۱
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۴

چرا و چگونه خرس نماد روسیه شد؟

چرا و چگونه خرس نماد روسیه شد؟
دیدبان روسیه: هر کشوری دارای نماد ملی ای است، که به نوعی بیانگر ارزش ها، اولویت ها و سیاست آن کشور است. علاوه بر اینکه تمام کشورها دارای پرچم و سرود مختص به خود هستند، دارای سمبل های ملی نیز می باشند که مسلما روسیه و روس ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

خرس به صورت اتفاقی نماد روسیه نشده است. اگر در بسیاری از کشورها از جمله سرزمین‌های جنوبی شیر به عنوان سلطان جنگل نام برده می شود، خرس برای سال‌های بسیار نفش سلطان جنگل را برای روس ها بازی کرده است.

در نگاه اول، شاید خرس موجودی تنبل و احیانا دست و پا چلفتی به نظر آید؛ اما با مطالعه عمیق تر، شما می توانید به این نتیجه برسید که حیوانی است باهوش که بسیار نیرومند است. خرس به عنوان توتم اولین بار توسط روس‌ها در روس کیف به کار برده شد. درنظر اجداد بت‌پرست روس‌ها، خرس نه تنها به عنوان موجودی الهی و آسمانی شناخته می‌شد بلکه با آن احساس خویشاوندی و قرابت نبز می کردند که این را می توان از نحوه نامیدن خرس با القابی مانند پدربزرگ، جد و پروردگار فهمید. حتی پس از ورود مسیحیت، با وجود تغییر دیدگاه منفی به این تعابیر باز هم خرس یکی از حیوانات قابل احترام است. استفاده از تصویر و نماد خرس در بسیاری از لباس‌ها، صنایع دستی روسیه، ادبیات، افسانه‌ها و ضرب‌المثل‌های روسی مرسوم است. عشق و علاقه به خرس حتی در کاریکاتورهای خارجی‌ها نیز انعکاس پیدا کرد.
 

"زیگیسموند هربراشتاین" دیپلمات اتریشی درسال 1526 در وصف سرمای بی رحم و سرد روسیه، نقاشی‌ای از خرسی کشید که داخل کلبه‌ای در زمستان در حال استراحت بود. این تصویر آنچنان برای خارجی‌ها ملموس بود که منشا پیدایش بسیاری از جک ها و لطایف در این زمینه شد. تمام جهان بچه خرسی را که به عنوان نماد بازی‌هایی المپیک 1980 انتخاب شده بود را به یاد دارند. بچه خرس خندان این بازی‌ها کمک کرد که دیدگاه بسیاری از خارجی ها شوروی و مردمش عوض شود.

مسلما نماد خرس در بازی‌های المپیک 1980 دلیل انتخاب آن به عنوان نماد روسیه نیست ولی یکی از نقطه های عطفی شد که جهان روسیه را برای همیشه با نماد خرس بشناسد. خرس علاوه بر آنکه نماد روسیه هست در بسیاری از پرچم های شهر های روسیه هم به کار برده می شود. در شهر پرم مجسمه ای از خرس را در شهر حتی قرار داده اند. تصویر خرس را می توان در پرچم شهر های نوریلسک, خاباروفسک, یکاترینیورگ، سیکتیوکارویاروسلاو نیز مشاهده کرد. تمام این نشانه ها دلیلی است بر اینکه خرس در نزد روس هانه تنها به عنوان یک موجود بلکه به نوعی بیانگر روح روسی و حیوانی که دارای بعدی فرازمینی است شناخته می شود. با دانستن این موارد شاید حتی درک رفتار روسیه به عنوان کشوری که نمادش خرس است برایمان  راحت تر و ملموس تر باشد.

برگردان و تنظیم: احمد سلطانی، کارشناس ارشد ساختار شناسی زبان روسی از دانشگاه دولتی ساراتوف؛

منابع:
http://origin-life.ru/blog/43688747219/KAK-MEDVED-STAL-SIMVOLOM-ROSSII?tmd=1

http://geo-storm.ru/vechnye-voprosy/pochemu/pochemu-medved-simvol-rossii/


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۱۰۰۹
نام شما

آدرس ايميل شما