۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۸
پوتین تاکید کرد:

عدم استفاده از دو واژه «ترور» و «اسلام» در کنار یکدیگر

عدم استفاده از دو واژه «ترور» و «اسلام» در کنار یکدیگر
دیدبان روسیه: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که دین اسلام نباید همراه با واژه ترور استفاده شود. روزنامه‌نگاران نشریه «قفقاز امروز» از رئیس جمهور سوال کردند که آیا بهتر نیست استفاده از عنوان گروهک تروریستی «حکومت اسلامی» (داعش که در روسیه ممنوع اعلام شده) را در رسانه­های گروهی کشور ممنوع کنند، زیرا ترور هیچ ارتباطی با اسلام و حکومت ندارد. پوتین در این خصوص اظهار کرد: "بهتر است دو واژه «ترور» و «اسلام» در کنار هم استفاده نشوند."

گفتنی است که پیشتر مقرر شده بود که در رسانه­های گروهی روسیه به جای عبارت «حکومت اسلامی» از حروف اختصاری داعش استفاده شود که به معنای دولت اسلامی عراق و شام است.

عنوان داعش در دنیای عرب کاملا متداول می‌باشد، اما در روسیه جا نیفتاده است. علاوه بر این، تغییر مذکور چندان منطقی نیست، زیرا کلمه اسلام به هر صورت در حروف اختصاری داعش نیز گنجانده شده، اگرچه در زبان روسی اینطور نیست.

"دیمیتری کیسلییف" رئیس آژانس بین المللی خبری «راسیا سیودنیا» توضیح داد که استفاده از کلمه داعش به جای حکومت اسلامی از سوی شورای مفتیات روسیه و شخص راویل عین الدین نیز مطرح شده است، علاوه بر این شورای بین ادیان روسیه و کلیسای ارتدوکس روسیه نیز گفته اند که اسلام نباید با تروریسم و توحش در یک قالب گنجانده شود.

رییس جمهور پیشتر چندین مرتبه در اظهارات رسمی از واژه اختصاری «ایگیل» (در زبان روسی به معنای حکومت اسلامی عراق و شام) استفاده کرده و حتی در ملاقات با "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور فرانسه این اصطلاح را به کار برده است.

"ایلدار حضرت بایازیتوف" معاون مفتی جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه معتقد است که نام اسلام نباید با توحش و بیرحمی ترور گره بخورد. وی می گوید: "متاسفانه بسیاری از مسلمانان به جای آنکه از اسلام پیروی کنند، سعی دارند اسلام را تغییر داده و از آن برای اهداف سودجویانه خود بهره برداری کنند. امروز ما شاهد هستیم که داعش نمونه­ بارز این طرز رفتار است. آنها می خواهند اسلام را به روش خود تغییر دهند و از این دین برای اهداف سیاسی استفاده می­کنند. این افراد خود را زیر پرچم اسلام پنهان کرده­اند تا اسلام قتل و کشتار مردم بی‌گناه به دست آنها را توجیه کند.

منبع: اینفو.اسلام

 
کد مطلب: ۲۶۵۹
مرجع : هفته نامه جامعه و فرهنگ روسیه امروز
نام شما

آدرس ايميل شما