۰
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶

دنیای کتاب و ادبیات کودک مخصوص مسلمانان در روسیه

دنیای کتاب و ادبیات کودک مخصوص مسلمانان در روسیه
دیدبان روسیه:‌ در حال حاضر امر نشر و ادبیات کودک مخصوص مسلمانان در روسیه بسیار حائز اهمیت است و با تلاش مسئولان مربوط در حال رشد و توسعه است. با مطالعه و بررسی منابع اینترنتی گوناگون می‌توان با اطمینان اظهار داشت که امت اسلامی روسیه به دنبال آموزش همه جانبه مذهبی و تربیت کودکان خود بر مبنای اصول و عقاید اسلامی می‌باشد.

کشور روسیه از جمله کشورهایی است که سرانه مطالعه مطلوبی دارد. در حال حاضر حدود هشت انتشارات ادبیات اسلامی در روسیه وجود دارد که همگام با نشر کتب مخصوص بزرگسالان به چاپ و انتشار ادبیات کودک نیز مشغول هستند و با انتشار کتب مخصوص در پی آموزش و تربیت کودکان و آشنا نمودن آنان با مبانی اسلامی می‌باشند. در روسیه به انتشارات ادبیات کودک توجه ویژه می‌شود و این روند رو به افزایش است. مراجعه و درخواست والدین در رابطه با منابع اسلامی مخصوص کودکان خود گواه این روند و افزایش آن است.

در این گزارش مهمترین انتشارات مخصوص ادبیات کودک در روسیه معرفی می‌شوند:


► مرکز انتشاراتی "ریسالیا"

انتشارات "ریسالیا" در مرکز جمهوری تاتارستان قرار دارد. این مرکز در سال 2008 با هدف ایجاد و ترویج منابع اطلاعاتی- آموزشی با موضوعات اسلامی فعالیت خود را آغاز نمود. محور اصلی فعالیت این انتشارات، چاپ منابع آموزشی برای کودکان و بزرگسالان است. این انتشارات بیش از 170 عنوان به زبان‌های روسی و تاتاری چاپ نموده است که در این بین ادبیات کودک مخصوص مسلمانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

این مرکز کتب گوناگونی را در رابطه با آموزش اسلامی عرضه کرده است، از جمله این آثار می‌توان به کتب "درباره حیوانات مذکور در قرآن"، "مریم"، "من حجابم را دوست دارم"، "اولین دعاهای من"، "اصول پنج گانه اسلام" و "سفر به مکه" اشاره کرد.
این آثار در جهت آموزش و تربیت اخلاقی کودکان منتشر می‌شوند. از جمله آثار محبوب این اتشارات، مجموعه "داستان پیامبران" است که در بین کودکان مسلمان بسیار طرفدار دارد.


► انتشارات" گروه مدیا انسان"

"گروه مدیا انسان" یک فروشگاه کتاب‌فروشی اسلامی، انتشارات کتب اسلامی و فروشگاه اینترنتی اسلامی (www.islamicshop.ru) است. مرکز اصلی این انتشارات در شهر قازان پایتخت جمهوری تاتارستان واقع شده است، اما شعب و مراکز پخش و فروش بسیاری در سطح روسیه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع دارد.

آثار چاپ شده توسط این مرکز بسیار متنوع هستند و به زبان‌های روسی و تاتاری عرضه می‌شوند. محور اصلی فعالیت‌های این مرکز چاپ و انتشار ادبیات کودک در جهت آموزش و تربیت آنان است. این مرکز متشکل از گروه بسیار با تجربه‌ای در تمامی امور مربوط به چاپ و نشر اسلامی است. از سال 2015 دو طرح انتشاراتی بسیار عظیم با موضوع  "اسلام و محبت" و"اسلام در اشعار مخصوص کودکان " را با هدف ترویج و تشکیل تربیت خانوادگی اسلامی آغاز نموده است.

در چارچوب این طرح ها کتب بسیار ارزشندی توسط مرکز به چاپ رسیده است، از جمله: "الفبای اسلام در اشعار برای کودکان"، "ایام رمضان برای کودکان"، "اصول ایمان"، "اصول ایمان برای کودکان"، " اسلام و اعداد برای کودکان".


► مرکز انتشاراتی "الف"

مرکز انتشاراتی "الف" بزرگترین انتشارات مخصوص ادبیات اسلامی در روسیه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع می‌باشد. مرکز اصلی این انتشارات در شهر نیژنیکامسک قرار دارد. این مرکز فعالیت خود را به زبان‌های روسی، تاتاری، قزاقی و ازبکی منتشر می‌کند.

از جمله عناوین چاپ شده توسط این مرکز می‌توان به این آثار اشاره نمود: "تاریخ پیامبران" و کتاب "بهترین عمل" اثر لیلی عثمانوا که برنده جایزه مسابقه اثر اسلامی روسیه گردید و همچنین چاپ و نشر مجدد بسیاری از کتب دیگر اسلامی مخصوص  کودکان.

این مرکز همچنین به طراحی و چاپ بازی‌های گوناگون مخصوص کودکان در قالب پازل و ... با محوریت متون اسلامی پرداخته است، یکی از تجارب ارزنده این طرح "جعبه کادوئی ، لابراتوار زبان کودکان" است که به چهار زبان عرضه گردیده است.

منبع خبر: اینفو اسلام


پایان نوشتار/
کد مطلب: ۴۴۳۴
مرجع : جامعه و فرهنگ روسیه امروز
نام شما

آدرس ايميل شما