۰
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷

مخالفت واشنگتن با پیشنهاد مسکو برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان

مخالفت واشنگتن با پیشنهاد مسکو برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان
دیدبان روسیه: «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیرا ضمن تاکید بر عدم تاثیرگذاری گزینه نظامی برای حل مشکلات افغانستان خواستار «آغاز هر چه زودتر مذاکرات مستقیم بین افغانستان و طالبان» شد تا جنگ داخلی این کشور پایان یابد.

به گزارش «آناتولی»، «جان بس» سفیر آمریکا در کابل با اشاره غیر مستقیم به این پیشنهاد مسکو گفت چنین تصمیماتی که به آینده مردم افغانستان مربوط است باید توسط خود آن‌ها اتخاذ شود، نه اینکه توسط یک دولت خارجی و یا تروریست‌ها تحمیل شود.

سفیر آمریکا اظهار داشت: اگر درباره صلح، توسعه اقتصادی، بهبود حکومتداری، کیفیت خدمات دهی و یا حمایت‌هایی صحبت می‌کنیم که دولت برای شهروندان ارائه می‌دهد، همه این موارد چیزهایی است که باید به مالکیت و رهبری خود افغان‌ها باشد.

این در حالی است که «محمد اسماعلی قاسمیار» مشاور امور بین‌الملل شورای عالی صلح افغانستان در این باره گفت به طور کلی هرگونه همکاری که روند صلح را تقویت و تسهیل کند مورد استقبال دولت این کشور قرار می‌گیرد.

وی افزود افغانستان امیدوار است تمام بازیگران منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای منافع خود را نه در «جنگ تحمیلی» بلکه در صلح و ثبات افغانستان جستجو کنند.

پیش از این نیز روسیه از برگزاری نشست‌هایی برای برقراری صلح در افغانستان میزبانی کرده است که در آخرین دور از این نشست‌ها 12 کشور از جمله افغانستان، ایران، هند، پاکستان، چین و کشورهای آسیای مرکزی حضور داشتند، اما آمریکا حاضر به شرکت در آن نشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از این، دلیل عدم حضور نماینده‌ای از این کشور در نشست مسکو را تلاش یکجانبه روسیه برای افزایش نفوذش بر کشورهای منطقه اعلام کرده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پایان نوشتار/
کد مطلب: ۵۳۹۱
نام شما

آدرس ايميل شما