۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶
در دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو برگزار شد:

همایش «همکاری روسیه و ایران عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا»

همایش «همکاری روسیه و ایران عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا»
دیدبان روسیه: کنفرانس علمی و عملی بین المللی «همکاری روسیه و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا» به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، امروز چهارشنبه 19 اکتبر در محل دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو  آغاز شد.

دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو در سال 1930 میلادی تاسیس شده است؛ طی سالیان این دانشگاه به نام­‌های مختلفی خوانده شده است. از سال 1990 این دانشگاه با عنوان "دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو" نام دارد. عملکرد این دانشگاه پیوند آموزش زبان­‌های خارجی با مطالعات در حوزه علوم انسانی به واسطه دانش زبان­‌های خارجی است. بدین ترتیب که زبان آموزان در تخصص­‌هایی برای نمونه زبان‌شناسی، علوم‌سیاسی، روابط بین‌الملل، منطقه­‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم ارتباطات، خبرنگاری، مدیریت و ... دوره­‌های آموزش تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری را می­‌گذرانند. از همین روی ساختار این دانشگاه با ساختار دانشکده­‌های زبان­‌های خارجی آنگونه که در ذهنیت داخلی شکل گرفته است، بسیار متفاوت است.

این دانشگاه به خاطر دستاوردهای خود در عرصه پژوهش و آموزش در سال 1980 نشان "دوستی ملل" را دریافت داشته است.
در کنفرانس بین المللی امروز که در حوزه مطالعات علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران و روسیه برگزار می شود، بیست عنوان مقاله و سخنرانی خوانده خواهد شد. زبان کاری کنفرانس فارسی و روسی است و سخنرانان با این دو زبان سخنرانی های خود را ایراد خواهند نمود.

خوشامدگویی به میهمانان کنفرانس با سخن ریاست دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، کاندیدای علوم تاریخ، "ایگور ویکتورویچ مانوخین" آغاز خواهد شد و اختتامیه کلام را نیز معاون امور آموزشی و پژوهشی آن دانشگاه، پروفسور "ایننارا عالیونا گوسینُوا" عهده دار خواهد بود. میهمانان این همایش از دانشگاه­‌های معتبر داخلی فدراسیون روسیه، جمهوری اسلامی ایران، تاجیکستان، آذربایجان و ترکمنستان دعوت به ایراد سخن شده‌اند.

از دانشگاه علامه طباطبائی دکتر "ابوالفضل دلاوری" و دکتر "محمد جواد غلامرضا کاشی" از گروه روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دکتر مریم شفقی از گروه زبان روسی سخن خواهند گفت. گفتنی است دکتر "رضا ملکی" رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در این همایش به سخنرانی خواهد پرداخت.

دکتر "رضا ملکی" رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در این کنفرانس تاکید کرد: "در حال که بیشترین چالش های ایران و روسیه در سطح دو جانبه، منطقه ای و بین المللی ماهیت و ریشه فرهنگی دارد (مانند افراط گرایی، تروریسم، تفرقه های قومی، مذهبی و دینی، تهاجم فرهنگی غرب که هویت و امنیت و ثبات کشورها و ملت های منطقه را به خطر انداخته است)، اما بیشترین توجه دولتمردان دو کشور مصروف روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی شده و روابط فرهنگی در یک غفلت آشکار در رده‌های بعدی اهمیت قرار گرفته است؛ این در حالی است که کار باید از همکاری های فرهنگی و تحول در این همکاری ها آغاز شود."

"شاریپوف اورال زایاتودینویچ" دکتری علوم تاریخ و همکار علمی انستیتو خاور شناسی آکادمی علوم روسیه در صحبت‌هایش از سیاست های کشورهای عربی انتقاد کرد و گفت: "خودخواهی رهبران کشورهای عربی باعث شده است تا دنیای عرب امروز در فنآوری و علوم فضایی توسعه پیدا نکرده و آنچه ما از آنها می بینیم تنها درگیری های داخلی و مردمی است."

دکتر دلاوری" عضو هیات علمی و مدیر گروه روابط بین الملل انستیتو فرهنگ پژوهی دانشگاه علامه طباطبائی به بررسی روابط ایران و روسیه طی دو قرن گذشته پرداخت گفت: "نگاهی به روابط ایران و روسیه طی دو قرن اخیر (در دوره های تزار و کمونیست) نشان می‌دهد که این رابطه یک بعدی، تاکتیکی، نامتنازع و همچنین نا متقارن بوده است." این استاد سرشناس دانشگاه در حوزه علوم سیاسی مولفه اصلی در موفقیت روابط دو کشور را همگرایی میان آنها دانست و تاکید کرد این همگرایی باید هم در سطح مقامات و هم در سطح ملت‌ها وجود داشته باشد. وی در ادامه افزود: "روابط ایران و روسیه در شرایط کنونی صرفا سیاسی و تاکتیکی باقی مانده است؛ چرا که هرجا شرایطی وجود دارد با یکدیگر همکاری و مشارکت می‌کنند. در مورد اس 300 و پایگاه نوژه مقامات ایرانی کم اعتمادی خودشان را بروز دادند و نشان می‌دهد ذهنیت برخی رهبران ما همچنان بی اعتمادی را دنبال می‌کند." دکتر دلاوری در ادامه تصریح کرد: "اگر دو کشور روابط استراتژیک دارند، این بی اعتمادی ها مخل است. ارتباطات ضعیف است و این وظیفه دانشگاهیان است که شناختشان را افزایش دهند و راهکاریی های برای افزایش شناخت و همکاری در حوزه های مختلف ارائه دهند."

دکتر "مامدووا نینا میخایلونا" کاندیدای علوم اقتصادی و متخصص ممتاز علمی موسسه خاور شناسی دیگر سخنران کنفرانس «همکاری روسیه و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان عامل تحکیم صلح و امنیت در اوراسیا» به بررسی روابط دو کشور در حوزه اقتصادی پرداخت و گفت: "سهم ایران در صادرات و واردات روسیه از یک درصد بیشتر نرفته است. تاثیر همکاری اقتصادی با ایران اگرچه برای روسیه خیلی کم می‌باشد، اما ایران بازار مناسبی می‌تواند برای ما باشد. در سال‌های 2014 و 2015 زمانی که در روابط ما با غرب مشکلاتی پیش آمد، روسیه محصولات کشاورزی از ایران خریداری کرد و ایران نیز از روسیه غلات خرید. روسیه در تجارت خارجی با ایران همواره توازنی داشته است. بعد از امضای برجام روند خوبی شکل گرفته و گردش کالا رو به افزایش است."

وی به عزم پوتین برای بهبود روابط در سفرش به تهران اشاره کرد و افزود: "رئیس جمهور ما زمانی که به ایران رفت، تصمصاتی را اتخاذ و پس از آن سامانه اس 300 را به ایران صادر کردند؛ این یک سیگنال مشخص بود. بی شک گسترش روابط اقتصادی در حوزه های مختلف تاثیر زیادی خواهد داشت. سال 2014 در ایران امید به وجود آمده بود، اما تولید ناخالص داخلی چندان بالا نرفت. ولی در سال 2016 ایران توانست 4 در صد تولید ناخالص داخلی را بالا ببرد."

این استاد دانشگاه ادامه داد که به موجب برجام تنها تحریم هایی که در حوزه هسته ای علیه ایران وضع شده بود لغو شد و همچنان تحریم های دیگری وجود دارد و در همین رابطه ادامه داد: "خیلی از تحریم ها هنوز بر علیه ایران وجود دارد؛ از جمله تحریم‌های انرژی که به موجب آن خیلی از شرکت‌ها نمی‌توانند با ایران همکاری داشته باشند. بعد از وین همه به سمت ایران نگاه کردند و چند مواقتنامه با هند و چین به امضا رسیده است و بیشتر کشورهای غربی در مرحله پایینی قرار دارند."

در انتها وی به بازارهای مورد علاقه روسیه در ایران اشاره کرد و گفت: "بازار اتومبیل ایران برای ما بسیار پراهمیت است. امسال ایران برای ساخت واحدهای اتمی قراردادی با چین امضا کرده که ما در این حوزه رقابت‌های خوبی را می‌بینیم. چشم‌اندازهای ما در حوزه اقتصادی تا سال 2025 تدوین شده‌اند و به موجب آن سهم فناوری‌های پیشرفته تا ده درصد افزایش پیدا می‌کند."پایان نوشتار/
کد مطلب: ۱۸۵۲
نام شما

آدرس ايميل شما