دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ,23 January 2017
 
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
جمع بندی رویدادهای فرهنگی سال 2016 در روسیه
اگرچه در سال 2016 تعداد فیلم¬های خوب و در سطح انتظار بیشتر از ده فیلم نبوده است، اما در این مدت که در روسیه سال سینما نام داشت، تئاتر بیش از هر زمان دیگری به دغدغه مسئولین فرهنگ و حتی مقامات بلندپایه کشور تبدیل شد.
 
عدم استفاده از دو واژه «ترور» و «اسلام» در کنار یکدیگر
رئیس جمهور روسیه که پیشتر برای حکومت اسلامی عراق و شام از واژه «ایگیل» استفاده می‌کرد، معتقد است که نباید دو واژه «ترور» و «اسلام» در کنار هم استفاده شوند.
 
از دست رفتن اعتماد روس ها به مطالب رسانه های گروهی
روزنامه کامرسانت در مطلبی به نقل از بنیاد تحقیقات رسانه ای و توسعه استانداردهای روزنامه نگاری آورده است که با کاهش بودجه فدرال و پخش برنامه ها از کانال های کابلی و ماهواره ای، مخاطبین تلویزیون تغییر کرده اند.
 
آینده از آن جوانان است
اعضای کمیسیون اتاق اجتماعی روسیه به منظور آن که سیاست‌گذاری در امور جوانان موفق و موثر اعمال شود، پیش‌نویسی در مورد وضعیت جوانان در روسیه تهیه کردند.
 
روسیه با مشکل کمبود روحانیت معتبر و دینی روبرو است
عضو شورای هماهنگی مقابله با تروریسم و مفتی مسکو در میزگرد «بیگانه هراسی و افراطی گرایی: مشکلات و راه های پیشگیری» تاکید کرد که مشکل اینجاست که سازمان های دینی بین خود مشغول رقابت هستند و به یکدیگر نسبت های ناروا داده و اعتبار خودشان را در چشم جوانان زیر سوال می برند.
 
چگونه مردم از زندگی خود ناراضی ولی از پوتین راضی هستند؟
روزنامه ودمستی با اشاره به محبوبیت 84 درصدی پوتین در ماه دسامبر این پرسش را مطرح می‌کند که چطور مي‌شود که مردم از زندگی خود ناراضی ولی از رئیس‌جمهور راضی هستند؟
 
آیا می توان هنر را سانسور کرد؟
مرکز مطالعه افکار عمومی در نظرسنجی اخیر خود به بررسی افکار عمومی در خصوص ممنوعیت نمایشنامه‌ها، فیلم ها، نمایشگاه و حتی کتاب ها پرداخته است.
 
تاثیرات اختلاف طبقاتی در مدارس روسیه
روزنامه کامرسانت با انتشار مطلبی مطرح کرده است که عمدتا فرزندان مسئولین و مقامات بلندپایه و افراد کاملا مرفه در بهترین مدارس کشور تحصیل می کنند و این موضوع از اختلاف طبقاتی در سطحی گسترده تر پرده بر می دارد.
 
اعتراضات والدین دانش‌آموزان نسبت به تبلیغات دینی در مدارس روسیه
تدریس اجباری درس «فرهنگ ارتدوکس» در مدرسه‌ای در مسکو، اعتراض جمعی از والدین دانش‌آموزان را به دنبال داشت.
 
رسانه های روسیه از معافیت های مالی اهل کتاب خبر دادند
به موجب لایحه جدیدی در قانون فدراسیون روسیه از این پس کتاب در زیر مجموعه وزارت فرهنگ قرار خواهد گرفت و وظیفه احداث مراکز فرهنگی چندمنظوره از دوش بودجه فدرال، مناطق و شهرداری ها برداشته خواهد شد.
 
بررسی طرح واحد اصول ارتدکس توسط مجمع نویسندگان روسیه
وزارت آموزش و پرورش روسیه با اشاره به اضافه شدن درس «فرهنگ ارتدکس» در همه مقاطع کلاس های اول تا یازدهم تاکید کرد که این درس به صورت اختیاری ارائه می‌شود.
 
تشکیل سمینار  نظارت بر  وضعیت قومی مذهبی در خانه دوستی داغستان
نشست نمایندگان شهری و مسئولان اجرایی داغستان با هدف نظارت بر مشکلات قومی و مذهبی برگزار و طی آن تاکید شد که سیستم نظارت، یک ابزار مهم برای اجرای برنامه های راهبردی ملی دولت می‌باشد.
 
برنامه های گردشگری برای مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 در روسیه
پورتال وزارت فرهنگ روسیه از ایجاد مسیرهای جذاب برای گردشگران در حاشیه مسابقات جام کنفدراسیون در سال 2017 و جام جهانی فوتبال 2018 در روسیه خبر داد؛ این مسیرها به منظور معرفی روسیه به عنوان یک کشور توریستی و جذب گردشگران علاقمند به سفرهای توریستی می‌باشد.
 
بیانیه سه جانبه روسیه و ایران و ترکیه
وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ 30 آذر 1395 در مسکو روسیه نشست سه جانبه ای داشته و در خصوص موارد زیر توافق کردند که به صورت بیانیه ای سه جانبه منتشر شد.
 
ما می خواهیم پلی برای متحد کردن مسلمانان باشیم
به تازگی «مجمع روحانیون مسلمان روسیه» با هدف تشکیل سازمانی برای تعامل صحیح با مردم ایجاد شد.
 
برنامه های تکمیلی برای مدارس روسیه در سال جدید
سایت دولت گفتگویی را با "الگا واسیلِوا" منتشر کرده که طی آن وزیر علوم روسیه به تبیین طرح اولویتی تحصیلات تکمیلی کودکان روسیه پرداخته است. وی تاکید می‌کند که به موجب این طرح تا سال 2020 باید 70 تا 75 درصد کودکان از تحصیلات تکمیلی برخوردار شوند.
 
رسم تزئین درخت کریسمس چگونه وارد روسیه شد؟
برای اولین بار در دوران زمام داری نیکلای اول، همسر وی ملکه "آلکساندرا فیودورونا" پس از زایمان شاهزاده خانم شارلوت، با خود از اروپا رسم تزئین خانه با درخت کریسمس و شمع‌های روشن را وارد روسیه کرد.
 
همایش روزنامه نگاران جوان برای نابودی الگوهای ضد روسیه
همایش بین المللی روزنامه‌نگاران جوان با عنوان "گفتگوی فرهنگ ها" در موزه ارمیتاژ برگزار شد و به موجب آن روزنامه نگاران جوان از روسیه، کشورهای مشترک المنافع و اتحادیه اروپا به گفتگو و تبادل نظر با یکدیگر پرداختند. همایشی که هدف اصلی آن نابودی الگوهای به وجود آمده در فضای رسانه برخی کشورهای اتحادیه اروپا ...
 
فرهنگ خارج از سیاست است
معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه در مصاحبه با آژانس خبری تاس به تبیین برنامه‌ها و مهمترین موضوعات پنجمین نشست بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ پرداخت. وی در پاسخ به اینکه آیا بر موضوع روابط خصمانه با غرب نیز در این نشست تمرکز شده است، تاکید کرد: "فرهنگ خارج از سیاست است؛ هر چند فرهنگ سیاست بزرگی است، اما ...
 
بررسی فرآیند تحصیلات دینی در روسیه
کنفرانس «تحصیلات دینی در روسیه: وضعیت کنونی و چشم اندازها» در شهر ماخاچ قلعه جمهوری داغستان برگزار شد تا به موجب آن فرآیند تحصیلات دینی در روسیه بررسی شود.