يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ,24 September 2017
روسیه و آمریکا
 
خشم روسیه از ممنوعیت استفاده از آنتی ویروس"کاسپرسکی" در آمریکا
سفارت روسیه در واشنگتن منع استفاده از آنتی ویروس "کاسپرسکی" در آمریکا را گویای روحیه نفرت از مسکو دانست.
 
روسیه همچنان کاهش تعداد دیپلمات‌های آمریکایی را در دستور کار خود دارد.
 
روسیه: پیام ما به آمریکا ماندن در برجام است
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در بحبوحه گزارش‌هایی درباره احتمال خروج آمریکا از برجام گفت که پیام کشورش به واشنگتن این است که در این توافق هسته‌ای با ایران باقی بماند.
 
محدودیت‌های جدید دیپلمات‌های آمریکایی در روسیه
روسیه برخی امتیازهای ویژه را از دیپلمات‌های آمریکایی مقیم این کشور سلب می‌کند.
 
آمریکا: اختلاف دیپلماتیک با روسیه نباید بیشتر شود
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رکس تیلرسون معتقد است تنش دیپلماتیک میان روسیه و آمریکا نباید بیشتر از این افزایش یابد و امید دارد دو کشور بتوانند کار برای ارتقای روابط را آغاز کنند.
 
رایزنی‌های روسیه و آمریکا درباره تمدید معاهده استارت جدید
دیپلمات‌های ارشد روسیه و آمریکا در جریان یک نشست میان معاون وزیر امور خارجه روسیه و معاون وزیر خارجه آمریکا در شهر هلسینکی فنلاند درباره امکان تمدید معاهده کاهش سلاح‌های راهبردی مصوب سال ۲۰۱۰ موسوم به معاهده "استارت جدید" بحث کردند.
 
جایگاه اختصاصی دختر ترامپ در تجارت با روسیه
خانم ترامپ در مصاحبه با نیویورک‌تایمز چنین احتمالی را رد نکرده اما گفته که به دنبال چنین چیزی نبوده است. او اضافه کرد که هرگز آقای پوتین را ندیده بوده و هرگز تجارتی در مسکو نداشته است جز اینکه در برخی معماری‌ها وطراحی‌های داخلی شرکت‌ها نظراتی را ارائه داده است.
 
کلینتون: مطمئنم تیم ترامپ با روس‌ها تبانی کرده بود
هیلاری کلینتون، رقیب سابق انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ و وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، از هم‌دستی میان روسیه و اعضای تیم انتخاباتی دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ "مطمئن" شده است.
 
دیدار بی نتیجه دیپلمات های امریکایی و روس
دیدار میان معاون وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی فنلاند به جایی نرسید و روسیه تهدید کرد که اقدامات تلافی جویانه بعدی در قبال دیپلمات‌های آمریکایی حتمی است.
 
توافق آمریکا و روسیه؛ کانتون "جزیره" سوریه در ازای دیرالزور
رقابت آمریکا و روسیه بر سر میراث داعش در مرزهای سوریه، عراق و ترکیه همچنان ادامه دارد اما با تفاهم‌هایی همراه است که دو طرف برای هم‌پیمانانشان ترسیم می‌کنند. نیروهای "سوریه دموکراتیک" که از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند کنترل کانتون "جزیره" سوریه در شرق رود فرات را در دست گرفته و در مقابل نظام سوریه و حزب ...
 
دیپلمات‌های ارشد روسی و آمریکایی دیدار می‌کنند
با وجود افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو، نمایندگان ارشد آمریکا و روسیه در طول چند روز آینده در فنلاند دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.
 
دیدار سفیر مسکو با ترامپ
سفیر مسکو در واشنگتن گفت، روسیه مایل است روابطی مبتنی بر منافع متقابل با آمریکا داشته باشد.
 
اعلام آمادگی روسیه برای تعامل با آمریکا
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو آماده است که در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا با آمریکا تعامل و مذاکره داشته باشد.
 
درخواست روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر
وزارت امور خارجه روسیه از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان آن شد که از انتشار اخبار نادرست درباره وضعیت تلفات غیرنظامیان در رقه خودداری کند.
 
ترامپ تب جنگ سرد با روسیه را به نقطه گداخت رسانده است
"مرتضی صفاری نطنزی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با دیدبان روسیه معتقد است که تب جنگ سرد آمریکا با روسیه به نقطه گداخت رسیده است و ما نمود آن را جنگ سوریه و بحران کره شمالی لمس می کنیم با حضور بازیگران جدید ابعاد جدی تری به خود خواهد گرفت.
 
آمریکا: به دنبال تلافی‌جویی در رابطه با روسیه نیستیم
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص مناسبات میان این کشور و روسیه گفت که کشورش هیچگاه به دنبال تلافی جویی در رابطه به مسکو بوده است.
 
پوتین: تیلرسون با افراد ناباب مراوده پیدا کرده است
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: رکس تیلرسون، وزیرامورخارجه آمریکا چهار سال بعد از آنکه یکی از نشان‌های افتخار روسیه را دریافت کرد « با افراد ناباب مراوده پیدا کرده است.»
 
پسر ارشد ترامپ: تبانی با روس‌ها در کار نبوده است
پسر ارشد ترامپ به کمیته قضایی سنای آمریکا گفت که دیدار سال گذشته وی با وکیل روس یک دیدار معمولی و فقط به این دلیل بود که احتمال می‌رفت وی اطلاعات مناسبی در باره هیلاری کلینتون دارد و اصلا موضوع تبانی با روس‌ها برای تخریب کمپین رقیب پدرش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ مطرح نبوده است.
 
ترامپ دعوتنامه ای برای پوتین ارسال نکرده است
مشاور رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» هیچ‌‌گونه دعوتنامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای شرکت در نشست اصلاح ساختار سازمان ملل دریافت نکرده است.
 
روسیه و آمریکا به جای کشمکش‌ دیپلماتیک با یکدیگر همکاری کنند
سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد، مسکو و واشنگتن باید به جای کشمکش‌های دیپلماتیک بر نقاط مشترک مانند مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی تمرکز کنند.