۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۷
نظرسنجی مرکز مطالعه افکار عمومی نشان داد:

اکثر شهروندان روسیه دلتنگ اتحاد جماهیر شوروی هستند

اکثر شهروندان روسیه دلتنگ اتحاد جماهیر شوروی هستند
دیدبان روسیه: جامعه شناسان روسیه در صدد برآمدند تا با نظر هموطنان خود درباره اتحاد شوروی آشنا شوند؛ از این رو مرکز  مطالعه  افکار عمومی اقدام به برگزاری نظرسنجی کرد که به مو جب آن اگرچه در نتیجه به دست آمده در خصوص دلتنگی اکثر پرسش شدگان برای اتحاد شوروی تا حدی بزرگ نمایی شده است، اما اکثر شهروندان اعتراف کردند که اگر رفراندوم درباره حفظ اتحاد شوروی برگزار می شد، از آن حمایت می کردند.

25 سال پیش در هفدهم مارس 1991 رفراندوم سرنوشت  کشور شوروی را  تعیین کرد؛ در آن زمان 76 درصد  شهروندان  از حفظ اتحاد شوروی حمایت کردند. مرکز مطالعات افکار عمومی معتقد است اگر رفراندوم در سال 2016 میلادی برگزار می شد، 64 درصد پرسش شدگان «بله» را انتخاب می کردند. هر چند عجیب به نظر می رسد، اما نه فقط  افراد مسن، بلکه جوانان 18 تا 24 سال نیز که با زندگی در اتحاد شوروی آشنا نیستند به حفظ اتحاد شوروی جواب مثبت داده اند.  به هر حال 47 درصد جوانان  از حفظ  اتحاد شوروی حمایت می کنند.

نظرخواهی شدگان به این سوال که چرا 25 سال پیش  به خواست مردم توجهی نشد، به اشکال مختلف پاسخ دادند و اکثر پرسش شدگان عدم اجرای خواست مردم را تقصیر نمایندگان  قدرت عالی دانستند. 27 درصد پرسش شدگان نیز معتقدند که "میخائیل گورباچف" در فروپاشی اتحاد شوروی مقصر است.  13 درصد دیگر نیز "بوریس یلتسین"  اولین رئیس جمهور  فدراسیون روسیه  و تیم او را مقصر می دانند.  2 درصد هم معتقدند که دسیسه های آمریکا و دیگر کشورهای غربی باعث فروپاشی اتحاد شوروی شد.  یک درصد نیز معتقدند که هیچ کس در این  جریان مقصر نبوده است و 40 درصد پرسش شدگان نتوانستند به این سوال  پاسخ بدهند.

به هر حال می توان گفت که بیشتر افراد مسن برای اتحاد شوروی دلتنگی می کنند. به گفته "یولیا باسکاکووا" رئیس پروژه های  تحقیقی  دفتر پژوهش های  اجتماعی —  سیاسی، آنها افرادی هستند که کلمه «شوروی» برایشان تجسم گر نظم،  ثبات و مشخص بودن همه چیز است.

باسکاکووا در توضیح این موضوع می گوید: "هم اکنون  نسل جدید جای آنها را می گیرد که اتحاد شوروی برای آنها یک سیمای خطیر است که بیشتر با تعریف های  والدین آنها شکل گرفته است. تصور آنها در باره ساختار شوروی با حس تعلق  به ابر قدرت و آرزوی دولت سوسیالیستی در ارتباط است. هر چند کمبود بودجه و فقدان هر گونه رفاه مصرفی و دیگر آزادی های عادی نیز جزئی از آن دوران بود؛ برای جوانان اتحاد شوروی یک برگ ورق خورده از تاریخ است."

منبع: اسپوتنیک


پایان نوشتار/
 

 
کد مطلب: ۱۷۹
مرجع : اسپوتنیک
نام شما

آدرس ايميل شما