۰
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸

اعلام حق استثنائی در مورد بیت المقدس تهدیدی برای روند صلح خاورمیانه است

اعلام حق استثنائی در مورد بیت المقدس تهدیدی برای روند صلح خاورمیانه است
دیدبان روسیه: نشست تخصصی «آینده بیت المقدس و نقش آن در تنظیم درگیری فلسطین و اسرائیل» ماه گذشته در باشگاه والدای روسیه برگزار شد که به موجب آن کارشناسان سرنوشت روند صلح فلسطین پس از اعلامیه "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا در مورد شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را بررسی کردند.

به گزارش دیدبان روسیه به نقل از باشگاه والدای، طی این نشست که با حضور با حضور دمیتری ماریاسیس، معیر کراوس، اولگ بارابانوف، عبد الحفيظ نوفل برگزار شد، سخنرانان اعلام کردند که این تصمیم برای روند که برغم هر مشکل قریب به ربع قرن ادامه دارد صلح عواقب ویرانگر خواهد داشت. مایر کراوس کارمند علمی ارشد انستیتوی مطالعات سیاسی بیت المقدس اعلام کرد که اعلامیه مربوط به موقعیت بیت المقدس به توافق طرفین نرسیده است.
 
 

اعلامیه ترامپ باعث ناخرسندی فلسطینیان شد. چنانچه کراوس خاطر نشان می‌کند این اعلامیه برای فلسطینیان به معنی تکرار تجربه دردآور بیانیه بالفور (Balfour Declaration) سال 1917 بود که دولت انگلستان در آن حمایت از ساخت دولت یهودی در فلسطین را بیان کرده بود. اعلامیه مذکور اغلب به عنوان مبداء درگیری اعراب و اسرائیل نامیده مي‌شود. بنظر محقق اسرائیلی اظهارات ترامپ از این لحاظ با اعلامیه مذکور شباهت دارد که در آن هم از فلسطینی‌ها سخن به میان نرفته مثل اینکه آنها طرف درگیری نباشند.

تصمیم ترامپ نقش ایالات متحده به عنوان میانجی حل درگیری فلسطین و اسرائیل را زیر سئوال برد. تاتیانا نوسنکو کارمند علمی پیشتاز مرکز مطالعه اسرائیل در انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم روسيه می‌گوید که "این تصمیم برای خود آمریکایی‌ها ضرر داشت، زیرا فلسطینیان از شناسایی ایالات متحده به عنوان میانجی بیغرض و صادق خودداری کردند." علاوه بر این، تصمیم در روابط ایالات متحده و متحدان آن بین کشورهای عرب تشنج به وجود آورد.
 

اول فوریه ملاقات وزرای امور خارجه در قاهره برگزار شد. طی این ملاقات تصمیم ترامپ در مورد شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل بررسی شد. طارق حقی کارشناس باشگاه مباحثه والدای در مصاحبه با سایت باشگاه در این مورد اظهار نظر کرد و گفت مسئله مذکور اختلاف بین مصر (سردمدار ابتکار محکوم دانستن تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا) و کشورهایی چون عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نمایان کرد. حقی گفت "وزرای امور خارجه کشورهای عرب سعی بر نیل به موضع متحد داشتند، ولی متأسفانه اقدامات آنها در مجموع صحیح نیست. امروز کشورهای اندکی در جهان می‌توانند بر کاخ سفید فشار وارد کنند. من از عربستان سعودی و امارات متحده عربی حرف میزنم ولی این کشورها هرگز چنین فشاری وارد نخواهند کرد". این اوضاع بر روابط اتحادی آمریکا و مصر اثر منفی می‌گذارد. این صاحبنظر تأکید نمود برخی کشورهای عرب و از جمله مصر می‌خواهند روسيه در روند حل صلح آمیز درگیری فلسطین و اسرائیل نقش محسوس‌تری ایفا کند.

اختلاف شدید در مورد تعلق بیت المقدس با ماهیت مذهبی این شهر ارتباط دارد. به گفته تاتیانا نوسنکو، این شهر یک نماد است و نبرد بر سر راه آن در سطوح عمیق تاریخی ریشه دارد.

بنظر مایر کراوس مسئله می‌تواند از راه منصرف شدن دو طرف از ادعای داشتن موقعیت استثنائی حل شود. اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت هم اسرائیل و هم فلسطین می‌تواند راه حل عملی مسئله باشد.
 

عبد الحفيظ نوفل سفیر فلسطین در مسکو که در همایش شرکت داشت اعلام نمود بیت المقدس می‌تواند یک شهر آزاد با دو شهرداری باقی بماند. وی از موضع روسيه ستایش کرد که بیت المقدس شرقی را به عنوان پایتخت آینده کشور فلسطین و بیت المقدس غربی را پایتخت کشور اسرائیل تلقی می‌کند.

منبع: باشگاه والدای
کد مطلب: ۵۷۸۳
نام شما

آدرس ايميل شما