۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱

چرا بنیامین ناتانیاهو به نزد پوتین می‌رود؟

چرا بنیامین ناتانیاهو به نزد پوتین می‌رود؟
دیدبان روسیه: روزنامه نزاويسيمايا گازتا روز گذشته یادداشتی را از گاری کورن سفیر سفیر فوقالعاده و تام الاختیار رژیم اشغالگر قدس در روسیه منتشر کرد. کورن در مطلب خود به تحلیل سفر بنیامین ناتانیاهو به مسکو  جهت ملاقات با ولادیمیر پوتین پرداخت که در ادامه می خوانید.

ناتانیاهو با کمال میل به پیشنهاد پوتین برای افتتاح مشترک مراسم یادبود قربانیان هولوکاست (قتل عام یهودیان در جنگ دوم جهانی) و رفع محاصره لنینگراد در موزه یهودی مرکز تسامح پاسخ مثبت داد. فکر می‌کنم طی این دیدار مسئله اوضاع سوریه، برنامه جامع مشترک تأمین ماهیت مسالمت آمیز برنامه هسته‌ای ایران و همچنین امور همکاری دوجانبه بررسی مي‌شود.

اسرائیل در اوضاع سوریه دخالت نکرده و نمی‌کند، به استثنای موارد فراتر رفتن اوضاع از "خط قرمز" و همچنین گلوله باران‌های عمدی یا اتفاقی خاک اسرائیل. تحت عنوان "خط قرمز" ما تحویل اسلحه از طرف ایران یا رژیم سوریه به شبه‌نظامیان سازمان تروریستی حزب الله و تلاش ایران برای ترتیب دادن حضور نظامی خود در نزدیکی مرزهای اسرائیل و بلندیهای جولان را در نظر داریم.

ایران که در خاورمیانه نقش منفی ایفا می‌کند، سعی دارد دو راهرو برای تقویت نفوذ خود در منطقه ایجاد کند. راهروی شمالی از سوریه و لبنان عبور می‌کند. راهروی جنوبی متوجه کنترل تنگه های دریای سرخ در نزدیکی سواحل یمن است. ایران سعی می‌کند سوریه را هم مانند لبنان به یک کشور وابسته تبدیل کند.

سال 2017 در روابط اسرائیل و روسيه سال موفقی بود. حجم تجارت متقابل تقریباً 20 درصد رشد کرده و همچنین تعداد گردشگران روسيه که به اسرائیل سفر می‌کنند 40 درصد افزایش یافته است. ملاقات‌ها و بحث‌های دوجانبه بسیار برگزار و طی آنها اساساً نقش ویرانگر ایران در خاورمیانه و بطور اخص سوریه بررسی شد.

ما به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس اسرائیل برنامه گسترده‌ای در روسيه برگزار می‌کنیم. امسال هم چون سال گذشته همکاری با شرکای خود در حوزه‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی در روسيه را تقویت کرده و گسترش خواهیم داد. شرکت‌های اسرائیلی در تأمین امنیت جام جهانی فوتبال در روسيه شرکت می‌کنند.

منبع: روزنامه نزاويسيمايا گازتا
 * انتشار ترجمه این مطلب به معنای تائید آن توسط دیدبان روسیه نمی باشد و تنها در راستای آگاهی بخشی برای تحلیلگران حوزه مطالعاتی روسیه است.

پایان نوشتار/
 
کد مطلب: ۵۴۸۱
نام شما

آدرس ايميل شما