سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ,25 April 2017
 
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
مصرف دخانیات در سال 2015 منجر به مرگ 280 هزار شهروند روسیه شد
تحقیقات نشان می‌دهد که روسیه جز پنج کشور پرمصرف دخانیات در دنیاست و از این رو برخی سیاستگذاری‌ها از جمله افزایش ساعات کاری برای افراد سیگاری در طرح سیاست دولتی مبارزه با مصرف تنباکو برای سال های 2017 تا 2022 در وزارت بهداشت فدراسیون روسیه مورد بحث است.
 
وطن‌پرستی در نگاه روس‌ها
مطالعات "مرکز سنجش افکار عمومی" نشان می‌دهد که حدود هشتاد درصد روس ها وطن پرست هستند.
 
بحث حول چشم انداز انتشار کتب درسی به زبان های قومی
معاون وزیر علوم جمهوری داغستان از تشکیل اتحادیه‌های معلمین برای تمرکز بر هر موضوع درسی خبر داد و گفت: "شورایی وابسته به دولت داغستان برای رسیدگی به موضوع آموزش تشکیل خواهد شد."
 
سازگار کردن اجتماعی و فرهنگی و همگرایی اتباع خارجی در فدراسیون روسیه
رئیس آژانس فدرال امور اقوام از آماده سازی لایحه قانونی فدرال «سازگاری اجتماعی و فرهنگی و همگرایی اتباع خارجی در فدراسیون روسیه» خبر داد.
 
بیشتر روس ها با احیای حکومت تزاری مخالفند
67 درصد شهروندان روسیه شیوه حکومت داری کنونی این کشور را ترجیح می دهند و مخالف شیوه دیگری نظیر حکومت تزاری هستند.
 
انفجار سنت پترزبورگ ارتباطی با حضور پوتین در این شهر ندارد
"آندری کولسنیکوف" رئیس برنامه تحقیقات برروی سیاست داخلی در مرکز کارنگی مسکو درباره انفجار در متروی سن پترزبورگ معتقد است که ارتباطی میان حضور ولادیمیر پوتین در سن پترزبورگ و وقوع انفجار در متروی این شهر وجود ندارد.
 
تصاویری از انفجار در متروی سن پترزبورگ
دو فرد مظنون به دست داشتن در بمب گذاری مترو سن پترزبورگ تحت تعقیب اعلام شدند؛ گفته می شود قبل از وقوع انفجار مردی کوله پشتی خود را به داخل واگن پرتاب کرده بوده است.
 
انتقاد مفتی مسکو از برقراری گشت ارشاد در پایتخت
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» گفت: "اگر ما امروز در پی این باشیم که با تشکل‌های مذهبی به موعظه رهگذران در خیابان بپردازیم، واقعا چه عواقبی در انتظار ما خواهد بود؟ در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود؟"
 
مسلمانان روسیه در سرزمین مادری خود زندگی می کنند
نماینده دومای دولتی فدراسیون روسیه با اشاره به این موضوع که یک دختر باحجاب در مدرسه، فرد پروپاگاندیست مذهبی نمی‌باشد، تاکید کرد: "حجاب مسئله ای ندارد این مردم هستند که به این مسئله دامن می زنند."
 
ایجاد گشت شریعت  با نام "استوپ حرام" در مسکو
رئیس مجمع معنوی مسلمانان روسیه و مفتی مسکو با انتقاد از طرح «استاپ حرام» (توقف حرام)، این طرح را ابتکاری غیر قابل درک و نسنجیده دانست و تاکید کرد که در حکومتی سکولاری چگونه می‌توان این موضوع را درک نمود.
 
ورود داغستان به جمع بیست منطقه ی اول محبوب توریستی روسیه
مسکو، سن پترزبورگ و سوچی به محبوب ترین مناطق گردشگری در سال 2016 بوده‌اند و جمهوری داغستان نیز به جمع بیست منطقه ی محبوب برای گردشگران پیوسته است.
 
