۰
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱

سفر دشوار وزیر امور خارجه آلمان به روسیه

سفر دشوار وزیر امور خارجه آلمان به روسیه
دیدبان روسیه: هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در مسکو از مقام‌های این کشور خواست که موشک‌های میان‌بردی را که ناقض پیمان منع این گونه موشک‌ها هستند (INF)، از بین ببرد  تا این پیمان نجات یابد. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روسیه را متهم می‌کند به اینکه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بر روی زمین (INF) را نقض کرده است. او می‌خواهد دوم فوریه از این پیمان خارج شود. احتمال آنکه پیش از آن تاریخ راه حلی برای این مسئله یافت شود بسیار اندک است. روسیه نیز در برابر، آمریکا را متهم می‌کند که راه حل‌های پیشنهادی مسکو را نادیده می‌گیرد.

وزیر امور خارجه آلمان پیش از پرواز به روسیه گفت که در رابطه با پیمان یادشده مجموعه مقرراتی را که برای حفظ امنیت اروپا وضع شده در خطر می‌بیند. ماس گفت که بارها نسبت به خطر گسترش تسلیحات اتمی هشدار داده و اعلام کرده که در برابر استقرار موشک‌های هسته‌ای میان‌برد جدید در اروپا مقاومت خواهد کرد.

ماس پس از دیدار با سرگئی لاوروف در مسکو از برگزاری کنفرانسی در برلین در ماه مارس آینده خبر داد که محور آن را محدودسازی و کنترل تسلیحات جدید تشکیل می‌دهد. سلاح‌های هوشمند و خودکار، روبوت‌های کشنده و سلاح‌های سایبری از جمله این گونه سلاح‌ها به شمار می‌روند.

ماس با تا با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، درباره تسلیحات اتمی، بحران اوکراین و جنگ سوریه هم گفت‌وگو کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پاییز گذشته برای نخستین بار در اجلاس عالی راجع به سوریه شرکت کرد. در این اجلاس رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، نیز شرکت داشتند. در این اجلاس درباره ایجاد کمیسیونی به منظور تدوین قانون اساسی سوریه به عنوان نخستین گام در راه حل بحران چندساله این کشور تصمیم‌گیری شد.

ماس در آستانه سفرش گفت معتقد است که با توجه به عضویت آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد در دو سال آینده، نیاز فزاینده‌ای به ایجاد هماهنگی با روسیه وجود دارد و آلمان با مسئولیت‌های بیشتری روبرو خواهد بود.

کشمکش میان روسیه و اوکراین آخرین بار زمانی شدت گرفت که نگهبانان ساحلی روسیه در پایان ماه نوامبر در نزدیکی شبه جزیره کریمه یک کشتی اوکراینی را متوقف و چندین ملوان را بازداشت کردند.
در شرق اوکراین سالهاست که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و نیروهای نظامی دولتی اوکراینی علیه یکدیگر می‌جنگند. آلمان می‌کوشد در این کشمکش میانجیگری کند.

ماس از مسکو برای دیدار با وزیر امور خارجه اوکراین، پاول کلیمکین، عازم کی‌یف خواهد شد.


ماس: نورد استریم ۲ توقف‌ناپذیر است

 موضوع خط لوله گاز نورد استریم ۲ هم از موارد مورد بحث در مسکو و کیف اعلام شده است.تهدیدهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه شرکت‌های آلمانی سهیم در این پروژه باعث ایجاد جنجال شده بود.

وزیر امور خارجه آلمان پیش از آغاز سفرش تصریح کرد که متوقف کردن این پروژه، حتی اگر تهدیدهای آمریکا هم عملی شود، امکان‌پذیر نیست. ماس گفت اقدامات تنبیهی آمریکا ممکن است موجب انصراف برخی شرکت‌ها، از جمله شرکت‌های آلمانی، از اجرای پروژه شود، «اما باعث نخواهد شد که پروژه اجرا نشود».

به گفته ماس، در این صورت روسیه این پروژه را به تنهایی متحقق خواهد کرد و در نتیجه دیگر نمی‌توان تاثیری بر ادامه ترانزیت گاز از میان اوکراین گذاشت.

منتقدان به پروژه نورد استریم ۲ نگران‌اند که روسیه پس از ساخت خط لوله نورد استریم ۲ دیگر گاز خود را از طریق اوکراین انتقال ندهد و در نتیجه مالیاتی بابت ترانزیت به کشور همسایه‌اش نپردازد. بحث درباره تضمین ترانزیت هم‌اکنون با شرکت اتحادیه اروپا در جریان است.

به گفته ماس، اگر روسیه خود خط لوله نورد استریم ۲ را اجرا کند بحث یاد شده هم دیگر بی‌مورد خواهد بود.
کد مطلب: ۶۵۸۹
نام شما

آدرس ايميل شما