جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ ,24 November 2017
روسیه و آمریکا
 
دیدار سفیر مسکو با ترامپ
سفیر مسکو در واشنگتن گفت، روسیه مایل است روابطی مبتنی بر منافع متقابل با آمریکا داشته باشد.
 
اعلام آمادگی روسیه برای تعامل با آمریکا
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو آماده است که در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا با آمریکا تعامل و مذاکره داشته باشد.
 
درخواست روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر
وزارت امور خارجه روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان آن شد که از انتشار اخبار نادرست درباره وضعیت تلفات غیرنظامیان در رقه خودداری کند.
 
ترامپ تب جنگ سرد با روسیه را به نقطه گداخت رسانده است
"مرتضی صفاری نطنزی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با دیدبان روسیه معتقد است که تب جنگ سرد آمریکا با روسیه به نقطه گداخت رسیده است و ما نمود آن را جنگ سوریه و بحران کره شمالی لمس می کنیم با حضور بازیگران جدید ابعاد جدی تری به خود خواهد گرفت.
 
آمریکا: به دنبال تلافی‌جویی در رابطه با روسیه نیستیم
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص مناسبات میان این کشور و روسیه گفت که کشورش هیچگاه به دنبال تلافی جویی در رابطه به مسکو بوده است.
 
پوتین: تیلرسون با افراد ناباب مراوده پیدا کرده است
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: رکس تیلرسون، وزیرامورخارجه آمریکا چهار سال بعد از آنکه یکی از نشان‌های افتخار روسیه را دریافت کرد « با افراد ناباب مراوده پیدا کرده است.»
 
پسر ارشد ترامپ: تبانی با روس‌ها در کار نبوده است
پسر ارشد ترامپ به کمیته قضایی سنای آمریکا گفت که دیدار سال گذشته وی با وکیل روس یک دیدار معمولی و فقط به این دلیل بود که احتمال می‌رفت وی اطلاعات مناسبی در باره هیلاری کلینتون دارد و اصلا موضوع تبانی با روس‌ها برای تخریب کمپین رقیب پدرش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ مطرح نبوده است.
 
ترامپ دعوتنامه ای برای پوتین ارسال نکرده است
مشاور رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» هیچ‌‌گونه دعوتنامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای شرکت در نشست اصلاح ساختار سازمان ملل دریافت نکرده است.
 
روسیه و آمریکا به جای کشمکش‌ دیپلماتیک با یکدیگر همکاری کنند
سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد، مسکو و واشنگتن باید به جای کشمکش‌های دیپلماتیک بر نقاط مشترک مانند مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی تمرکز کنند.
 
روسیه بمب‌گذاری ماراتن بوستون را رهبری کرده است
نشریه آنلاین نیوز ویک در مقاله‌ای مدعی شد، گرچه آژانس‌های امنیتی روسیه به اف‌بی‌آی و سازمان سیا هشدار داده بودند که عاملان حملات تروریستی ماراتن بوستون در سال 2013 خطرات امنیتی بالقوه محسوب می‌شوند، اما برادران سارنایف که مسئول این حملات بودند از طرف مسکو این عملیات را انجام دادند.
 
اقدام قانونی روسیه علیه توقیف املاکش در امریکا
وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی‌اش گفت: روسیه روند قانونی علیه توقیف املاک دیپلماتیک مسکو در آمریکا توسط دولت این کشور در پیش می‌گیرد.
 
گفتگوی تیلرسون و لاوروف درباره کره شمالی
وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگویی تلفنی با همتای آمریکایی‌اش درباره افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره و پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره پیونگ یانگ در شورای امنیت سازمان ملل تبادل نظر کردند.
 
روسیه احتمالاً دستور کاهش بیشتر تعداد کارکنان دیپلماتیک آمریکا را صادر می‌کند
رئیس‌جمهور روسیه بر این باور است که مسکو حق کاهش بیشتر تعداد کارکنان دیپلماتیک آمریکا را برای خود محفوظ می‌داند.
 
پوتین: از آمریکا شکایت می‌کنیم
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس خبری درباره اتفاقات مربوط به تعطیلی و تفتیش ساختمان‌های دیپلماتیک روسیه در آمریکا عنوان کرد که روسیه برای خود حق تصمیم‌گیری به منظور کاهش تعداد کارمندان دیپلماتیک روسیه در این کشور تا میزان ۱۵۵ نفر را به منظور برابری کامل با تعداد کارمندان روسی در آمریکا ...
 
واکنش روسیه به استقرار تاد در کره جنوبی
معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، این کشور در صورت نیاز، به گسترش سامانه ضدموشکی آمریکا در کره جنوبی واکنش نشان می‌دهد.
 
انتقاد کرملین از رویکرد آمریکا در قبال بحران شبه‌جزیره کره
سخنگوی کاخ کرملین با انتقاد از رویکرد کشورهایی نظیر آمریکا در قبال بحران شبه‌جزیره کره، از کشورهای همسایه پیونگ‌یانگ خواست تا رویکردی عاقلانه‌تر در پیش گیرند.
 
احتمال اقدام متقابل روسیه به دلیل استقرار سامانه «تاد»
معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که استقرار سامانه موشکی «تاد» آمریکا در شبه‌جزیره کره نگرانی‌هایی را بوجود آورده که در صورت بحرانی شدن اوضاع، احتمال اقدام متقابل نظامی روسیه وجود خواهد داشت.
 
انتقال وظایف کنسولگری‌ روسیه در سان‌فرانسیسکو به سیاتل
در پی تعطیلی کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو مسکو از انتقال وظایف این کنسولگری به سیاتل خبر داد.
 
مسکو: اقدامات آمریکا، شرارت دولتی است
معاون وزیر خارجه روسیه اقدام واشنگتن در تعطیلی سفارت این کشور در شهر «سان‌فرانسیسکو» را «شرارت دولتی» توصیف کرد.
 
سرکنسول روسیه در سانفرانسیسکو اعلام کرد که به دنبال تصمیم غیرقانونی مقامات آمریکایی فعالیت این کنسولگری به طور کامل متوقف شده است.