۰
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۶

روسيه نیازی به انتخاب میان ایران و اسرائیل ندارد

"ویتالی نائومکین" رئیس علمی انستیتوی شرق شناسی و مسئول مذاکرات روسیه در سوریه
"ویتالی نائومکین" رئیس علمی انستیتوی شرق شناسی و مسئول مذاکرات روسیه در سوریه
دیدبان روسیه: در نتیجه عملیات نظامی در سوریه، خاورمیانه به یکی از جهات کلیدی سیاست خارجی روسيه تبدیل شده است؛ اما این سیاست تا چه میزان  موفق بوده است؟ این امر فردا و پس فردا در همایش ترتیب داده شده از طرف باشگاه مباحثه والدای در مشارکت با انستیتوی شرق شناسی بررسی مي‌شود.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از روزنامه کامرسانت، "ویتالی نائومکین" رئیس علمی انستیتوی شرق شناسی در مصاحبه با خبرنگار روزنامه کامرسانت می‌گوید که روسيه با همه بازیگران خاورمیانه کار می کند. مسکو بدون تلاش برای بیرون راندن ایالات متحده یا رقابت با آن، مواضع خود در کشورهای عرب خلیج فارس را تقویت می‌کند.

در پاسخ به سوال مربوط به توانایی روسيه برای رفتار کجدار و مریض بین منافع کشورهای مختلف چون ایران و اسرائیل می‌گوید که روسيه چنین
رفتاری نمی‌کند. روسیه می تواند با گروه های مختلف کشورها کار کرده و در راه منافع خود با دقت و احتیاط اقدام کرده و وارد درگیری با بازیگران منطقه‌ای نمی‌شود. نیازی به انتخاب بین ایران و اسرائیل نیست؛‌ برعکس روسیه می تواند رویارویی را ملایم‌تر کرده و از تحریک درگیری جلوگیری نماید.
 
نائومکین در پاسخ به سوال مربوط به فدا کردن کردها برای نگاه داشتن ترکیه در روند مذاکرات آستانه می‌گوید که خود کردها همیشه به آمریکا گرایش داشته اند، هرچند آمریکایی ها آنها را به دفعات فریب داده اند. 

این آکادمیسین در پاسخ به سئوال مربوط به ایران می‌گوید که ایران در سوریه و منطقه منافع ژئوپلتیک خود را دارد که همیشه با منافع روسيه یکسان نیست. ایران شریک ساده ای نیست، ولی روسيه همراه ایران در سنگر واحد جنگ با تروریسم قرار دارد.
اختلاف ایران با کشورهای عربی و واکنش اسرائیل به حضور آن باعث مي‌شود کسی که با تهران همکاری می کند، با ریسک های مختلف مواجه شود.

ولی روسيه این خط را پیگیری می‌کند که مستشاران ایرانی به دعوت دولت سوریه وارد آن شده‌اند و حضور آنها در سوریه مشروع است. هرچند اسرائیل می‌خواهد که روسيه بر ایران فشار وارد کند تا پایگاه های نظامی آن از سوریه بیرون برده شود، ولی روسيه نمی‌تواند از ایران چنین درخواستی داشته باشد.

فرضا این می‌تواند که بخشی از توافقات بين‌المللي باشد، اگر آمریکایی ها آماده باشند که با مسکو و همه و از جمله ایران در مورد سوریه همکاری کنند. ولی اگر کسی برای نبرد با ایران رونانه منطقه شود، تهران به آن واکنش متناسبی نشان خواهد داد.

نویسنده: مارینا بینکایا
منبع: روزنامه گازتا

پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۶۵۳
نام شما

آدرس ايميل شما