۱
تاریخ انتشار :
جمعه ۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹

چرا امروزه فیلم های روسی همچون زمان اتحاد جماهیر شوروی در خارج از کشور تقاضای آنچنانی ندارد؟

چرا امروزه فیلم های روسی همچون زمان اتحاد جماهیر شوروی در خارج از کشور تقاضای آنچنانی ندارد؟
دیدبان روسیه: چه کارهایی باید انجام شود تا مخاطب ما نه تنها هزینه ای برای فیلم های پرفروش هالیوودی پرداخت نکند، بلکه از فیلم های کارگردانان داخلی نیز حمایت کند؟ هالیوود پیش از این توسط رهبری شناخته شده  در صنعت فیلم جهان باقی ماند. سینمای آمریکا نه تنها به عنوان یکی از حوزه های تولید، بلکه در حقیقت به عنوان یک صنعت فرهنگی و مهم ترین عامل در هویت جامعه ی آمریکا طراحی شده است. این کشور مواضع خود در این زمینه را صرفا به دلیل حمایت های دولت حفظ خواهد کرد.


► آیا کمک به سینما از وظایف دولت است؟

بر خلاف آنچه ما تصور می کنیم که این حوزه باید بازار را تنظیم کند، قطعا دولت حامی فیلم های عرضه شده در کشور روسیه است. با این حال یارانه ها چه به صورت غیرمستقیم در قالب وجوه مالیاتی و چه به صورت مستقیم در قالب تامین مالی بودجه در تولید فیلم¬ها موثرند. اما آیا این اقدامات کافیست؟ به طور مثال دولت فرانسه در این کشور سهمیه ای مالی به این صنعت تخصیص داده است که برای فیلم های داخلی در حال اکران حدود 30 درصد است و فرانسه تنها کشور اروپایی است که از سینما به عنوان یک رشته یا یک صنعت حمایت می کند.
چین نیز اجازه می دهد تا در بازار عظیم توزیع فیلم های خود تنها 35 فیلم خارجی در سال توزیع شود. همچنین این کشور تنها 25 درصد از مجموع درآمد گیشه را برای تولیدات خارجی می پردازد. به همین منظور چین تاریخ منظمی را برای اکران فیلم های خارجی روی پرده تعیین می کند؛ یعنی یک فیلم پرفروش آمریکایی فقط زمانی می‌تواند در چین به نمایش گذاشته شود که فیلم  چینی روی پرده ی اکران نباشد یا این کشور تمام فیلم هایش را از روی پرده نمایش برداشته باشد. در سال 2010 در روسیه یک بنیاد سینمایی تاسیس شد که در ابتدا به نوعی علاوه بر کارگردانان از تهیه کنندگان نیز حمایت می کرد. این رویداد، اوضاع سینمایی را از آنچه که در سال های 1990 و 2000 بود، بهبود بخشید، اما به لحاظ مالی کافی نبود. با این حال امروز نیز تمام حمایت دولت از صنعت فیلم در روسیه با بودجه ی یکی از فیلم های پرفروش آمریکایی برابری می کند.

در سال 2016 درآمد فیلم روسی در گیشه در خارج از کشور دو برابر شد و 35 میلیون دلار بدست آمد که در پنج سال اخیر یک رکورد محسوب می شود. فیلم های «هاردکور»، «او یک اژدهاست» و «سرنشینان» در سه رده ی اول قرار گرفتند.

در سال 2016 برای اولین بار سینمای روسیه مورد حمایت وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه قرار گرفت و 11 رویداد در هفت کشور جهان را سازمان دهی کرد؛ همزمان 55 فیلم سینمایی و تلویزیونی روسی در بازارهای برجسته ی بین المللی سینما و تلویزیون در غرفه ی آژانس فدرال فرهنگ و سینما روسی در سراسر جهان عرضه شدند. به طور کلی در 9 گیشه 76 فیلم ملی و مجموعه های تلویزیونی ارائه شد. کل درآمد فروش فیلم های ملی روسیه در غرفه ی آژانس فدرال فرهنگ و سینما برمبنای 9 گیشه در سال 2016 مبلغ 196 میلیون دلار است. از این رو بودجه ی مشترک 9 غرفه ی آژانس فدرال فرهنگ و سینما برای سال 2016 شامل 520 هزار دلار می-شود که بودجه ی تبلیغات برای ترویج فیلم ها در 9 بازار بین المللی بیش از 200 هزار دلار است. درآمد حاصل از فروش کم است و البته در مقایسه با آنچه که فیلم های پرفروش هالیوودی در سراسر جهان بدست می آورند قابل مقایسه نیست. برخی افراد هم اکنون فیلم های داخلی حاضر در خارج از کشور را چندان خوب نمی دانند و حتی جشنواره‌هایی که در آن گاه به گاه فیلم های روسی جوایزی دریافت می کنند به افزایش علاقه به آن ها کمک چندانی نمی کند.

هیچ ساختار واحدی که باعث ارتقای سینمای روسیه در کشورهای اروپایی و آمریکا بشود وجود ندارد. به عنوان مثال فیلم «فاوست» به کارگردانی آلکساندر ساکورووا فاتح شصت و هشتمین جشنواره فیلم ونیز به طور کامل نمی تواند به یک فیلم بسیار محبوب تبدیل شود، هرچند که به هدف مخاطبان دست یافته باشد. اما افسوس تنها چند ده هزار ایتالیایی و فرانسوی موفق شدند به سینماها جذب شوند در حالی که آمریکایی ها در گیشه این فیلم در مجموع 50 هزار دلار بدست آوردند.

کشور روسیه برای ترویج و ارتقای سطح فیلم های خود تقریبا هیچ کاری انجام نداده است. برنامه ای وجود ندارد تا در چارچوب آن توزیع کنندگان بتوانند به روسیه بیایند و فیلم های جدید تماشا کنند. برنامه ی ساختار گرایانه ای وجود ندارد تا نشان از دستاوردهای سینمای روسیه در اروپا باشد. اطلاعات متمرکزی وجود ندارد و اغلب به سختی می توان فهمید که باید در روسیه با چه کسی تعامل داشت.

تلاش هایی برای تصرف دنیای فیلم های جذاب انبوه وجود داشته است. فیلم «نگهبان شب» به کارگردانی "تیمور بکمامبتف" به راحتی 1.5 میلیون دلار در آمریکا به دست آورده است و در سال 2007 فیلم حماسی «مغول» به کارگردانی "سرگی بودروف" 5.7 میلیون دلار در گیشه های آمریکا کسب کرد. این فیلم حتی نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شد. سایر فیلم هایی که در خارج از کشور روی آن حساب بالایی باز شده بود یا نتایج نا امیدکننده ای به نمایش گذاشتند یا روی هم رفته محصول داخلی باقی ماندند همچون: «9روتا»، «استریتریسری»، «سگ های ستاره ای»، «بلکا و استرلکا»، «جاسوس».

منبع: روزنامه پارلمان

 
کد مطلب: ۳۸۰۱
نام شما

آدرس ايميل شما