۰
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۹
رئيس هيئت مديره تعاوني مواد غذائي ايران:

دستور ویژه پوتین گره گشای صادرات محصولات غذایی ایران به روسیه می شود

دیدبان روسیه: کریمی تفرشی خبر از رشد 35 درصدی صادرات محصولات غذایی ایران به روسیه داد و گفت که دستور ویژه پوتین درباره تامین موادغذایی این کشور از ایران به ارزش مالی 30میلیارد دلار خواهیم رسید.

به گزارش دیدبان روسیه رئيس هيئت مديره تعاوني مواد غذائي ايران از رشد صادرات مواد غذائي ایران به روسیه در شش ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت که طی این مدت صادرات مواد غذایی کشورمان به حدود 450 میلیون دلار رسید که این رقم در سال گذشته حدود 310 میلیون دلار بود.

«مهدی کریمی تفرشی» در تشریح میزان افزایش صادرات موادغذایی و کشاورزی ایران به روسیه در شش ماهه نخست سال جاری گفت که این رقم به 450 میلیون دلار رسیده است در حالی که سال گذشته این رقم حدود 310 میلیون دلار بود.
وی تاکید کرد که با توجه به جمعیت 300 میلیونی روسیه،این کشور به محصولات غذایی و کشاورزی ایرانی احتیاج دارد، اکنون انواع لبنیات، میوه های خشک، میوه و سبزیجات، کشمش، کنسرو و شیرینی به روسیه صادر می کنیم.

وی با اشاره به دستور ویژه ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درخصوص اینکه باید 20 درصد موادغذایی مورد نیاز این کشور از بازار ایران تامین شود، گفت که این امر فرصت مناسبی برای صنعت غذایی ما به شمار می رود که در صورت تحقق این مهم، ارزش مالی آن حدود 30 میلیارد دلار خواهد بود.

کریمی تفرشی با بیان اینکه هنوز سهم محصولات ایرانی در واردات 27 میلیارد دلاری روسیه ناچیز است، افزود که مشکل اساسی صادرات به روسیه قیمت بالای محصولات ایرانی است که ناشی از بالابودن هزینه های تمام شده تولید در داخل کشور است یعنی تولید کنندگان مواد اولیه مورد نیاز خود را گران تهیه می کنند که به انضمام هزینه های سربار تولید قیمت نهایی گران می شود که قابل رقابت با محصولات تولیدی رقبا نیست.

رئيس هيئت مديره تعاوني مواد غذائي ايران ضمن تایید وجود برخی مشکلات بانکی برای تجار ایران و روس برای فروش و عرضه محصولات غذاسس و کشاورزی ایرانی گفت که امیدواریم مسائلی که در تبادلات مالی وجود دارد به زودی حل شود البته اگر می خواهیم سهم خوبی از بازار روسیه داشته باشیم باید صادر کنندگان را از طریق کمک های یارانه ای و کاهش هزینه حمل و نقل مورد حمایت قرار دهیم.

کریمی تفرشی یادآور شد که سال گذشته با تدبیر وزیر جهاد کشاورزی، یارانه ای به صادرات لبنیات اختصاص یافت و همین امر باعث جهش صادراتی در این بخش شد اما در دیگر اقلام که دارای مزیت صادراتی بودند این حمایت مشاهده نشد یا بسیار کم بود.

وی در انتها گفت که متاسفانه  بزرگ ترین معضل هزینه ساز برای صادرات محصولات غذایی و کشاورزی ایران به روسیه تعرفه های گمرکی است که همسو با سیاست حمایت از صادر کنندگان ایرانی نیست.


تحریریه دیدبان روسیه/

 
کد مطلب: ۴۹۹۷
نام شما

آدرس ايميل شما