حداقل درآمد در مسکو باید 60 هزار روبل باشد
"ویچیسلاو بابکوف" مدیر کل مرکز سطح زندگی روسیه در گفتگو با رگنوم به تبیین و تحلیل میزان بودجه لازم برای زندگی مطلوب خانواده ها پرداخت و گفت: "اگر در خانواده یک یا دو فرزند وجود داشته باشد، والدین باید حداقل 60 هزار روبل درآمد داشته باشند."
 
10 میلیارد روبل برای بالابردن رقابت پذیری دانشگاه های برتر روسیه
پیرو سیاست‌گذاری‌های دولت برای افزایش توانایی رقابت میان دانشگاه‌های برتر روسیه با دیگر مراکز علمی-آموزشی در جهان، 3/10 میلیارد روبل بین 21 مرکز آموزش عالی روسیه به صورت یارانه پرداخت خواهد شد.
 
تاثیر بحران اقتصادی بر فروش کتاب‌های کلیسا
اگرچه فدراسیون روسیه طی سال‌های گذشته شاهد سایه بحران اقتصادی بر این کشور بود، اما مقامات کلیسای ارتدوکس روسیه معتقد هستند که این موضوع هیچ تاثیری بر فروش کتاب های کلیسایی نداشته است.
 
آمار گردشگری داخلی و خارجی روسیه در سال 2016
سایت آماری تورهای روسیه نشان می دهد که تونس، مراکش، قبرس و کوبا بالاترین رشد میزان گردشگری از گردشگران روسیه در 2016 را به خود اختصاص دادند.
 
قانون جدید کتک زدن زن توسط شوهر از نگاه جامعه‌شناسی
یک جامعه شناس روس در واکنش به لایحه اخیر اعمال ضرب و جرح در خانواده معتقد است که قانونگذاران روسیه تنها ترجیح داده اند که آیین نامه کیفری را بدون درک درست از شرایط ویرایش کنند اما برای دفاع از حقوق شاکی و کمک به غلبه بر این مشکل، در وهله اول باید زیرساخت ها یعنی مراکز بحران، مراکز مشاوره روانی و کمک ...
 
نیمی از مردم روسیه خواستار برداشتن منع حجاب در مدارس هستند
مرکز مطالعه افکار عمومی روسیه به دنبال اظهارات اخیر وزیر آموزش و علوم که گفته بود شاگردان مدارس روسیه نباید به واسطه نمادهای دینی از هم مجزا شوند، موضوع تحمل پذیری نسبت به نمادهای ظاهری پیروان ادیان مختلف در موسسات آموزشی روسیه را مورد بررسی قرار داده است.
 
اهمیت فدرالیسم در بحث حجاب
نایب رئیس اداره مذهبی مسلمان روسیه در واکنش به صحبت‌های وزیر آموزش و علوم که گفته است طبق مصوبه دادگاه قانون اساسی حجاب در مدرسه جایی ندارد، تصریح کرد که 15 درصد کل جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند؛ از این‌رو عدم احتساب رأی آنها فاجعه ای برای دولت خواهد بود.
 
رأی مخالف مجلس دومای روسیه به ایجاد محدودیت در فضای اینترنت
رئیس کمیته سیاست اطلاعات، فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس دومای روسیه تاکید کرد که روسیه همچون چین سیاست‌های کنترل فضای مجازی را دنبال نمی‌کند.
 
ماموریت انسان‌دوستانه روسیه؛ آموزش به زبان روسی
مدیر پروژه‌های آموزشی سازمان حمایت‌های انسان دوستانه در گفتگو با روسکی میر به تبیین اهداف و برنامه های این سازمان پرداخته و همچنین وضعیت پروژه مدرسه روسی-فلسطینی در بیت لحم را تشریح کرده است که در ادامه می خوانید.