از امتیاز 0.88 به 2.36 افزایش یافت.

تحلیلگران بلومبرگ، فاکتور اصلی در صعود جایگاه روسیه را منتشر ننمودند، اما مشکلات اقتصادی دیگر کشورها از جمله عوامل تاثیر گذار در این میان بود. کاهش نرخ رشد اقتصاد ترکیه و افزایش تورم در این کشور منجر به سقوط این کشور به رتبه آخر شد. تورم بالا و کمبود موازنه تجاری، موجب سقوط فیلیپین در رتبه بندی "بازارهای توسعه یافته و نوظهور" شد. درگیری تجاري بین ایالات متحده و چین، موجب قرار گرفتن این کشور در جایگاه سوم شد. به نقل از بلومبرگ، 4 نماینده آسیا در این رتبه بندی در جایگاه بالا قرار گرفته اند. دو کشور باقی مانده: روسیه و کلمبیا از کشورهای آمریکای لاتین پیشی گرفتند.

پیش از این تحلیلگران بلومبرگ اعلام کرده بودند که روبل برای اولین بار طی شش ماه گذشته، از جمله پر ریسک ترین ارز در جهان بود و جایگاه لیره ترکیه را گرفت. با کاهش قیمت نفت، تهدید تحریمهای جدید ایالات متحده و افزایش تنش در شرق اوکراین پس از ماجراي توقف کشتی هاي اوکرايني در دریای سیاه، از جمله عوامل موثر در این امر بود. از سوی دیگر، لیره پس از تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای افزایش نرخ بهره و لغو برخی محدودیت های آمریکا، تقویت شد.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از بیزینس اف ام، ولادیمیر لوچنکو، نماینده رسمی بورس مبادله سریع ارزیابی "کوبین هود" در روسیه معتقد است: "این رتبه بندی "بازارهای توسعه یافته" بر اساس شاخص های مختلفی محاسبه می شود که شامل ارزیابی چشم انداز رشد اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی، وضعیت حساب های جاری کشور، رتبه بندی آژانس های ارزیابی، ذخایر کل و ارزش نسبی دارایی ها تعیین می شود. به طور خلاصه، کشور ما بهترین امتیاز را در شاخص ثبات کسب نمود. این به این معناست که از یک سو، رشد اقتصادی صورت گرفت، اما از سوی دیگر، ثبات و سطح آمادگی کشور ما برای هر گونه شوک در بازارهای مالی بین المللی بسیار بالا ارزیابی شده است. این دستاورد در سال های اخیر محقق گردید که در نهايت در رتبه بندی "بازارهای توسعه یافته" منعکس یافت".
                                                                
                                   

                
کد مطلب: ۶۴۱۸
مرجع : بخش رسانه ای سفارت ج.ا.ایران در روسیه
نام شما

آدرس ايميل شما