۰
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹

پوتین: برای دیدار با ترامپ آماده‌ام

پوتین: برای دیدار با ترامپ آماده‌ام
دیدبان روسیه: رئیس جمهوری روسیه ضمن ابراز نگرانی کشورش از اوضاع ادلب سوریه همانند نگران شدن کشورهای غربی تاکید کرد که ما می‌بینیم که تلاش‌های شرکای ترکیه‌ای ما همچنان با برخی موانع روبه‌رو شده اما آنها عملا تلاش‌شان را می‌کنند.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی در آرژانتین گفت: تلاش‌ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی در سوریه همچنان ادامه دارد. ما نگران اوضاع ادلب هستیم، چرا که ترکیه در حل بحران موفق نشده است. باید به مواضع دولت سوریه و ایران درباره حل و فصل بحران توجه کرد.

پوتین درباره لغو دیدارش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز گفت، او از لغو این دیدار متاسف شده است زیرا آنها فرصت خوبی را برای گفت و گوی جامع درباره مسایل مختلف از دست داده‌اند.

براساس گزارش روسیا الیوم، وی ادامه داد: موضوعات پیش رو درباره ثبات استراتژیک است و این مقوله اهمیت ویژه دارد. یکی از این موضوعات، عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی است.

پوتین اعلام کرد: ترامپ آدم با تجربه‌ای بوده و انسان بالغی است و احتمال ندارد که به خاطر ترس این دیدار را لغو کرده باشد. این مساله حقیقت ندارد. من امیدوارم که در نهایت این دیدار انجام شود، زمانیکه طرف آمریکایی برای این مساله آمادگی داشته باشد.

وی هم‌چنین گفت: ما هیچ‌گونه پیش‌شرطی برای دیدار با ترامپ مطرح نکرده‌ایم و مسائلی که باید مورد بررسی قرار بگیرند بسیار بااهمیت هستند.

پوتین در ادامه این کنفرانس خبری گفت: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین خودش درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی صحبت کرد. ما با محمد بن سلمان توافق کردیم که درباره سیاست‌های نفتی با ساختار "اوپک به علاوه ۱" همکاری داشته باشیم.

وی همچنین گفت که با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن توافق کرده که آبه در سال آینده سفری به مسکو داشته باشد.

پوتین ادامه داد: ما توافق کردیم که نخست وزیر ژاپن سفری به روسیه در اوایل سال ۲۰۱۹ داشته باشد. من هم سفری به ژاپن خواهم داشت.

او افزود: ما درباره لزوم ایجاد مکانیزم‌های بیشتری در حوزه همکاری، تقویت اعتماد دو طرفه از طریق افزایش تماس‌ها و روابط اقتصادی گفت‌وگو کردیم.

پوتین بیان کرد: قرار است نماینده ویژه من و نماینده ویژه آبه درباره معاهده صلح ژاپن-روسیه دیدار کنند. ما جزئیات را درباره این مساله بعدها اعلام خواهیم کرد.

رییس جمهور روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اظهارات اخیر مقامات انگلیسی مبنی بر اینکه روسیه همانند یک سازمان تروریستی رفتار می‌کند، گفت: این اظهارات برای جلب نظر رای دهندگان است.

وی ادامه داد: این اظهارات در حالی بیان می‌شود که روسیه، بزرگ‌ترین کمک کننده در مبارزه با تروریسم است. معمولا بیان چنین اظهاراتی از سوی یک سیاستمدار برای ماندن در قدرت است و مصرف داخلی دارد.

پوتین در ادامه با اشاره به تنش اخیر روسیه و اوکراین در تنگه کرچ گفت: رهبر اوکراین جنگ طلب بوده و بخشی از جنگ است و تا زمانیکه او در قدرت باشد این تراژدی‌ها و درگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

وی افزود: زمانیکه من به حادثه اخیر در دریای سیاه نگاه می‌کنم و همه اتفاقاتی که در دونباس (شرق اوکراین) رخ می‌دهد، این اتفاقات به این دلیل است که رهبر کنونی اوکراین به دنبال حل مشکلات از طریق یک راه حل صلح آمیز نیست. آنها این جنگ را به دو دلیل به راه انداخته‌اند، در درجه اول از راه اندازی آن سود و منافع بسیاری به دست می‌آورند و دلیل دوم این است که شما می‌توانید همواره از جنگ برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی‌ها در حوزه اقتصاد و سیاست اجتماعی استفاده کنید و جنگ را مقصر اعلام کنید. مقامات اوکراین از این رویکرد استفاده می‌کنند.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: این رویکرد مقامات اوکراینی ما را نگران کرده است زیرا ما به اوکراین اهمیت می‌دهیم، چرا که این کشور همایسه ما است.

وی همچنین در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین دیداری با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه داشت و دو طرف در این دیدار درباره پرونده سوریه به ویژه تشکیل کمیته قانون اساسی و موضوع ادلب صحبت کردند.

پوتین در این دیدار بر لزوم اتخاذ اقدامات جدی‌تر برای اجرای توافق‌های روسیه و ترکیه در ادلب جهت ممانعت از تکرار حوادثی مثل حمله شیمیایی به حلب تاکید کرد.

وی اظهار کرد: می‌بینیم که ترکیه‌ای‌ها برای ایجاد منطقه عاری از سلاح تلاش‌شان را می‌کنند و امیدواریم سازمان اطلاعات ما و وزارت دفاع در اجرای این ماموریت در اسرع وقت موفق عمل کنند.

پوتین درباره همکاری با ترکیه تاکید کرد: دو طرف از هر فرصتی برای حل بحران سوریه به خصوص ماموریت تشکیل کمیته قانون اساسی استفاده می‌کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: این ماموریتی بسیار حساس است و نیاز به صبر بسیار دارد. مسکو و آنکارا در این روند براساس نتایج نشست سران دو کشور در استانبول پیشرفت‌هایی داشته‌اند اما ما باید موضع شرکای ایرانی‌مان را هم در نظر بگیریم و بالطبع نمی‌توانیم موضع دمشق را نادیده بگیریم ما تلاشی پیچیده و چند جانبه در پیش رو داریم که نیازمند رایزنی‌های مداوم است.
کد مطلب: ۶۴۱۹
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما