سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ,21 November 2017
روسیه و آمریکا
 
مشاور اقتصادی ترامپ هم در سنا شهادت می‌دهد
مایکل کوهن،‌ یکی از مشاوران اقتصادی نزدیک رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه در کمیته اطلاعاتی سنا شهادت می‌دهد. این کمیته درباره مداخله احتمالی روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا تحقیق می‌کند.
 
پسر ترامپ باید در پرونده روسیه شهادت بدهد
به گفته یک دموکرات ارشد، یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا که درباره همدستی احتمالی کمپین دونالد ترامپ با روسیه حین انتخابات سال گذشته تحقیق می‌کند، ممکن است پاییز امسال پسر ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا و رئیس ستاد او را برای شهادت علنی احضار کند.
 
گفتگوی تلفنی روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا درباره سوریه
روزنامه "کومرسانت" اعلام کرد، روسای ستاد مشترک ارتش روسیه و آمریکا در جریان تماسی تلفنی درباره ادعاهای پنتاگون مبنی بر اینکه مسکو نیروهای تحت حمایت واشنگتن در سوریه را بمباران کرده مذاکره کردند.
 
دیدار تیلرسون و لاوروف در نیویورک
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در شهر نیویورک و در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در این شهر دیدار کرد.
 
کره‌شمالی و سوریه در راس دستورکار روسیه در سازمان ملل
افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، عملیات صلحبانی سازمان ملل در دونباس و جنگ داخلی سوریه جزو مسائلی است که هیات روسیه به ریاست سرگئی لاوروف در مجمع عمومی مطرح خواهد کرد.
 
روسیه: دموکراسی آمریکایی تنها آشوب، جنگ و فاجعه به بار می‌آورد
رئیس شورای فدارسیون روسیه هشدار داد، آنچه که آمریکا به عنوان "صادر کردن دموکراسی" انجام می‌دهد صرفا تلاشی برای حفظ موضع سلطه جویانه خود در جهان است که آشوب، جنگ و فاجعه برای کشورهای دیگر به ارمغان می‌آورد.
 
خشم روسیه از ممنوعیت استفاده از آنتی ویروس"کاسپرسکی" در آمریکا
سفارت روسیه در واشنگتن منع استفاده از آنتی ویروس "کاسپرسکی" در آمریکا را گویای روحیه نفرت از مسکو دانست.
 
روسیه همچنان کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی را در دستور کار خود دارد.
 
روسیه: پیام ما به آمریکا ماندن در برجام است
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در بحبوحه گزارش‌هایی درباره احتمال خروج آمریکا از برجام گفت که پیام کشورش به واشنگتن این است که در این توافق هسته‌ای با ایران باقی بماند.
 
محدودیت‌های جدید دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه
روسیه برخی امتیازهای ویژه را از دیپلمات‌های آمریکایی مقیم این کشور سلب می‌کند.
 
آمریکا: اختلاف دیپلماتیک با روسیه نباید بیشتر شود
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رکس تیلرسون معتقد است تنش دیپلماتیک میان روسیه و آمریکا نباید بیشتر از این افزایش یابد و امید دارد دو کشور بتوانند کار برای ارتقای روابط را آغاز کنند.
 
رایزنی‌های روسیه و آمریکا درباره تمدید معاهده استارت جدید
دیپلمات‌های ارشد روسیه و آمریکا در جریان یک نشست میان معاون وزیر امور خارجه روسیه و معاون وزیر خارجه آمریکا در شهر هلسینکی فنلاند درباره امکان تمدید معاهده کاهش سلاح‌های راهبردی مصوب سال ۲۰۱۰ موسوم به معاهده "استارت جدید" بحث کردند.
 
جایگاه اختصاصی دختر ترامپ در تجارت با روسیه
خانم ترامپ در مصاحبه با نیویورک‌تایمز چنین احتمالی را رد نکرده اما گفته که به دنبال چنین چیزی نبوده است. او اضافه کرد که هرگز آقای پوتین را ندیده بوده و هرگز تجارتی در مسکو نداشته است جز اینکه در برخی معماری‌ها وطراحی‌های داخلی شرکت‌ها نظراتی را ارائه داده است.
 
کلینتون: مطمئنم تیم ترامپ با روس‌ها تبانی کرده بود
هیلاری کلینتون، رقیب سابق انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ و وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، از هم‌دستی میان روسیه و اعضای تیم انتخاباتی دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ "مطمئن" شده است.
 
دیدار بی نتیجه دیپلمات های امریکایی و روس
دیدار میان معاون وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی فنلاند به جایی نرسید و روسیه تهدید کرد که اقدامات تلافی جویانه بعدی در قبال دیپلمات‌های آمریکایی حتمی است.
 
توافق آمریکا و روسیه؛ کانتون "جزیره" سوریه در ازای دیرالزور
رقابت آمریکا و روسیه بر سر میراث داعش در مرزهای سوریه، عراق و ترکیه همچنان ادامه دارد اما با تفاهم‌هایی همراه است که دو طرف برای هم‌پیمانانشان ترسیم می‌کنند. نیروهای "سوریه دموکراتیک" که از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند کنترل کانتون "جزیره" سوریه در شرق رود فرات را در دست گرفته و در مقابل نظام سوریه و حزب ...
 
دیپلمات‌های ارشد روسی و آمریکایی دیدار می‌کنند
با وجود افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو، نمایندگان ارشد آمریکا و روسیه در طول چند روز آینده در فنلاند دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.
 
دیدار سفیر مسکو با ترامپ
سفیر مسکو در واشنگتن گفت، روسیه مایل است روابطی مبتنی بر منافع متقابل با آمریکا داشته باشد.
 
اعلام آمادگی روسیه برای تعامل با آمریکا
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو آماده است که در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا با آمریکا تعامل و مذاکره داشته باشد.
 
درخواست روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر
وزارت امور خارجه روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان آن شد که از انتشار اخبار نادرست درباره وضعیت تلفات غیرنظامیان در رقه خودداری کند.