۰
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۵

پوتین خواستار بالکانی باثبات شد

پوتین خواستار بالکانی باثبات شد
دیدبان روسیه:‌ رئیس جمهوری روسیه در جریان سفرش به صربستان با حمایت از منطقه بالکان خواستار ثبات در آن شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از ورود به بلگراد، صربستان گفت که از ابقای آرامش در منطقه حمایت می‌کند؛ وی روز چهارشنبه غرب را به بی ثبات کردن منطقه بالکان از طریق تقویت عضوگیری برای ناتو متهم کرده بود.

پوتین در یک نشست خبری با الکساندر ووجیچ، همتای صربستانی خود گفت: روسیه همانند صربستان دوست دارد که اوضاع در منطقه بالکان با ثبات بماند و خطرناک نباشد.

اگرچه صربستان و تمامی کشورهای همجوار آن به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا هستند اما بلگراد همچنان روابط نزدیکی با روسیه دارد.

در مساله جدایی کوزوو از صربستان به سال ۲۰۰۸، روسیه این استقلال را به رسمیت نشناخت و در عوض، بلگراد هم هرگز به تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی علیه مسکو نپیوست؛ حتی دیوارنگاره "کوزوو، صربستان است، کریمه روسیه است" در خیابان‌های صربستان نقش بسته است.

سفر پوتین به صربستان با مخالفت‌هایی علیه رئیس جمهوری این کشور همراه بود به طوریکه هزاران تن علیه ووجیچ دست به راهپیمایی اعتراضی هفتگی زدند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین در سفرش به صربستان، کوزوو را به ایجاد یک ارتش غیر قانونی متهم کرد و گفت: اقدامات کوزوو باعث افزایش تنش با صربستان شده و به بی ثبات شدن منطقه می‌انجامد. اقدام این کشور در ایجاد ارتش جدید، غیرقانونی است. متاسفانه مقام‌های پریشتینا یکسری اقدامات تحریک آمیز را اخیرا انجام داده‌اند که باعث بی ثبات کردن اوضاع شده است.

این اقدام از سوی کوزوو با مخالفت بلگراد و بیش از ۱۲۰ هزار اقلیت صرب کوزوو همراه بوده است.

پوتین ادامه داد: این نقض آشکار قطعنامه سازمان ملل است که در آن به دولت کوزوو اجازه داده نشده تا ارتشی جدید تشکیل دهد. اقدام میانجی‌گری اتحادیه اروپا بین کوزوو و صربستان نتایجی نداشته است.

این درحالیست که آمریکا حمایت خود را از تشکیل این ارتش در کوزوو اعلام کرده و ناتو گفته که این اقدام در زمانی نامناسب انجام شده است.

در همین حال پوتین در جریان این سفر خود یک توافق همکاری در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای امضا کرد.

این توافق بین دو کشور شامل ساخت و مدرن کردن راکتورهای تحقیقات اتمی و توسعه پزشکی هسته‌ای است.

دو کشور همچنین توافق حمل و نقل به ارزش ۲۳۰ میلیون یورو امضا کردند. این توافق شامل ساخت یک مرکز کنترل قطار در صربستان نیز می‌شود.
کد مطلب: ۶۵۹۰
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما