۰
۱
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸

رسم تزئین درخت کریسمس چگونه وارد روسیه شد؟

رسم تزئین درخت کریسمس چگونه وارد روسیه شد؟
دیدبان روسیه: رسم تزئین درخت کریسمس که برای میلاد حضرت مسیح (ع) در 25 دسامبر انجام می‌شود و تا مدتی بعد از سال نو در همه جا دیده می شود، برای اولین بار در دوران زمام داری نیکلای اول وارد روسیه شد. همسر وی ملکه "آلکساندرا فیودورونا" پس از زایمان شاهزاده خانم شارلوت، با خود از اروپا رسم تزئین خانه با درخت کریسمس و شمع‌های روشن را وارد روسیه کرد. این سنت و رسم گذاشتن هدایای کریسمس زیر درخت یا آویزان کردن به شاخه‌های آن به سرعت در میان درباریان و سپس در سن پترزبورگ و بعد از آن در سراسر روسیه رواج پیدا کرد.
 

برای سال‌های طولانی درخت کریسمس با اقلام خوراکی تزئین می‌شد. عروسک‌هایی که با خمیر شیرینی تهیه و در فویل‌هایی به رنگ طلایی و نقره‌ای پیچیده می شد. همینطور گردو، فندق و بادام و حتی سیب با رنگ طلایی و البته، شمع از دیگر وسایل تزئین درخت کریسمس به شمار می‌آمدند.
 

در حدود سال 1880 در روسیه برای اولین بار تزئینات مصنوعی درخت کریسمس در کارخانه‌ها تولید شد. با این حال، مدل‌های شیشه‌ای و مقوایی این تزئینات از آلمان نیز وارد می‌شد، اما چون این اشیاء از جنس چینی مرغوب ساخته می‌شدند، معمولا کالای لوکس هنری به حساب می‌آمدند که در گالری‌های سنت پترزبورگ و مسکو به فروش می‌رسید و با توجه به قیمت بالا، رسم بود که این وسایل کریسمس را اجاره می‌کردند.
 

اما مردم عادی، اشیایی مختلفی که به نظر مناسب تزئین درخت کریسمس  می‌آمد را از نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های محلی ویژه سال نو تهیه می‌کردند. استادان اهل فن روس به زودی متوجه پرسود بودن تولید اینگونه اقلام شدند. در پایان قرن نوزدهم گروه‌های زیادی به صورت مشترک به تولید تزئینات درخت کریسمس در روسیه مشغول بودند. با این حال، تنها یک کارخانه بزرگ تولید این اقلام وجود داشت که در شهر سنت پترزبورگ بود. جالب اینکه در همین دوران پذیرفته بود که خانواده‌های روس تزئیناتی که خودشان می‌ساختند به رخ یکدیگر می کشیدند.

نویسنده: علیرضا چاروسایی، عضو شورای تحریریه دیدبان روسیه؛


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۲۳۵۷
نام شما

آدرس ايميل شما

alihadad
Iran, Islamic Republic of
ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدی که دارین اروپا قاره ای قشنگ و زیبایی است و پارسال هم با تور لحظه آخر به آنجا سفر کردم غذاهای خوشمزه و عالی داشت