دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ,24 July 2017
 
نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
سالیانکا
تابستان و گرمی هوا باعث می شود تا کمتر حوصله آشپزی و ایستادن کنار شعله آتش در آشپزخانه را داشته باشیم و ترجیح می دهیم غذای راحت، کم دردسر و در عین حال خوشمزه و سالمی برای اهل خانه تهیه کنیم. از همین رو دیدبان روسیه این هفته طرز طبخ یک سوپ خوشمزه را برای مخاطبان آشپزخانه روسی خود آماده کرده است؛ نوش ...
 
اسکابلیانکای
در آشپزی روسی اسکابلیانکا به غذایی گفته می شود که از ترکیب تکه هایی از انواع گوشت و یا انواع محصولات دریایی به همراه سیب زمینی، هویج یا قارچ تهیه می شود و حاوی سس مخصوص به خود است.
 
سوپ بورش سبز
آشپزخانه دیدبان روسیه این هفته به سراغ یک غذای تابستانه روسی با عطر دلپذیر و طعمی دلچسب رفته است: سوپ بُرش سبز.
 
"شی"؛ پیش‌غذای محبوب اجداد روس‌ها
آشپزخانه روسی دیدبان روسیه این سه‌شنبه به معرفی و طرز تهیه "شی" پرداخته است. گفته می‌شود این پیش‌غذای محبوب اجداد روس‌ها از کلمه‌ای در زبان کهن روسی به معنی غذای آب‌دار غلیظ گرفته شده است.
 
سالاد فیالکا یا گل بنفشه
"فیالکا" نام سالادی است که در زبان فارسی به معنی گل بنفشه می باشد. آشپزخانه دیدبانه روسیه این هفته طرز تهیه این سالاد روسی را نوشته است.
 
کوکوی سیب زمینی مسکویی
تصور کنید که یک روز برای نهار یا شام در خانه کوکوی سیب زمینی تهیه کرده اید و همزمان با شما در بسیاری از خانه های مسکو یا دیگر شهر های روسیه، سر میز غذا دقیقا همین کوکوی سیب زمینی گذاشته شده است با این تفاوات که آنها آن را کارتوفیلنیک پا موسکوسکی" می نامند.
 
خالادیتس یا ژله گوشت
این خوراک روسی در نواحی جنوب و جنوب شرق روسیه تحت عنوان ”خالادیِتس” و در شمال و شمال غرب این کشور به نام "استودن معروف است. سرگذشت طبخ این غذا به قرن 16 میلادی باز می گردد و در نوشته های کهن و ادبیات کلاسیک روسی نام این غذا آمده است و حتی از آن به عنوان "خوراک تزاری" نام برده شده است.
 
دسر شارلوت روسی
گفته می شود که در دوران رهبری استالین در اتحادیه جماهیر شوروی، در جهت مبارزه با "پیروی ننگین از ارزش های غربی"، نام نوعی کیک سیب شارلوت به "کیک زن سیبی" تغییر یافته است. با این حال، در کتاب "مواد غذایی خوشمزه و سالم" چاپ سال 1952 میلادی، دستور تهیه آن با نام اصلی شارلوت آمده است.
 
سالاد تزئین درخت کریسمس
آشپزباشی دیدبان روسیه تصمیم گرفته تا این هفته که نزدیک جشن شب یلدای ایرانی و بعد از آن هم سال نو میلادی است، یک سالاد مدرن اما ویژه سال نو (به زبان روسی: نوُوی گُد) که با تذئین درخت کاج خیلی جور در می‌آید را به شما آموزش بدهد.
 
پلمنی
نام پلمنی در واقع به شکل این لقمه گوشتی مربوط می‌شود، به این معنی که وقتی خمیر را با گوشت پر می‌کنند و به آن فرم می‌بندند، تقریبا شکل حلزون یا گوش ماهی را به خود می‌دهد که این اسم در واقع خلاصه یک ترکیب است که ترجمه آن می‌شود: «گوش خمیری».
 
نان شیرینی سیرنیکی
اگر به روسیه سفر کنید و در آنجا در یک هتل خوب اقامت داشته باشید و یا اینکه مهمان یک خانواده روسی بشوید، حتما در مدت اقامت خودتان نان شیرینی "سیرنیکی" که با پنیر خانگی تهیه می‌شود را سر میز صبحانه یا عصرانه میل خواهید کرد. این هفته آشپزباشی دیدبان روسیه دستور نسبتا ساده تهیه سیرنیکی که نان شیرینی مشترک ...
 
سالاد روسی یا وینی گِرِد
این هفته آشپزخانه روسی دیدبان روسیه برای شما دستور تهیه یک غذای اصیل روسی را آماده کرده است. این غذا یک سالاد خوشمزه و خوش‌رنگ پاییزی است که در دنیا به عنوان "سالاد روسی" و در وطن خودش یعنی روسیه با نام فرانسوی "وینی گِرِد" شناخته می‌شود. اما قبل از آشنایی با روش تهیه آن، دانستن ماجرای این سالاد و اسم ...
 
گلوبسی یا دلمه روسی
خیلی از ما ایرانیان علاقه خاصی به دلمه، به ویژه دلمه برگ انگور داریم. اما همسایگان شمالی ما یعنی روس‍‌ها چون در غذاهای خودشان خیلی اوقات از کلم برگ استفاده می کنند، بنابراین دلمه را با کلم برگ که به نام "گلوبسی" معروف است، خیلی دوست دارند. سابقه این غذا در روسیه به قرن 18 و 19 میلادی بر می‌گردد و تحت ...
 
بلینی یا پنکیک روسی
بلینی که ما در ایران به عنوان پنکیک می شناسیم، در واقع یک غذایی است که با قرن‌ها سابقه، روی میز غذای روس‌ها دیده می‌شود. اما شاید برای آن دسته از دوستانی که به روسیه یا سایر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق سفر کرده‌اند، این سوال پیش بیاید که فرق بلینی و بلینچیکی در چیست.
 
سوپ راس سولنیک
کلمه "راس سولنیک" یک واژه روسی است که در آثار نویسنده بزرگ روسیه همانند گوگل نیز آمده است. در فرهنگ لغت روسی درباره آن آمده است: "نوعی سوپ ماهی یا گوشت که در پخت آن خیار شور استفاده می شود."
 
سالاد میموزا
در این مطلب می خواهم روش تهیه یک سالاد معروف روسی را که در دوران اتحادیه جماهیر شوروی بسیار محبوب بوده است، به شما آموزش بدهم. تاریخچه این سالاد خوشمزه به دهه هفتاد قرن بیستم بر می‌گردد، وقتی که این سالاد به سرعت در میان خانم‌های خانه دار جماهیر شوروی محبوبیت پیدا کرد و حتی رقابت سختی را با سالادهای ...
 
نوشیدنی کارامل با طعم گلابی
خوب است این مطلب را با خاطره کوتاهی از یک دوست روس تبار آغاز کنم. یاد دارم هنگامی که سفره غذای ایرانی را با غذا های رنگ و وارنگ ایرانی چیدم تا از مهمان روس خود پذیرایی کنم، مهمان من با دیدن نوشابه‌های گازدار سر سفره با تعجب پرسید: "چرا در سرزمین چهارفصلی که انواع میوه خوشمزه در دسترس است، شما به نوشیدنی‌های ...
 
میز غذای روسی، از گذشته تا امروز
از پیراشکی های روسی وقتی صحبت به میان می آید فورا نام "پیراگی" در اذهان مردم این مرز و بوم زنده می شود. این نوع پیراشکی، یکی از اصیل ترین خوراکی های ملی روس ها به حساب می آید که از عمق روزگاران کهن و بدون هر گونه تاثیر پذیری از تهاجم فرهنگ آشپزی خارجی، به نسل امروز روس ها به ارث رسیده است.
 
میز غذای روسی، از گذشته تا امروز
کلمه "سوپ" در پایان قرن هجدهم وارد زبان روسی شده است، درست از هنگامی که غذاهای اروپایی چون سوپ های حاوی پوره سیب زمینی و گوشت، وارد سبد غذایی مردمان این سرزمین شد؛ تا قبل از آن سوپ ها با نام "خلیبووا" به معنی سر کشیدنی یا نوشیدنی، در میان روس ها شناخته می شد.
 
ژارکویه خانگی
«ژارکویه خانگی» یا همان تاس کباب روسی در ظرف دیزی سفالی یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه میان مردمان روسیه است. دیدبان روسیه در نظر دارد از این پس در بخش آشپزخانه روسی طرز تهیه غذاها و چاشت های پرطرفدار و خوشمزه میان مردمان این همسایه شمالی کشورمان را به اطلاع علاقه‌مندان آشپزی روسیه برساند.
 
۱۲